1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. TOBB’lu soygun vites yükseltti
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

TOBB’lu soygun vites yükseltti

A+A-

TOBB’lu soygun başlıklı yazımızda ele aldığımız Barkod başvurusu için alınan en düşük giriş ücretinin %833 artış ile 300 TL’den 2500 TL’ye çıkarıldığını yazmıştık.

Biz bunun düzeltilmesini beklerken şimdide TOBB’un Barkod tescili yaptıran firmalardanher yıl yıllık aidat adı altında aldığı en düşük aidat bedelini %233 artırarak 300 TL’den 1000 TL’ ye çıkarması TOBB’lu soygunun vites yükselttiğini göstermektedir.

Daha önceki yazımıza esnaftan destek gelse de bu yazının asıl muhatabı olan baştaTOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve bu esnafların yerel temsilcileri olan KTO Başkanı Selçuk Öztürk,KSO Başkanı Memiş Kütükçü,KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan’dan KTB Başkanı Hüseyin Çevikve diğer oda başkanlarının hiç sesi çıkmadı.

Sanayi Bakanı Sayın Faruk Özlü ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi bakanlığınızın bu sorun ile ilgili acilen bir önlem alması gerekmektedir. Bu artışlardaki amaç sadece küçük esnafı ticaretin dışına itmek büyük şirketlere yol açmaktır.

AK Parti Konya Milletvekili Sayın Muhammet Uğur KaleliBey, Borsa başkanlığı yapmış bir Milletvekili olarak sizce TOBB’nin paraya ihtiyacımı var ki küçük esnafı sıkıntıya sokuyor?

Tüm bu Oda ve Borsa Başkanları temsilcisi olduğu esnafların TOBB tarafından bu yüksek ücretler alınmasına neden sessiz kalıyor? TOBB’un bu hizmetler den dolayı nasıl bir maliyeti var ki bu kadar yüksek ücretler alınıyor?

Tüm bu Oda ve Borsa Başkanları’ndan bir açıklama bekliyoruz.

TOBB’un milyarlarca dolarlık servetine rağmen hala paraya ihtiyacı varsa sadaka ve zekâtlarımızı da bağışlayarak servetine servet katabilir.

Oda ve Borsa Başkanları seçilirken esnafın haklarını her platformda savunacaklarını belirterek oy alırken gerçekten savunmaya geldiği zaman hiç de öyle olmadığı anlaşılmaktadır.

Esnaf soruyor bu bedeller neden alınıyor? Milyar Dolarlık servete sahip bu odaların üretim ve pazarlama için zorunlu olan Barkod başvurusu için bu bedeli alması şart mı? TOBB’un bu başvuruda ne maliyeti var? Hadi başvuru için alıyorpeki yıllık aidat adı altındabu ücreti neden talep ediyor?

Ülkemizin son dönemlerde içinden geçtiği ekonomik sıkıntılarda esnafa birde böyle ek maliyetler yüklenmesi esnafa üretim ve istihdam yapma demekten başka bir anlama gelmiyor.

Barkod tescili yaptırmadan sahte Barkod ile piyasa ürün veren kişilerin herhangi bir denetimden geçmemesi ve cezai müeyyidesi olmaması Barkod yaptıran firmaya keriz muamelesi yapılması anlamına gelmektedir.

Barkod yaptıran esnaf haklı olarak bende iptal ettiririm ve sahte Barkod ile ticaretime devam ederim numara benzerliği olduğu takdirde farklı bir numara vererek sadece etiket maliyetim olur demeye başlamıştır.

Bu yazı toplam 3720 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.