1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Toplumda Birliği Sağlayan Unsurlar
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumda Birliği Sağlayan Unsurlar

A+A-

Bir toplumu bozan ve toplum ruhundan koparan şeylerin başında insanları aynı noktada birleştiren duyguların yıpratılması ve ortadan kaldırılması gelir.
Bundan dolayı önceki yazımızda insanları sağlam bir şekilde birbirine bağlayan duygunun toplum fertlerinin aynı inanca sahip olmaları ile oluştuğunu vurgulamıştık. Yani aynı inanca sahip kimselerden oluşan toplumlar hem kendi içinde hem de dışa karşı daha güçlü olurlar. Çünkü böyle bir toplumun fertleri aynı ideallere sahip bulunmaktadırlar.
Genelde aynı duyguları ve idealleri taşıyan toplum fertlerinin bu idealleri gerçekleştirebilmek ve ona ulaşıp yaşayabilmek için bir araya gelmiş oldukları söylenir ve bu ön plâna çıkarılır. Aslında bu yanlış da değildir.
Fakat böyle bir duyguyu insanda canlandıracak ve hepsini bir noktada birleştirerek idealin ne olacağı konusunda farklı düşünceler oluşmuş ve bu noktada ayrı fikirler ileri sürülmüştür.
Bazen bu idealin ırk birliği olduğu, bazen yönetim ve bazen de inanç birliği olduğu ileri sürülmüştür. Menfaat birliğinin, bir araya gelmenin ve insanların birbirlerini destekleyen ve birleştiren bir güç olduğu görüşü de yabana atılmamıştır.
Geçmişe ve insanlık tarihine baktığımızda bu ve benzeri duyguların insanları bir araya getirdiği ve onları bir millet duygusu etrafında birleştirerek kendilerine sahip çıkabilme, varlıklarını koruyabilme iradesi ile bilinçlendirdiği görülmektedir.
Bazen de insanları belli bir noktada birleştiren ve toplum olarak yaşamalarını sağlayan üstün bir gücün varlığı olmuştur. Kendisini diğer insanlardan tamamen ve her yönden veya belli yönlerden üstün gören bir kişi, bu konuya inandırdığı kimseleri de etrafında toplayınca ve gücünü diğerlerine hâkim kılma noktasında kullanınca istediği birliği temin edebilmiştir.
Bugün görünen odur ki, farklı ideallerin peşinde bir araya gelerek devlet olan toplumların en sağlıklısı, en güçlüsü ve en huzurlusu aynı dine mensup ve aynı inancın sahibi bulunan fertlerin oluşturduğu toplum ve onların oluşturdukları devletlerdir.
Bunun böyle olduğunu Allah’ın gönderdiği en son din olan İslâm’ın, müntesiplerini kardeş olarak ilân etmesinden de anlıyoruz.
Aynı inanca sahip insanlar, elde ettikleri menfaatlerini korumayı düşünürken diğer inananları da kardeş bileceği için aralarında bir menfaat çatışması problemi yaşanmaz. Çünkü aralarında kıskançlık yoktur ve onlar yalnız kendisinin değil, kardeşlerinin de menfaatini düşünen, dolayısıyla birbirlerini kollayan ve destekleyen kimselerdir.
İster ferdi, ister toplum olarak olsun böyle bir idealle dolu kimselerin oluşturdukları devlet her yönden daha bir üstünlük kazanmış demektir.
Bunun böyle olduğunu devletlerarasında gelişen anlaşmazlıkların doğurduğu harplerin kısa sürede karşılıklı farklı dinlere mensup devletlerin savaşı hâline dönüşüvermesi de bu düşüncenin en büyük destekleyicisi olarak görülebilir. Durumun böyle olduğunu hem geçmişte yaşanan ve hem de günümüzde ortaya çıkan savaşlarda müşahede edebiliyoruz.
Bunun için sağlam bir devlet yapısına sahip olmanın ve bunu devam ettirebilmenin yolunun devleti oluşturan aile ve onu oluşturan fertlerin din bağlarını güçlendirmekten başka çare yoktur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.