1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tıp Bayramı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tıp Bayramı

A+A-

Bir insan ve canlı için en önemli şeyin sağlık olduğunu hepimiz kabul ederiz. Eğer sağlığınız yoksa, diğer dünyanın bütün nimetleri senin olsa ne yazar.

Ünlü Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar Kalesi alınırken hasta yatağında söylediği, hasta olunan dönemlerde daha çok akla gelen dize.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır. Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmuyor.

Cihan padişahı Sultan Süleyman’ın bu ünlü sözleri dinimizdeki sağlığa verilen önemi vurgular niteliktedir. Yüce Peygamberimiz de “İman müstesna, hiçbir kişiye sıhhatten daha hayırlı bir nimet verilmemiştir” diye buyurmuştur.

Vücut organlarının müstesna bir düzen içinde hayatiyetini sürdürmesi mânasına sağlık, Allah’ın insana verdiği pek büyük bir nimettir. Organlarımızın her biri, akıllara durgunluk veren büyük bir faaliyet ve ahenk içindedir.

Sıhhat nimetinin yüceliğini kavrayabilmemiz için Rabbimiz, varlığımız üzerinde düşünmemizi öğütlemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kendi öz canlarınızda deliller var. Görmüyor ,düşünmüyor musunuz?”(Zâriyat 21.)

İnsan bu ilâhî uyarı doğrultusunda yeterince düşünemediği içindir ki pek büyük bir nimet olan sıhhatten gaflet içindedir.

Bugün Konya’da kamu ve özel hastaneleri küçük bazı aksamalara ve eksiklerine rağmen kentimiz son yıllarda bir sağlık üstü konumundadır. Devlet hastaneleri, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve N. Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi insanlarımıza ve bölge halkına büyük hizmet vermekte ve geçmişte İstanbul , Ankara gibi kentlere gitmemizin önünü kesmişlerdir. Elbette Konya’da bazı sağlık kuruluşlarında eksikler vardır. Bunların tamamlanması gerekir. Onkoloji hasta tedavisi daha etkin olmalıdır. Yanık üniteleri hayata geçirilmelidir. Tıp Fakültesi ve özel sağlık kuruluşlarının Konya’nın bölgede sağlık merkezi haline gelmesinde önemli payı olduğunu düşünüyorum.

14 Mart Tıp Bayramı günümüzde sağlık hizmetlerinin etkin ve kaliteli olması ve bu hizmetlere ulaşabilme kolaylığının, o toplumun kalkınmışlığına, insan ve insan hayatına verilen önemin göstergesi olduğunu ve kendimize öz eleştiri yapmak için bir fırsattır. Konya’daki kamu ve özel hastanelerde tedavi gören insanların memnuniyeti geçmiş yıllara göre oranı yüksektir. Sağlığa, eğitime yapılan yatırım direk insanlığa yapılan yatırım olduğunu düşünüyorum.

Konya’da bu yıl hizmete girmesi planlanan kent hastanesinin de hizmet vermesiyle bu alanda Konya en önde iyi hizmet alan il konumunda olacaktır.

Ayrıca 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda ihtiyaç sahiplerine eskiye göre daha etkin hizmet verilmektedir. Yine Ağız Diş Sağlığı Hastanesi, AMATEM, KETEM, dış ilçelerimizde hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarımız hizmet vermektedir. Bunlar için hizmet verenlere teşekkür etmek gerekir. Zaman zaman sağlık personeline ve doktorlarımıza karşı girişilen insanlık dışı davranışları da esefle kınıyorum. Bu nedenle 14 Mart Tıp bayramında canlıların hepsine sağlıklar diliyor, görev yapanlara da teşekkür ediyorum.

Bize emanet olarak ihsan edilen beden ve sağlık nimetinin kıymetini bilenlerden olmak dileğiyle tekrar tıp bayramını kutluyor, sağlıklar diliyorum.

Bu yazı toplam 713 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.