1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. TOKİ ürettiği her şeyi satıyormuş
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TOKİ ürettiği her şeyi satıyormuş

A+A-

AK Parti iktidarlarının ilk dönemlerinde TOKİ, daha etkin bir kurum haline getirilmişti. Yapılan sosyal konutlar sayesinde belli toplumsal kesimler ev sahibi olma imkanı yakalamıştı. İlk başlarda toplumun en alt tabakası olmasa da, asgari ücretin birazcık üstünde çalışanlar ev sahibi olabiliyordu.
İlk etapta yapılan bu sosyal konutların kalitesi ve işçiliği her ne kadar kötü olsa da, ev alma hayali bile kuramayan bir kesim, ev almaya başlamıştı.
TOKİ, sonraki dönemlerde sağlıkçılara, polislere, memurlara konut yapmaya başladı. Kamu çalışanları her ne kadar maaşlarından memnun olmasa da kamu çalışanı olmak belli ve düzenli bir gelire sahip olmak anlamına geliyor. Yani kamu personeline yönelik yapılan konutlara sosyal konut diyemeyiz. Çünkü kamu çalışanları kooperatifler vasıtasıyla da ev alma kapasitesine sahipti.
TOKİ bununla da yetinmedi. Lüks konutlar üretmeye başladı.
TOKİ Başkanı dün yaptığı bir açıklamada şu ifadeyi kullandı: Ürettiğimiz her şeyi satıyoruz… 
Zengin insanlara devlet eliyle lüks konut üretmeye başlayan TOKİ, anlaşılan ticaret yapmaya başlamış. Toplumun en altta kalan kesimleri, artık ev sahibi olmanın hayalini bile kuramazken, TOKİ ticaret yapmaya, alışveriş merkezi, iş yeri ve lüks konut yapmaya başladı.
Bu TOKİ’nin amacından ne kadar saptığının en güzel göstergesi.
Özel sektörden, kooperatiflerden ev alamayan düşük gelirli insanları ev sahibi yapması gereken TOKİ, ne yazık ki artık bu amacından çok uzaklaştı.
TOKİ’nin para kazanmayı hedef haline getirmeyi bırakması gerekir. 
 

Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar