1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Topçu, Anadolu dervişidir'
'Topçu, Anadolu dervişidir'

'Topçu, Anadolu dervişidir'

Aydınlar Ocağı’nda Nurettin Topçu’nun maarif davasını anlatan Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Poçanoğlu, “Kadri kıymeti az bilinen Nurettin Topçu, Anadolu Dervişidir” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Vefatının 41. Yılında Nureddin Topçu” konuşuldu..
Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Poçanoğlu, İl Halk Kütüphanesindeki anma toplantısında, 1909’da doğan ve 10 Temmuz 1975’de vefat eden öğretmen ve fikir adamı Nurettin Topçu’nun bir ‘Anadolu Dervişi’ olduğunu söyledi. Nurettin Topçu’nun daha çok maarif ve ahlâk dâvası ile eserleri üzerinde duran ve Yozgat Müftülüğü sırasında, öğretmenlere yönelik olarak “Nurettin Topçu ve Maarif Davamız” başlığı altında konferanslar verdiğini ve Nurettin Topçu ile aralarında böylece bir ülfetin ve ünsiyetin meydana geldiğini kaydeden Ahmet Poçanoğlu, “Nurettin Topçu fikir dünyamızın yıldızlarından, 20. Asırda milletimizin yetiştirdiği fikir ve hareket adamıdır” dedi. Nurettin Topçu’nun ülkemizde kadri kıymeti az bilinen isimlerden birisi olduğuna dikkati çeken Poçanoğlu, “Nurettin Topçu ile idealler güçlendi, imanlar arttı, onunla isyan ahlâkını kuşananlar inançlarının hayata hakim olması uğrunda verdikleri mücadelede yalnız da kalsalar düşüncelerini dost doğru ifade ettiler ve külfetine de katlandılar.” dedi. Mütefekkir Nurettin Topçu’nun temel davasının, Anadolu insanını Batı karşısında ezik halet-i ruhiyeden çıkarmak olduğunu ifade eden Poçanoğlu, Fransa’da 1928-34 yılları arasında yüksek tahsilini başarıyla tamamlayan Topçu’nun, Sorbonne Üniversitesinin kulelerinde ilk defa 24 saat boyunca Türk bayrağını dalgalandıran bir insan olduğuna dikkati çekti.

“KİN İLE DİN BİR ARADA OLMAZ”
“Topçu, 40 yıllık öğretmendir. Mütevazıdır. Mü’mindir. Düşümce ve davranışlarında Âkif’i hatırlatan örnek bir ahlâk adamıdır” diye konuşan Poçanoğlu, yardımsever, cömert ve alçak gönüllü olduğunu da belirterek yazdığı 24 eseri arasında olan Türkiye’nin Maarif Davası üzerinde durdu. Topçu’dan “Kur’an’ı çok okuyor ama az düşünüyoruz. Hürriyetimizin kaynağı tefekkürdür. Hür insan düşünen ve üretendir. Düşünmesini bilen insanlar toplumun gündemini belirlerler. Düşünenlerin dünya ve ahiret anlayışı genişler” sözlerini aktaran Poçanoğlu, onun diğer sözleri arasında şu sözün dikkate değer olduğunu belirtti: “Kin ile din bir arada olmaz.”
Topçu’nun yardımsever ve hizmet ehli bir insan olduğunu ifade eden Poçanoğlu, bazı kelime va kavramların içinin boşaltıldığını belirterek “Şimdi hizmet diyemiyoruz ve cemaat diyemiyoruz. Ben korkuyorum ki yakında ehli sünnet ve-l cemaat de diyemeyeceğiz” diye konuştu.

“MİLLET, MAARİF DEMEKTİR”
Nurettin Topçu’nun yazdığı ‘Türkiye’nin Maarif Dâvası’ eseri üzerinde duran Poçanoğlu, “Milletin ruhunu yapan, meydana getiren maariftir. Maarifin düşmesi milletin ruhunu yerlere serer. Maarife değer vermeyen milletin ruhunun yıkılışını hazırlar. Maarif hangi yönde yürürse milletin ruhu da o yönde yürür” sözlerini aktararak “Millet, maarif demektir” diye konuştu.

Türkiye’de “100 yıl zamandan beri sırayla Fransız, Alman, İngiliz kültür ve maarifine teslim olduktan sonra bugün Avrupa için bile korkunç bir yıkım kaynağı olan Amerikan maarifine sığınarak büyük bir cinayet işlendi”ğini Topçu’nun eserinden aktaran Poçanoğlu, ilkokulda ahlâk eğitiminin kaldırılarak yerine Hayat Bilgisi dersinin verildiğini, liselerin zamanla Fen Lisesi haline getirildiğini üniversitelerdeki edebiyat fakültelerinin seviyesinin asrın başındaki idadiler seviyesine düştüğünü kaydetti.
Muallimin sorumluluğunun çok olduğunu ve bir memlekette ticaret bozuksa bundan muallimin sorumlu olduğunu sözlerine ekleyen Poçanoğlu, Topçu’nun şu sözlerine yer vererek konuşmasını tamamladı: “Siyaset milli tarihin çizdiği yoldan çıkmışsa, memur rüşvetçi ise bundan muallim sorumludur. Makamlar iltimasçı ise muallimin utanması icap eder.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.