1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Tilkiden Aslan Köleden Sultan Olmaz
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Tilkiden Aslan Köleden Sultan Olmaz

A+A-

Sadece tilkiden mi? Hayır! Çakaldan, sırtlandan, tavşandan, koyundan da aslan olmaz. Sadece köleden mi sultan olmaz? Hayır! Korkaktan, cimriden, hasisten, bencilden, riyakârdan da, ne sultan olur, ne padişah, ne hakan, ne kağan. Tıpkı bunun gibi kargadan bülbül, eşekten de küheylan olmaz. Kültürümüzde edebiyatımızda bu gerçekleri açıklayan, anlatan onlarca söz, onlarca hikâye vardır.
Bizler, yani Müslümanlar, yani Türkler ve diğer Müslüman kavimler, asırlardır büyük bir kompleksin içinde debelenip durmaktayız. Serapa bir aşağılık duygusu şarkı içten içe sürekli kemirmekte. “Yılgın horoz huyu” benliğimizi kaplamış, eziklik bir türlü yakamızı bırakmıyor. Askeri alanda, sanatta, sporda, siyasette, bilimde… Hülasa her alanda batıya karşı tedavisi olmayan bir yenilmişlik, dermanı olmayan bir eziklik içinde yaşıyoruz. “Ne varsa batıda var”, “gâvurun dini kendine ama…” “gâvur yapıyor kardeşim” “Amerika’ya karşı kimse duramaz…” gibi cümleler her gün onlarca kez tekrarlanır şarkın sokaklarında. Pekiyi bu yargılar, bu sözler gerçek değil mi? Elbette gerçeklik payı var lakin tümü doğru değil. Çünkü bizler karga, tilki, köle değiliz. Daha düne adar dünyanın sultanı, cihanın efendisi bizdik. Batı dediğimiz kavimler henüz yıkanmayı bilmezken, bir kısmı da su ile temizlenmeyi günah sayarken biz Müslümanlar, temizliği imanın bir parçası sayıyor, abdest almadan yani maddi manevi temizliği yapmadan Allah huzuruna çıkmayacağımız gerçeğini bir umde olarak yaşıyorduk. Şimdi göklere çıkardığımız çağdaş uygar modern dediğimiz batı daha dün yani 1944 lerde birbirini öyle boğazladı ki bu büyük savaşta(2.dünya savaşı) 50 milyon gavur öldü. Bu çağdaş batı tüm afrikayı tüm asyayı öyle smürdü öyle soydu ki bu kıtalarda yaşayan milyonlarca insan yüzlerce devlet bir türlü kendine gelemiyor. Bu çağdaşlar bu gün bile Afganistanda 3 milyona yakın Irakta 1,5 milyon, Suriyede 500 bin Mülüman halkın ölümüne sebep oldular. Bu mu çağdaşlık bu mu modernlik? Onlar böyle lakin bize de bir şeyler oldu: Aslan aslanlığını unuttu. Millet öz kültürünü yitirdi. işler ters döndü. Şairin deyimi ile ;

Bâd-ı hazân esti bağlar bozuldu
Gülistânda katmer güller kalmadı
Şecerler kırıldı bârlar üzüldü
Tutunacak dahî dallar kalmadı
Petekler kurudu ballar kalmadı

ÇARE ASLAN OLDUĞUMUZU HATIRLAMAKTA

Çare, ne yapıp edip bu tilki huyunu terk etmek. Allah tela Kuranında Hz Musa ile Firavun mücadelesini anlatırken asırlarca Mısırlıların boyunduruğunda yaşayan İsrail oğullarının özüne işleyen kölelik ruhundan vazgeçmediklerini vazgeçemeyeceklerini anlattıktan sonra Musa peygambere onları ( köle ruhlu İsrail Oğullarını) kırk yıl sahralarda gezdirmesini istemiş. Niye, çünkü bu tilki huylular, bu köle ruhlular, bırakın devlet kurup yönetmeyi kendilerini bile idare etmekten aciz bir ruh dünyasına sahiptiler. Bu eziklerin, bu tilki huyluların, bu çakal ruhluların, bu sırtlan ahlakına sahip neslin yerine doğuştan hür, küçükken ezilmemiş (enikken boğulmamış) yılgın horoz huyu taşımayan, Arslan huyu ile bezenmiş bir neslin büyümesi beklenmiş.

Günümüz Türkiye’sinde yaşayan bizler de maalesef Tazimat dönemi ile resmen başlayan ve günümüzde de devam eden bu ruh hali ile yaşamaktaydık. Batıya ya karşı “eziklik” içinde yaşıyor olmamız kendimize gelmemizi biteviye engelliyordu. Kurtuluş savaşında şöyle kendimize gelir gibi olduk. Lakin batıcı politikalar milleti tekrar içine kapadı. Batıyı yenilmez görme hastalığı tekrar nğksetti. Allaha şükür 30 seneye yakındır bir silkinme bir kendine gelme var ülkemizde. Hatırlıyorum da Galatasaray antrenörü olarak görev yaptığı sırada Mustafa Denizli şöyle bir cümle kurmuştu; “Türkiye’de 10 lig şampiyonu olmaktansa, Avrupa’da bir kez şampiyon olmak daha değerlidir.” Ve bu ruhla takımını sahaya sürmüştü Denizli. Yine G Saray UEFA VE SÜPER Kupayı kazanınca futboldaki ezikliğimiz sona ermişti. Daha dün Fenerbahçe, Manchsteri rahatça yendi. Recep Tayyip Erdoğan’ın” ONE MİNUTE ile başlattığı “ Dünya 5 ten büyüktür” sözüyle devam ettirdiği ve son günlerde ABD ye AB ye attığı fırçalarla zirveye çıkarttığı bu yol, bizi bu kompleksten kurtaracaktır. İnşallah içimizdeki BATI KULLARI da bu hastalıktan tez zamanda kurtulurlar da mazideki şanlı günlere tekrar döneriz. Aksi takdirde zalim, katil, ikiyüzlü, emperyalist, bencil, kan emici BATI, dünyayı ve kendini berhava edecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.