1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. TOPLULAŞTIRMADAN BEKLENTİLER
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLULAŞTIRMADAN BEKLENTİLER

A+A-

Tarımda zamanı iyi kullanmak,  gereksiz harcamaları önlemek öncelikli olarak üretime katkı sunmayı hedefleyen arazi toplulaştırması çalışmaları uygulama sahasında maalesef tarla sahiplerini çok üzüyor. .
Resmi tanımlamada Arazi Toplulaştırması şöyle açıklanır.
“Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkân vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine denilmektedir.” 
Toplulaştırmadaki amaç ise şöyle ifade edilir.
“ Tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenleyerek, daha az zaman, işgücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir
Toplulaştırma öncesi küçük şekilleri bozuk arazilerde, zirai mücadele ve gübreleme gibi çalışmaların yapılması hem zor olmakta hem de çoğu zaman ekonomik olmamaktadır. Toplulaştırma sonrası araziler düzgün şekilli olacağından bu işlemler daha kolay ve ekonomik olacaktır. .Kullanılmayan küçük araziler değerlendirilmektedir: Toplulaştırma öncesi karayolu, demiryolu, kanal gibi projeler sebebiyle bölünen ve bir kısmı küçük olduğundan dolayı kullanılmaz hale gelen özel mülkiyetteki araziler ile kullanılmayan eski yollar ve dere yatakları gibi alanlarda toplulaştırma ile tarıma kazandırılacaktır. .
Toplulaştırma öncesi çok parçalı arazilerin olduğu sahalarda ulaşım yolu, su sorunu, sınır ihtilafları gibi sebeplerden dolayı mülk sahipleri arasında olabilecek nizalar, toplulaştırma sonrası her parselin su ve yol sorunu olmayacağı için ortadan kalkmış olmaktadır. .Tarla için en ideal parsel ebatları oluşturulmaktadır: Toplulaştırma öncesi arazilerin ebat ve alanları, hiçbir bilimselliğe dayanmadan miras yoluyla bölünerek gelişigüzel oluşmaktadır. Toplulaştırma sonrası dağıtılacak parsellerin ebatları; toprağın bünyesi, arazinin meyilli, ekilecek ürünler, sulama yönü vb. kriterler dikkate alınarak oluşturulmaktadır. .Kadastro yenilenmiş olmaktadır.”
Bütün bunlar çok önemli. 
Ama çiftçi için en önemlisi bu çalışma kapsamında parçalı ve dağınık arazilerin birleştirilecek olması toplulaştırmanın faydası olarak görülüyor.
Meselede bu noktada başlıyor.
Sarayönü ilçesi sınırları içerisindeki bazı bölgelerde Arazi Toplulaştırması uygulama çalışması yapılıyor.
Ancak uygulama ile ilgili tarla sahipleriyle görüştüğünüzde çok ciddi eleştiriler var.
Öncelikli olarak çalışmalar devam ederken DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerinin çiftçileri dinlemesini tavsiye ederim. 
Tarla sahiplerinde çalışmanın masa başında uydu fotoğraflı görüntülerle yürütüldüğü izlenimi var.
Ama bir beklenti var ki; insanların geçim derdiyle ilgili.
Bir kişinin anlattıkları aynen şöyle.
Tarım Bakanlığının ‘Küçükbaş hayvan üretimi yapılmalı’ açıklamalarından da cesaretlenerek işletme yapmak için meraya sınırı olan bir tarlayı aldık.
Ancak bir gördük ki toplulaştırma uygulamasıyla bizim mera sınırlı tarla başka alana kaymış. Biz bu durumda nasıl hayvancılık yapacağız?
İşletmeyi nasıl kuracağız ?
Nasıl küçükbaş hayvan üretimine katkıda bulunacağız.
Dilekçelerimizi DSİ Bölge Müdürlüğünün ilgili birimine verdik.
Biz sadece küçük bir beklentiyi paylaştık. Konu hayvan üretimi çabası olunca önemini vurgulamaya çalıştık.
Belki de DSİ Bölge Müdürlüğüne konuyla ilgili yüzlerce dilekçe verilmiştir.
Sonuç önemli. 
Hayvancılık ve hububat üretimi için çok hevesli insanların heyecanı kaçarsa bunun adı hizmet değil eziyet olur.

Bu yazı toplam 1513 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar