1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Torku Ormanı’nı gezdiler
Torku Ormanı’nı gezdiler

Torku Ormanı’nı gezdiler

Moritanya Çevre Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Amedi Camara ve beraberindeki 27 ülkenin üst düzey yetkilileri Torku Ovakavağı Ormanı’nı gezdi.

A+A-

Heyet, hayata geçirilen projeler ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı ve Konya Şeker’in uyguladığı ağaçlandırma projesini Moritanya başta olmak üzer birçok Afrika ülkesinde uygulamak istediklerini belirtti.
Hayata geçirilen projeler ve yürütülen çalışmalar hakkında heyete bilgi veren Anadolu Birlik Holding Tarımsal Tedarik İş Birimi Koordinatörü Yavuz Erence Torku Ormanlarının, Konya’nın ekolojisine yapmış olduğu katkıları anlattı.

Erence, “Başkanımız Sayın Recep Konuk’un başlattığı ağaçlandırma projesi, yine O’nun takibinde, kararlılıkla yürümektedir ve hem kurum olarak hem de kurum çalışanları olarak ağaçlandırma konusunda hummalı bir çalışmayı büyük bir aşk içinde bu topraklar için yürütüyoruz. Yaptığımız ağaçlandırma çalışmasıyla hem çevremize hem de tarım sektörüne önemli ölçüde katkı sağlıyoruz. Mevsim şartlarına göre küçük oynamalar olmakla birlikte yılda ortalama 1 milyon fidan dikiyoruz. Ekiplerimiz sürekli olarak ağaçlandırma çalışmaları yapıyor ve böylelikle hem Konya’nın iklimini, hem de ekolojisini değiştireceğimizi düşünüyoruz.
Yatırımlarımızın tamamının çevreye zarar vermeyecek şekilde projelendiriliyor. Bu Recep Konuk Başkanımızın en önemli talimatıdır. Ancak biz bunun da ötesinde işler yapmaya gayret ediyoruz. Mesela biz tarımsal bir ürünü işliyoruz ve o tarımsal ürünle yani şeker pancarı ile nitelikli tarım toprağı da fabrikamıza geliyor. Biz o toprağı üründen ayrıştırıyoruz ve o toprağı ağaçlandırma çalışmalarımızda kullanılmak üzere verimini kaybetmiş çorak arazilerin ıslahında kullanıyoruz. Bizim ağaçlandırma çalışmalarındaki yaklaşımımız, doğadan aldığını doğaya geri verme ilkesidir” dedi.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.