1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Toplumu Güçlü Kılan Temel Yapı
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumu Güçlü Kılan Temel Yapı

A+A-

Her toplumun bir alt yapısı vardır. Devlet dediğimiz güçlü en büyük toplumun alt yapısı da ailedir.
İnandığımız İslâm Dini de bu temel yapıya önem vermiş bulunuyor. Çünkü ailelerin oluşturduğu toplum, temeli sağlam bir toplum olmaktadır. Şöyle de diyebiliriz: Bir toplumda aile yapısı sağlam temellere dayanıyorsa böyle ailelerin oluşturduğu toplum da temeli sağlam toplum olur.

Geriye dönük baktığımızda Müslümanların dinden kaynaklanan yani temeli dini esaslar üzerine kurulmuş bir aile yapıları olduğunu; bu aile yapısının medeniyetini de aile bireylerinin oluşturmuş olduğunu görürüz. Üstelik bu medeniyet her dönemde varlığını hissettirmiş ve diğer toplumları da imrendirecek bir gelişim göstermiştir.
Diğer bir ifade ile şöyle demek de mümkün; İslâm’da aile yapısı insanların inandıkları ortak dinlerinin kendilerine yön verdiği istikamette kurulmuş, kendi medeniyetini de inananlar bu yönde geliştirmiş bulunmaktadır. Bu medeniyet, sadece kurulmuş ve geliştirilmiş bir medeniyet olarak da kalmamış, aynı zamanda başkalarını da etkilemiş bir medeniyet olmuştur.
Yani Müslümanların oluşturdukları aile yapısı İslâm’ın ışığında kurulmuş olmakla birlikte, bundan İslâm’ın prensiplerine bağlı olarak yaşayan insanların geliştirdikleri özel bir medeniyet doğmuştur.
Özet olarak şöyle söyleyebiliriz: Bizim aile yapımızın temelinde İslâm’ın getirdiği esaslar yatmaktadır. Buna göre, aile deyince aklımıza biri dar anlamda, diğeri de geniş anlamda iki çeşidi gelmektedir.
Dar anlamda aile anne, baba ve çocuklardan oluşur. Geniş anlamda aile ise anne, baba, bunların çocukları ile nene dede ve bunların çocuklarının da dâhil olduğu bir topluluğu ifade eder.
Ailenin temelinde dinden kaynaklanan dürüstlük, karşılıklı sevginin yer aldığı, fakat her ferdinin hem kendisine ve hem de diğer aile fertlerine karşı bazı sorumluluklar taşıdığı da bir gerçektir.

Aile yuvasını oluşturmaktan maksat sadece karı-koca olanların tatmin olmalarını temin etmek değil, aynı zamanda bir neslin oluşmasını sağlamak ve bu neslin sağlıklı bir şekilde yetişmelerini gerçekleştirmektir.

İslâm ailesinin yapısının sağlam olmasının temelinde yatan da bu düşünce ve idealdir.
Bir ailede çocuklar daima büyükleri izler ve onların hareketlerini takip ederler. Bunun neticesinde de hareketlerinde onları taklit ederler. Bu bakımdan iyi ve her yönden sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için ailenin kurucuları olan anne ve babanın bu konuda çok hassas olmaları ve daima çocuklarının yanında onlara örnek olacak davranışlar sergilemeleri gerekir.
Fakat ne yazık ki, günümüzde bazı aile büyükleri, yani anne ve babalar, kendilerinden istenen ve beklenen davranışlar sergileme konusunda pek hassas davranmıyor veya davranamıyorlar. Bunun neticesi olarak da aile içinde yaşanan huzursuzluklar aile içinde kalmıyor, kalamıyor da etrafa taşıyor. Bunu seyredenler arasında mutlaka çocuklar da yer alıyor, sonunda da aile kurumu temelden sarsıntı geçiriyor.
Görünen ve televizyonlara yansıyan olayları, mevzii olarak görmek mümkün değildir. Çünkü bu durum şu veya bu sebeple yaygın hâle gelmekte, dolayısıyla aile kurumu temelden sarsılmaktadır.
Günümüzde bazı şeylerin yapıldığı yerde kaldığını veya yalnızca yapanlar tarafından bilindiğini zannetmek ve böyle düşünmek de mümkün değildir. Bu bakımdan en doğrusu, hile ve dolambaçlı yolları kaldırmayan aile kurumunun temelinde yatan dürüstlükten ayrılmamaktır.

İyi ve sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için de anne ve babanın bazı fedakârlıklara katlanmaları gerekir.
Bu, aynı zamanda içinde yaşadığımız ve adına devlet dediğimiz kurumu korumak demektir. Bu sebeple de bu konuda çok hassas olmamız gerekir.
 

Bu yazı toplam 291 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.