1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TOPLUMSAL KARŞILIK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLUMSAL KARŞILIK

A+A-

Yaklaşık 6-8 aydır Türkiye’de kurulacak bir siyasi partiden bahsedilmektedir.

Kurulacak mı ?

Kurulmayacak mı ?

Son dönemde bu partinin kurulacağı biraz daha aydınlığa çıktı ama, hala sorular, hala kaf karıştıran meseleler var görünüyor.

Papatya falına bakılıyor.

Kurulacak,

Kurulmayacak.

Bir taraftan kurulmasını isteyen bir kitle var, diğer tarafta kurulmamasını istemeyen , hatta engellemek isteyenler var. Bu arada  AK parti genel başkanı  ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan başta olmak üzere   son seçimler sonrasında büyük erozyona uğrayan  AK partiyi toparlamak isterken, diğer taraftan da kurulması gündeme gelen ve bu partinin lideri olacağı söylenen Ali Babacan ile görüşmeler yapmakta, hatta daha ileri giderek :
Ümmeti bölmeyin” diyebilmekte ve bazı vaadlerde bulunduğunu sağır sultan bile bilmekte duymaktadır.

Yine küskün ve partiden uzaklaşmış gibi görünen bazı eski isimleri İstişare kurulu diye oluşturduğu bir kurulda görevlendirmesi de bunun  yeni parti kurulmasının önüne geçilme çabaları olarak toplumda algılanıyor.

Eğer bir siyasi parti kurulacaksa bunun toplumsal karşılığı olmalıdır. Yoksa siyasi partiye de gerek yoktur.Sanırım Ali Babacan ve ekibi bunun araştırmasına  enine boyuna bakmaktadır.,

Bir başka ifade ile siyasal bir ihtiyaç yoksa ortada doldurulması gereken bir boşluk da bulunmuyorsa, kimse kusura bakmasın ne partisi kurarsan kur, aynen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylediği gibi olur: "Boş çuval."

Ancak şunu da yazayım. Durum hiçte öyle değil. Halkın büyük bölümü de gerek ekonomik kriz, gerekse işsizlik ve gelen şehitlerin artması toplumun bir arayış içinde olduğunun işaretidir.

Peki, Türkiye'de siyasal bir boşluk var mı?

Kısmen var..

Ne demek bu?

Bir defa  “Tek adam” pek tutmadı.

Sözler bir birini tutmuyor.

Bakanlar kurulundaki bazı isimlere halk pek güven duymuyor.

Şu anda belirli bir seçmen kesimi, oyumu kime versem, AKParti 'ye vermeyeceksem başka kim var deyip aranıyorsa ve aradığını da bulamıyorsa işte tam o noktada bir boşluk var demektir.

Yapılacak erken veya zamanında yapılacak seçime kadar bu çok önemli. İyi parti toplanabilir.Ali Babacan ve ekibinin kuracağı partinin toplum başarısı bu taban üzerinden yükselerek iktidara alternatif olabilir. Sizce "İçime sinerek, gönül rahatlığı ile oyumu vereceğim parti yok. AKPARTİ'den de bıktım. Beklentilerime v cevap veremedi. Umudum kalmadı.Hatta MHP'den İYİ Parti'den, CHP ve HDP'den bıktım." diyecek yüzde kaç seçmen vardır?

Diyelim yüzde 10.

Peki, bu yüzde 10'un, siyasi, sosyal, psikolojik ihtiyaçlarını karşılayacak çekici cazibeyi yaratacak parti Babacan ve ekibinin partisi midir? Yoksa bir başka parti mi ?

Varsayalım öyledir.

Babacan ve ekibi, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti'nin siyasete katamadığı, dillendiremediği veya siyasi amaca, çıkara dönüştüremediği ne vaat edecek de herkes Babacan'ın partisine gidecek? Bunu iyi düşünmek ve iyi projelerle meydanlara çıkmaları gerekir.

Diyelim ki, ideoloji!

Nedir bu boşluğu doldurulmayan ideoloji ki, seçmen bunu AKPARTİ de, MHP'de, CHP'de, HDP'de ve İYİ Parti'de, SP de bulamıyor da Babacan'da mı bulacak? Zaten HDP’nin terörle bağlantısı nedeniyle iktidar olma şansını, hatta ana muhalefet partisi olacağına hiç ihtimal vermiyorum.

Hâlihazırda Türk siyasal düzeninde iki yerde boşluk var: Biri AKPARTİ'de, Eğer Erdoğan tek adamlıktan vaz geçer ve tekrardan  AK Parti’nin başına geçerse olibilir ama, buda uzak ihtimal diğeri HDP'de.Bu partide terör örgütü ile  ilgisini tamamen kesmesi lazım ki, bunuda inandırmazı zorun ötesi.

AKPARTİ 'de olan şey belli. Onu hemen herkes konuşuyor. Muhafazakâr seçmen çok mutlu değil. Adını ne koyarsa koysunlar, partinin içinde bulunduğu tatminsizliklerin başında iktidar yorgunluğu, artı tutarsızlıklar, artı ekonomik başarısızlık vb. sebeplerden kaynaklanan bıkkınlık var.

Kısaca   Erdoğan’ın bir süre önce dediği gibi   metal yorgunluğu.

HDP'de ise Kürt etnik kitleyi, politize ve terörize etmekten yorulan insanlar var. Bunlar, başını dinleyecekleri, kendi toplumsal taleplerine cevap verecek, içinde bulundukları sorunların tercümanı olacak siyasal bir temsil gücü arıyor.

İYİ Parti ve CHP bu konuyu masaya yatırım çalışmadıkları için, yeterince siyasal çekim gücü oluşturamıyor. Dolayısı ile bu kitleler, sağa sola savruluyor.

Bu tespitlerden sonra soracağımız şu: Babacan, bu kitlelerin hangi sosyal, siyasal, ekonomik vb. ihtiyaçlarına cevap verecek ki, kitleler topluca onun kuracağı partiye taşınsın?

İşte bu soruya verilecek mantıklı ve alt katmanları doldurulabilen bir cevap, yeni parti ihtiyacının var olduğunu ve tutacağını bize gösterir. Yoksa hakikaten ortaya "boş çuval" çıkar.Daha önce kurulan bazı partiler gibi olur. En canlı örneği de A. Latif Şener’in kurduğu parti gibi. Bu arada  merhum Erbakan Hoca’nın oğlu Fatih Erbakan’da arayış içinde görülmektedir.

Bir şey daha: AKPARTİ yönetimi, Babacan ve ekibine FETÖ soruşturması açmakla, kitle yönlendirmesine başladı bile. Baskılar arttıkça, kurulacak parti, haklılık kazanacaktır.Buda böyle biline…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.