1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tıp Ve Kocakarı İlaçları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tıp Ve Kocakarı İlaçları

A+A-

Günümüz dünyasında her şey dev adımlarla kendisini yeniliyor ve her alanda yeni buluşlar ortaya çıkıyor.
Geçmiş yıllara baksanız, birçok yılda ortaya çıkan ilaç ve buluşlar, hastalıklar, günümüzde nerede ise dakikalar, günler içinde birçok yenileri dünyamızda görünmektedir.
Tıp kendisini sürekli yenilerken, adeta mikroplarda tıp bilmine meydan okurcasına yaşamını sürdürmektedir.
Bunların başlıca nedeni ise, yeterli temiz olmayışımızın yanında, hijyenden uzak yaşamımız, GDO ve hormonlu yiyecekler, yaşanılan stres, hava kirliliğidir. Zararlı olduklarını bile bile bitirdiğimiz abur-cubur yiyeceklerdir.
Çağımızın en zor tedavi edilebilen hastalığı Kanser ve son zamanlarda çıkan bazı öldürücü hastalıklardır. Yine geçmişte 3-4 çeşit kanser ilacı varken, bugün doğru- yanlış asıllı, asılsız kanser tedavi ilaçları arttı.
Birde koca karı ilaçları günümüzde çok revaçta. Tabi ki, istisnalarını bir kenara bırakırsanız, birkaç name, maydonuz ve benzeri bitkilerin birçok hastalığı tedavi ettiği, hastalığın ilerlemesine engel olduğunu anlatan, sentetik ve tıp ilaçlarının ötesinde bu ilaçların kullanımını yaptıkları reklamlarla anlatan şarlatanlar insanların saflığını istismar etmektedirler.
Kimileri kanseri, kimileri, diyabet hastalarını, kalp hastalarını, prostadı tedavi ettiklerini, saç dökülmesinin önüne geçtiklerini anlatıp insanların paralarını almakta ve insanları sömürmektedirler. Bence devlet bunların önüne geçmeli ve bunları ulu orta reklam yapmalarına, insanları sömürmelerine izin vermemelidir.
Mesela birisi çıkıyor TV’lerde Radyo’larda 4, hatta daha fazla bal diye 50-100 TL. ye satıyor. Alıyorsunuz ne bal, ne başka şeye benziyor.Ama insanlar bir kere almış oluyorlar.
İnsanlara Allah dert verip, derman aratmasın. Ancak şunuda unutmayalım ki, her derdin mutlaka bir ilacı vardır. Bunun için önce inanmalı ve tedaviye öyle başlanılmalıdır. İyi doktor seçilmelidir. Yine yukarıda belirttiğim gibi istisnalar hariç ama, şarlatanlara inanmamak gerekir.
Sağlıklı yaşamak için stresten uzak durulmalıdır. Bilim ispat etmektedir ki, birçok kanser türünün yüzde 60’ı stresten kaynaklanmaktadır.
Kanser ve benzeri hastalıklara yakalanan insanlara moral verilmelidir. Yine insanlar halk arasında da söylendiği gibi, kendi kendinin doktoru olmalıdır.
Kanuni Sultan Süleyman’ın dediği gibi:
“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

Kanuni Sultan Süleymanın kendisine resmi ziyarettte bulunan ecnebi doktorları kabulünde söylediği özlü söz Osmanlı tarihinde "sosyal içerikli" ilk özlü sözlerdendir
Allah kimsenin sağlığını elinden almasın ama, bizde sağlığımızı korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Tıp bilmine inanmalıyız.
 

Bu yazı toplam 195 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.