1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tiyatro Festivali
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tiyatro Festivali

A+A-

Konya’mız önemli kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin odak noktalarından birisi haline geldi. Geçtiğimiz günlerde 4. Rumi Çocuk oyunları şenlikleri vardı. Dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık bin çocuk, çocuk oyunlarına katıldı. Dostluk köprüleri kurarak kentimizden ayrıldılar.
Yine Ünüliğ ligi yapıldı.
Türkiye Milli olimpiyat takımlarının kampları Konya’da yapılıyor.
İşte Konya’da ilk defa Türkiye Ziraat Kupası maçı Eskişehir ile Galatasaray arasında oynanacak. Mistik Müzik festivali yapılıyor.
Bunlar aklıma geliveren etkinlikler.
Bütün bunların yapılmasında bir çok kişinin katkısı şüphesiz vardır. Ancak hakkını verelim özellikle spor etkinliklerinin Konya’da yapılmasında bence en büyük katkı Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’a ait olduğunu düşünmekteyim.
Bir başka etken de Dış İşleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ve Hızlı trenimizin seferleridir.
Hz. Mevlana’yı anma törenleri yanı sıra yakın geçmişte Konya’ya Hz. Mevlana’nın gelişini kutladık.
Torku Konyaspor ve Selçuk Üniversitesi Basketbol takımının Konya tanıtımında katkısı çok büyük.
İşte bugünlerde Konya Devlet Tiyatroları Müdürlüğünce 7.si düzenlenen “Bin nefes, bir ses, uluslar arası Türkçe tiyatro yapan ülkeler festivali var.
4-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek şenliklere, Irak, Kazakistan, Dağıstan, Gagavuzya, Azerbaycan, Balkarya ve Hollanda ülkeleri katılıyor.
Aslında bunun ismi şölen olsa daha iyi olur. Gelecek yıllarda ilgililerin yabancı bir sözcük olan Festival yerine şölen, şenlik gibi isim koyarlarsa daha iyi olacağını da buradan hazırlatmak isterim. Mademki Türkçe tiyatro yapan ülkeler diyoruz. Türkçe bir isim yerinde olur düşüncesindeyim.
Gelelim Tiyatro şölenine…
Namık Kemal diyor ki:
Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur. Tiyatrosuz bir toplum yeni doğmuş bir çocuk sayılır.
Düşünülürse, düşünen beyinler bunun ne anlama geldiğini çok daha iyi anlayacaktır.
Ben şenlik diyorum. Şenliğin ilk gününde Ankara Devlet Tiyatrosunun sahnelediği “En son o gitti” isimli oyunu toplumumuza ve özellikle de geçimsiz eşlere harika bir masal gibi oyun sergilediler. Hem güldürdüler, hem mesaj verdiler. Hem de stresten uzak, izleyenleri germeden istediklerini anlattılar.
Dün Akşam ise içimizin kanadığı Irak’taki Türkmenlerin yaşamından bir bölüm sundular.Korku ve trejedi-Dram’ın oynandığı oyunda Irak Türkmenlerinin yaşamlarından bir kesitti. Bekliyorum ki, buradaki zulüm ve insanların ölmeden mezara konulmasının önüne geçilir.
Konya Valisi Muammer Erol, “Konya Hz. Mevlana’nın tam da arzu ettiği gibi ve Türk insanına da yakışan şekilde gönlünü tüm misafirperverliği ile kardeşlerine Türk dünyasından gelen kardeşlerine açtı ve tiyatro sahnelerini açtığı gibi gönlünü de açtı.
Konya bu ev sahipliğiyle inşallah bundan sonraki yıllarda da tek bir Türk devlet topluluğu kalmaksızın hepsini inşallah Konya’da ağırlayarak, bu işi olması gerektiği şekilde devam ettirecek. Ben de bu işte emeği, gayreti geçen kültür bakanlığımızın Konya’daki tiyatro yetkililerimizin başta genel müdürümüzün ayrı ayrı teşekkürleri hak ettiklerini düşünüyorum.
Tiyatro sever birisiyim. Konya haklıda tiyatroyu, sanatı sevmektedir
Baktığınız zaman Türki Cumhuriyetlerden Balkanlara kadar, Afrika’ya kadar pek çok Türk topluluğunu Konya’ya davet ediyoruz. Bunlar Türk kültürü, Konya için mükemmel bir çalışma olduğunu düşünmekteyim.
 

Bu yazı toplam 217 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.