1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. TOBB'lu soygun
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

TOBB'lu soygun

A+A-

Ülke ekonomimize yapılan müdahalelerden daha az zararla atlatılması için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümet bazı tedbir paketleri açıklıyor.
Açıklanan bu paketler iş dünyasının bu adımlara karşı doğru karşılık vermesi beklenir.

Aslına bakılırsa bu paketler toplumun her kesimini için kolaylaştırıcı adımlar içerdiği açık.

Sanayicilere ve Kobilere yönelik destekler istihdama yönelik çalışmalar hükümetçe bir bir açıklana dursun buna en büyük desteği vermesi gereken TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’nin 2017 yılı başında barkod giriş ücretlerine yaptığı zamla destek şöyle dursun yatırım ve üretim peşinde koşan üyelerini cezalandırmış.

Hakimiyet’in Cuma günkü sayısında okuduğunuz haberin ayrıntısı şu şekilde: Türkiye de üretim yapan küçük ya da büyük esnafların ürünlerini en iyi şekilde pazarlamak için yaptırmak zorunda oldukları barkod tescili için giriş bedeli olarak alınan ücrete % 833'lük gibi fahiş 2001 krizinde bile görülmemiş bir zam yapmış.

Barkod müracaatları 4 basamaktan oluşmaktadır. Bunlar 1 ila 100 çeşit, 1 ila 1000 çeşit, 1 ila 10 Bin çeşit ve 1 ila 100 Bin çeşit şeklindedir. Yeni kurulmuş bir esnaf 100 çeşitlik ürün için başvuruda bulunursa 2016 yılında 300 TL giriş bedeli öderken 2017 yılında aynı esnaf 2500 TL ödemek zorunda.

Yeni kurulmuş yüksek sermayeli bir şirket 100 Bin çeşitlik başvuruda bulunursa 2016 yılında 650 TL giriş bedeli öderken 2017 yılında ise bu bedel 4000 liraya çıkartılmış.

Bu adalet midir? Küçük bir esnaf ile bir şirketin arasındaki fark bu mu olması gerekmektedir? Bu artışlar vatandaşın farklı yollara girmesinin yolunu açmaktadır ya da bırak sen üretim yapma istihdam yapma biz büyük şirketler alır satarız sen sadece tüketici ol demektir.

Öte yandan TOBB üret yeter ki barkod parası benden demek yerine ölçüsüzce zam yapıyor.

Bu durumun neden kaynakladığı hakkında bilgi almak istediğimiz zaman bize verilen cevap kısa ve öz olmuştur "böyle uygun görüldü."

Bunu uygun görenler acaba 1 gecede bu ülkede %833 enflasyon oldu’ da yoksa kimsenin mi haberi olmadı?

Bir de bu konudan hiç sesi çıkarmayan TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatları Konfederasyonu)'in sessizliğinin nedemi nedir, yoksa bu rakamdan oda mı pay alıyor?

TESK görevi esnafı korumak mı soydurmak mı?

Esnafın bu tür sorunlarında yanında olmayacak sa ne zaman yanında olacak?

Bu odalar üyelerinden her yıl zorunlu olarak aidat toplarlar peki üyelerine ne tür hizmet verirler üyenin yılda bir defa ihtiyacı olan bir oda belgesi için bile fahiş rakamlar almaktadırlar bu durumun mutlaka bir denetim altına alınmalı.

Hükümetin dev servetler üstüne oturan bu hanedanlıklar hakkında çözüm üretmeli, tedbir almalı değil mi?
Bu hususta Cumhurbaşkanımızın Başbakanımızın ve İlgili Bakanların haberdar edilmesi gerekmekte.

Aksi takdirde tüm üretici bundan büyük zarar görecek. En azından moral değerini düşürdüğü kesin.

Bu yazı toplam 899 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.