1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Toplum engellisine sahip çıkıyor mu?
Toplum engellisine sahip çıkıyor mu?

Toplum engellisine sahip çıkıyor mu?

Konya Sakatlar Derneği Başkanı Ahmet Mıhçı, vatandaşlardan gerekli duyarlılığı beklediklerini söyleyerek, “Toplum topluma, engelli topluma emanet. Ama hangi topluma emanet ediyoruz. Toplumumuz engellisine sahip çıkıyor mu?” dedi.

A+A-

Konya Sakatlar Derneği Başkanı Ahmet Mıhçı, 1981 yılında kurulan Sakatlar Derneği için toplumdaki ortopedik engellilerin ikinci evi olduğunu ve sosyalleşmeleri açısından da bir araç olduğunu söyledi. Mıhçı, en büyük amaçlarından birinin engellileri topluma kazandırmak olduğunu dile getirerek, “Önceden engelliler sokağa çıkmazdı, eve hapsedilirdi. Bizim en büyük amacımız engellileri topluma kazandırmaktı ve bu amacımızı da başardık. Eksiklerimiz, hatamız mutlaka var ama artık engelliler sokağa çıkmayı başardı, var olduklarını hissettiler ve sesimizi duyurmayı başardık.” dedi.

İlk çözümümüz ulaşım oldu
Dernek olarak engelliler için ne yapabiliriz diye düşündüklerini kaydeden Mıhçı, ilk olarak ulaşım sorununu aşmaya çalıştıklarını ve ulaşımı sağlamak istediklerini ifade ederek, “İlk olarak engellilerin ulaşımını sağlayarak onlarında toplumun bir ferdi olduğunu ve insan içine çıkmalarını sağlamayı amaçladık. Engelli bu otobüse nasıl binecek, engelli bu kaldırımı nasıl aşacak, engelli ihtiyacını derdini nasıl anlatacak. Engelliye su indirimi yaptık, belediye otobüsüne bedava bindirdik ama bunu yaparken şunu düşünmedik. Tamam bedava binecekler ama nasıl biner bunu düşünmedik.” diye konuştu.

Mıhçı, “Tahir Başkan 2004’te göreve geldiğinde bir şeyler yapmaya çalıştık ama randıman vermedi o zamanlar. Tahir başkan bir araştırıp bakın araba gerekiyorsa araba alalım dedi. Ve ilk olarak 30 tane otobüs geldi. Şimdi bakın bütün otobüsler 400’e yakını engellilerin binebileceği şekilde. Taşıma sorunu da bu şekilde çözülmüş oldu. Gelelim kaldırımlara. Orayı da çözdük ama vatandaşlarımız bu konuda gerçekten çok duyarsız.” diyerek Konya merkezde 15 bin, 31 ilçede de 150 bine yakın engelli olduğunu bunun için vatandaşların daha bilinçli olmasını istedi.

En büyük çabalarının engellilerin bir araya gelerek sohbetler eşliğinde güzel zaman geçirmelerini sağlamak olduğunu belirten Mıhçı, bu ortamı sağladıklarını hatta sürekli intihara kalkışan bir engellinin derneğe gelerek arkadaş edinmesi sonucunda bu eylemlerden vazgeçtiği yönünde oldu.

Dernek sayesinde intihardan vazgeçenler oldu
69 ilde şubesi olan Sakatlar Derneği’nin Konya’da yaklaşık 2 bin üyesi var. Yönetiminde 9 kişi olan dernek, yazın düzenlediği gezi ve piknik etkinlikleriyle üyeleri kaynaştırıyor. En büyük faaliyetlerinin psikolojik destek olduğunu vurgulayan Mıhçı, “Birbirimizin sıkıntılarını, dertlerini dinliyoruz. Sağlam bir kişi engellinin derdini bilmez ama engelli engellinin halinden anlar ve yardımcı olur. En büyük faaliyetimiz psikolojik destek. Sonradan engelli olan bir kardeşimiz vardı. Tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş. Evli ve bir çocuk babasıymış karısı terk etmiş ve adam bunalıma girmiş. Birkaç defa intihara kalkışmış. Dernekten biriyle rast gele tanışıp derneğimize gelmeye başladı her gün. Sohbet muhabbet ediyorlar ve öylece düzeliyor. Daha sonra buradan biriyle tanıştı. Kendi gibi engelli onunla evlendi ve şu anda çok mutlu bir evliliği var. 7 tane 9 tane düğün yaptığım oldu burada. Burada tanışıp evleniyorlar.” ifadelerini kullandı.

En büyük sıkıntı toplum
Ahmet Mıhçı toplumdan yana çok büyük sıkıntıları olduğunun altını çizerek, engellilerin rahat geçmesi için belediyeye kaldırım yaptırdıklarını ama vatandaşın engelli için yapılan alanlara araba park ettiklerini dile getirdi. Mıhçı, “Otobüslere biniyoruz ve orada da bizim yerimize biniyorlar ve kalkmıyorlar. Bu kul hakkıdır. İllaki cebinizden bir şey alarak kul hakkına girmem, hakkınızı kullandığım için de kul hakkına girerim. Tohum topluma, engelli topluma emanet. Hangi topluma emanet ediyoruz acaba. Toplum engellisine sahip çıkıyor mu? İnsanlar duyarlı bilinçli olmalı. Sakatsın toplasın ne işin var çarşıda diyorlar. Bizde normal bir vatandaşız. Vatandaşlar bizi acıyarak sevmesin, bize yardım etmekten ziyade bize verilen hakları kullanmasınlar yeter. Otoparklara gidiyorsunuz engellinin yerinde araba var. Hastanelerde aynı şekilde uğraşıyoruz.” dedi.

Eksikliklerin olduğunu ama baya bir yol kat ettiklerini açıklayan Mıhçı son olarak engelli ailelerine şunları söyledi: “Engelli aileleri engellileri evlere hapsetmesinler. Engelliyi sokağa taşısınlar ve toplumun bir ferdi olduğunu hissettirsinler. Bizim gibi bu tarz derneklere kayıt oldurtarak da arkadaş edinmelerine ve güzel vakit geçirmelerine vesile olabilirler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.