1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Toplumsal Bilinçaltı
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumsal Bilinçaltı

A+A-
Bireylerin gördüğü ve yaşadığı olaylara ilişkin bilgileri, hisleri ve algıları onlarda olaylara karşı bir tepki oluşturur. Çünkü olaydan etkilenirler ve bu onlarda doğal olarak bir refleks, bilgi ya da algı oluşturur.
Bireylerde yaşanan bu süreç toplumda da, daha makro düzeyde yaşar. Toplumun, ülkenin gündeminde yaşanan olaylar, sokakta, pazarda ya da şehir merkezlerinde bireyi etkileme düzeyine göre bir algı / bilgi oluşturur.
Bugün basın, yayın ve internet ve sosyal medya ile özelde bireyler genelde toplumsal kesimler ya da bütün bir toplum üzerinde yapılmak istenen algı operasyonlarına şahit oluyoruz. Son yıllardaki her türlü terörist eylem siyasi sonuçlar almaya yönelik çabanın gayri meşru ürünleridir. Ülkemizdeki esen bahar havası ve mevcut siyasi iktidarı seçimle gönderip istikrarsızlık çıkramayan bazı iç ve dış çevreler son çare terör kartını sürdüler.

Özellikle bu terörü destekleyen ve yönlendirenler psikoloji biliminden fazlasıyla yararlanmakta, terörü, toplum üzerinde etkili olup, korku ve güvensizlik oluşturarak toplumun huzurunu bozmak, ekonomiyi ya da seçimlerde seçmen tercihlerini yönlendirmek için kullanmaktadırlar. Çünkü, psikolojik ihtiyaçlar bireyden topluma herkesin tercihlerini etkilemekte ve yönlendirmektedir.
Eğer toplumun farklı kesimleri ya da siyasi partiler, terör olaylarına karşı farklı tepkiler verirse ve terör örgütüne, eylemleri ile bir sonuç alınaibleceği izlenimi verilirse terörizm devam eder. Burada herkes özellikle siyasiler teröre karşı ortak bir tepki geliştirmelidir. Çünkü birbirlerini eleştirseler de politikalarına karşı da çıksalar terör karşısında hemen bir araya gelip birlikte sert bir açıklama yaparak politika geliştirmelidirler.

Bu durumu maalesef ülkemizde göremiyoruz, terör ve teröristleri suçlamak yerine mevcut iktidarı suçlayarak adeta teröristlere alan açan siyasi yaklaşımlar da terörle mücadeleyi zaafa uğratmaktadır. Bütün bunlar toplumsal bilinci terörist ve terör konusunda ikileme sevk ederken, terörün zemin bulduğu alanlarda ya da toplumsal kesimlerde terör haklı!, meşru gibi bir şekilde karşılık bulmaktadır.
Son zamanlarda terör saldrısından sonra güvenlik güçlerini suçlayarak saldırmak da tam bir bilinç altı operasyondur. Devleti ve polisi sözle suçlamanın bir sonuç getirmediğini görünce fiilen saldırmaya başladılar ki, toplumsal bilinçaltına, “bak, polise saldırdıklarına göre demek ki, polisin etkisi, zaafiyeti ya da sorumluluğu var” gibi bir algı operasyonu çekiyorlar.
Bireyleri ve toplumları he ne kadar bilinç düzeyleri yönlendirdiği düşünülse de , bilinçaltı süreçler çok etkileyici ve belirleyici olabilmektedir. Bunu iyi bilen terör örgütü demeyeceğim, onların bilgisi buna yetmez, psikoloji biliminde önde olan devletlere bakmak gerekmektedir. Bu gün bu konuda ileride olan devletlerle zaten ilişkilerimiz iyi değil ve bize asla dost olmayacaklardır. Biz de hak ve hakikat ve mazlum milletler adına onlarla asla dost olmayacağız. Selam ve dua ile.
 
Bu yazı toplam 344 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.