1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TOPLUM FOKUR FOKUR KAYNIYOR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLUM FOKUR FOKUR KAYNIYOR

A+A-

Yaşı belli bir seviyede olanlar bilirler.Böylesi bir yaşam biçimi, böylesi bir aymazlık, böylesi bir hırçın toplum değildik. Bir birimize karşı sevgimiz, saygımız bir birimizi tanımasak ta vardı.

Genel olarak insanlar bir birini sever, bir birine yardım ederdi. Gazete sayfalarında yer alan habere herkes dikkat çekerdi.  Canilik, hainlik, hırsızlık, katillik belli istisnalar hariç yok denecek kadar azdı. Evlilikler öyle sudan bahanelerle bitmezdi.

Aile büyükleri küçük sorunları büyümeden çözer, iş tatlıya bağlanırdı. Komsu komşunun külüne muhtaç sözü her zaman geçerli idi.

Ya bugün…

Bizim geleceğimiz ailedir. Çocuklarımız, ebeveynlerimizdir.

Şunu iyi görüp izlememiz lazım. Türk toplumunun en sağlam yapısı olan  aile yapısı çatırdıyor!

Yeni kuşaklar, evlilik müessesini sağlıklı bir şekilde sürdüremiyorlar. En ufak bir kavgada, tartışmada, çıkmazda darılıp küsüyor ve bitti diyorlar. Büyüklerin de araya girmesiyle soluğu mahkemede alıyorlar. Sonu cinayetle biten evlilikler var.Gençler bozulan ilişkilerini tamir etmede neden başarısızlar?

Ancak, bu toplum, bu insanlar nasıl bu hale geldi, hala neden medeni ve bir birimizi anlayarak , tartışıp çözüm üretmiyoruz ben bunun anlayamıyorum.  Bu hale nasıl? Özellikle belli bir yaş aralığında toplanan erkeklerin bu denli vahşi cinayetleri hangi ruh haletiyle,  işlediklerine dair bir araştırma var mı bilmiyorum ama çok merak ediyorum.

Geçenlerde bir haberde okudum. 2017 yılında  Yaklaşık 500 kadın öldürülmüş, neden ?

Sürekli erkekleri suçlamak da doğru değil. Onları tahrik eden ana nedenler de mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Son birkaç yıldır vahşet haberlerinde, hayatımız boyunca hafızamızda yer bulmayan tuhaf ve korkunç olaylara şahit oluyoruz artık.

Yani öldürmekten zevk alan bir kuşak geliyor millet! Pardon gelmiş mi demeliyim galiba? Acımasız, merhametsiz, sevgisiz, ruhsuz, bencil, ve inançsız! Diyorum ki her alanda, sokakta, evde, kahvede, lokantada, trafikte bütün tartışmaları bir kenara bırakıp bu toplumsal cinnet haline  bir çözüm bulma yarışına girişmeliyiz. Aile vahşetlerinde feci bir şekilde artış var.Önceki gün haber bültenlerinde babaları tarafından katledilen Elif ve Miray’ın cenaze namazı haberini izlerken acılı annenin feryadı kulaklarımda çınlayıp öylece kaldı.Bu yazıyı, gece geç saatlerde yazdım.Evlat acısıyla sınanmak, iki minik bedenin baba vahşetiyle toprağa verilmesi katlanılacak acı değil. Allah sabır versin.

İnternetin, sosyal medyanın ise hiç azımsanmayacak zararı olduğu kesin. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında da belirttiği gibi öldüren bir zehir misali bütün evlere girmiş durumda. İnternet kafelerde oynadıkları sanal oyunlarda adam öldürmeyi öğrenen dünkü kuşak bugün sahiden öldürüyor.

Sosyologlarımız, psikologlarımız bu hususlarda ne yapıyorlar, ne söylüyorlar bilmiyoruz. Televizyonlarımız bu meseleyi ciddi anlamda irdeleyip bir tartışma mecrası yaratmalıdır.RTÜK bu konuda bir çalışma içine girmelidir. TRT bunlar için dizi yapmalıdır.

Mesela dünkü olayda o baba küçücük çocuklarını neden öldürdü ve intihar etti acaba? Neden tamam bittiyse bitti, herkes yoluna diyemedi, bunu aydınlatmak zorundayız.

 Sokakta, caddede, pazarda, sinemada, restaurantta, toplu taşıma araçlarında, trafikte gençlerin en ufak kavgası silahlı ve kanlı bir şiddete dönüşüyor. Silah bulma meselesi de ayrı sorun. Buna mutlaka çözüm bulunmalıdır. Yani olay çok karmaşık ve çok boyutlu bir sorundur.

Hâsılı kelam mesele sadece kadına şiddet meselesi değildir! Mesele, artık toplumsal şiddet meselesine dönüşmüştür! Bu yaşam biçimi bir şekilde tamir edilmelidir.

 

Bu yazı toplam 348 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.