1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. TOBB’lu soygun hız kesmiyor
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

TOBB’lu soygun hız kesmiyor

A+A-

Kısa adı TOBB olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin GS1 Türkiye Vakfı İktisadi İşletmesi adında kurduğu vakıf ile 2017 yılına kadar yürüttüğü Barkod başvurusu işlemini 2017 yılında bu Vakıf’a devretti.
Vakıf 2017 yılında Barkod başvurusu için alınan en düşük ücret 300 TL’yi yüzde 833 artış ile en düşük 2500 TL’ye çıkarmasından sonra yıllık barkod aidatı adı altında aldığı en düşük ücreti 300 TL’den yüzde 233 artışla 1000 TL’ye çıkarmış şimdi ise yeni bir yol bulmuştur.
Geçen yıl üyelere gönderdiği yıllık aidat tebligatında ücretin ödenmediği takdirde iptal edileceğini bildirmiş ancak gönderilen tebligatların birçok üyeye ulaşmamasından dolayı Barkod numaralarının iptal etmiştir.
Kullandıkları Barkod numaralarını tekrar almak isteyen esnaftan normalde aidatın ödenmesi halinde bir dilekçe ile üyeliğin devam etmesi gerekirken TOBB yeni bir para kazanma yolu daha keşfederek iptal edilen üyeliklerin ilk kez başvuru yapılıyormuş gibi en düşük 2500 TL, en yüksek ise 6500 TL arası ücret talep ederek esnafa bir darbe daha vurmuştur.
Bu yapılan işlemde TOBB’lu soygunun hız kesmediğini gösteriyor.
Daha önceki yazılarımız da isimlerini zikrettiğimiz oda ve borsa başkanlarının suskunluğu hala devam edecek mi? 
Görevi kendisini o makama seçen esnafın derdine çare aramak olmayan bir oda başkanının o makamı işgal etmesinin ne anlamı vardır?
Esnaflardan alınan aidatlar ile o makamlarda kaldıklarını unutmamaları gerekiyor.
Sayın Cumhurbaşkanı’nın hafta sonu yaptığı açıklamada bu oda ve borsaların yapılarından değişikliğe gideceklerine ve bir seçilen kişinin ilanihaye orada kalmaması gerektiğine dair açıklaması gayet yerinde ve olumlu bir açıklamadır ve biran önce hayata geçirilmesi gerekiyor.
Bu makamlara seçilenler ömür boyu bu makamları işgal ederek temsilcisi olduğu esnafların dertlerinde bihaber saltanat sürdürmeye devam ediyorlar.
Son olarak Hükümet’in yapacağı düzenlemede oda ve borsaların aidat ya da diğer aldıkları ücretlerin de düzenlenmesi esnafın sırtından bu yükün alınması gerekir.
Aksi takdirde esnaf kazançlarının bir kısmını oda ve borsalar ile paylaşmaya devam edecektir.

Klasik memur zihniyeti gerimi geliyor?
Yıllarca şikâyet ettiğimiz kamuda çalışan bazı memurların vatandaşa davranış biçimleri son yıllarda hükümetin attığı bazı adımlardan sonra her ne kadar azalmış olsa da kendini yenilemek istemeyen hala eksiden olduğu gibi kamuya kapağı attıktan sonra istediğini yapabileceğini düşünen bir zihniyetin devam ettiğine şahit oluyoruz.   
Son günlerde bazı vatandaşlar kamu kurumlarında işlem yaptırmakta zorlandıklarını eski günlerdeki gibi memurların vatandaşa davranış biçimi ve işi aksatmaya başladıklarına dair şikâyetler artmaya başladı.
Hükümet vatandaşın yaşadığı sorunlardan haberi olmayabilir ama vatandaş da yaşadığı sorunu kurum Müdürü, Kaymakam veya Vali’ye bildirmesi gerekir.
İktidar Partisi olan AK Parti teşkilatlarının da bu kurumlarda neler olup bittiğinden haberdar edilmesi gerekiyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllardır söylediği gibi Türkiye'nin en önemli sorunlarından bir tanesi de 657'dir (Devlet Memurları Kanunu). Bu 657'nin de değiştirilip batıda olduğu gibi, 657'nin memur-işçi ayrımı değil, tamamıyla çalışanlar olarak değiştirilmesi lazım.. 
Aksi takdirde kuyrukta ömür geçiren eski Türkiye’ye dönmemek için hiçbir sebep yoktur.
    

    
 

Bu yazı toplam 1778 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum