1. HABERLER

  2. SAMSUN

  3. Tıp Öğrencilerinden “Öğreniyorum Öğretiyorum" Festivali
Tıp Öğrencilerinden “Öğreniyorum Öğretiyorum" Festivali

Tıp Öğrencilerinden “Öğreniyorum Öğretiyorum" Festivali

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri Türkiye’de bir ilk olan, başta işaret dili ve spor hekimliği olmak üzere 7 seçmeli derste öğrendiklerini "Öğreniyorum Öğretiyorum" adlı festivalde kısa film ve posterlerle...

A+A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri Türkiye’de bir ilk olan, başta işaret dili ve spor hekimliği olmak üzere 7 seçmeli derste öğrendiklerini "Öğreniyorum Öğretiyorum" adlı festivalde kısa film ve posterlerle anlatmaya çalıştı.
OMÜ Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencilerinin 3 hafta boyunca seçmeli olarak aldığı; işitme engellilerle iletişim ve Türk işaret dili, hekim rolleri, tıpta kullanılan radyolojik cihazlar ve moleküler yöntemler, tıbbi İngilizce, tıbbi Türkçe, nörofizyoloji, spor hekimliği dersleri sonunda "Öğreniyorum Öğretiyorum" adlı festival düzenlediler. Bu yıl altıncısını düzenlenen festivalde bu güne kadar öğrenciler 80 poster, 59 video hazırladılar. Öğrenciler çalışmalarını; bilgisayar, internet, cep telefonları, multimedya, kamera, fotoğraf makinesi, depolama araçları, video ve ses kayıt-birleştirme programları gibi farklı teknolojiler, power-point, word, prezi, SPSS gibi yazılım ve istatistik programları kullanarak oluşturdular. Çalışmalarda; role play, kısa film, röportaj, şiir, öykü, egzersiz, tanıtım, caps, vine, kamu spotu, müzik, dans türleri gibi tekniklerden faydalandılar. Öğrenciler derslerde öğrendiklerini hazırladıkları video ve posterlerle festivalde anlattılar. Öğrencilerin hazırladıkları videolar kısa film festivali havasında sunuldu. Öğrencilerin hazırladıkları çalışmalar ağırlıkla toplum gözünde hekim, işitme engelli kültürü ile ilişkili çalışmalar. Seçmeli ders ve çalışmaları hakkında konuşan öğrenciler yaptıkları çalışmalarla hekimlik hakkında yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında fikir sahibi olduklarını söylediler. Çalışmalar esnasında kendi yeteneklerini de öğrendiklerini dile getiren öğrenciler hem öğrenip hem de öğretmeye çalıştıklarını belirttiler.
ÖZLEM MIDIK: "ÖĞRENMENİN PEK ÇOK YOLU VE YÖNTEMİ VAR"
"Öğreniyorum Öğretiyorum" festivalinin bu yıl altıncısını düzenlediklerini söyleyen etkinlik sorumlusu OMÜ Tıp Fakültesi’nden Dr. Özlem Mıdık, "Amaç burada öğrenirken öğretmek, öğretirken de bir taraftan öğrenmeyi desteklemek. Öğrenmenin pek çok yolu ve yöntemi var. Öğrencilerin bunu hep beraber paylaştıklarında da daha etkili bir öğrenme olur diye düşünüyorum" diye konuştu.
IŞIK: "ÜNİVERSİTEMİZDE BÖYLE BİRŞEYİN OLMASI GERÇEKTEN GÜZEL"
Seçmeli olarak işaret dili dersi alan OMÜ Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Abdulvahit Işık, "Birinci ve ikinci dönem sonunda seçmeli derslerimiz oluyor. Festivalde bu derste öğrendiklerimizi poster ve video ile anlatmaya çalışıyoruz. Biz işaret dili dersi aldık. Ders kapsamında dünyadaki engellilerin durumunu anlatan bir poster hazırladık. Üniversitemizde böyle bir şeyin olması gerçekten güzel" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.