1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Toprağınıza, yaprağınıza, bayrağınıza sahip çıkın”
“Toprağınıza, yaprağınıza, bayrağınıza sahip çıkın”

“Toprağınıza, yaprağınıza, bayrağınıza sahip çıkın”

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Sürdürülebilir Çevre Derneği (SÜÇEV) ile birlikte düzenlenen programda “Erozyona Uğrayan Üç Değerimiz: Toprak, Bayrak ve Yaprak” gündeme geldi.

A+A-

Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbette, Sürdürülebilir Çevre Derneği Başkanı Ahmet Ziya Gündüz, derneğin 2013 yılında “farklı meslek gruplarından ve tecrübesi olan insanların şanlı bayrağımızın özelinde, kutsal vatan toprağına olan sevgimizin ve saygımızın nişanı olarak onun süsü diye nitelendirebileceğimiz çevremize, onun sembolü olan yaprağımıza bir farkındalık oluşturabilmek” için kurulduğu, aynı yılın haziran ve kasım aylarında “Konya Çevre Çalıştayı” ile “Konya Çocuk Çevre Çalıştayı” gerçekleştirdiklerini ifade ederek derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Her yıl 740 bin ton toprak yok oluyor 
SÜÇEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre Uzmanı Namık Ceyhan, “Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırmanın Önemi” başlıklı sunumunda, sağlıklı ve güvenli bir hayat yaşamak için besin, su ve hava gibi canlılara ve bu canlıların da toprağa ihtiyacı olduğuna söyledi.  Türkiye’de erozyonla her yıl 740.000 ton verimli toprağın kaybedildiğini ve bunun da “37 milyon kamyon toprak” anlamına geldiğine dikkati çekti.

Neden “koruma altına” alınmadı?
Türkiye’de meraların da alarm verdiğini ve çıkartılan toprak kanunlarının uygulamada çare olmadığını, geçtiğimiz sene Bakanlar Kurulu kararı ile çıkartılan ve 29955 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 141 büyük ovanın, koruma altına alındığını ifade eden Çevre Uzmanı Namık Ceyhan, “Belirlenen 141 büyük ovanın bulunduğu iller arasında Konya yok”  dedi.
1923 - 2002 yılları arasında yabancılara satılan tarım arazisi miktarının resmi verilere göre; 11 milyon m2, 2003-2012 yılları arasında ise bu miktarın on katı artarak 90 milyon metrekareye çıktığını dile getiren Ceyhan, Konya’nın orman varlığı hakkında şu bilgilere yer verdi: “Konya’nın toplan arazisi 38.141 km2. Orman alanı ise 519.000 hektar. Yâni yüzde 13,6 oranında ve Türkiye ortalamasının yarısı kadar. BM raporlarına göre, “bir ülkenin orman varlığı toplam arazisinin yüzde 30’undan az ise çölleşmeye maruzdur” deniliyor.  ŞEYMA BIYIKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.