1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Torku Ve Onur
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Torku Ve Onur

A+A-
Bir cismin ayakta durabilmesi için iskelet lazım.

İskelet sağlam olmaz ise o cisim uzun ömürlü olarak ayakta kalamaz, çöker yıkılır.
Kurum ve kuruluşlarda böyledir.

Kurum ve kuruluşlar sağlam temeller ve iskelet üzerine kurulmaz, bu iskelet ve temel desteklenmez ise aynı akıbet onunda sonu olur.
Ya insan iskeleti.

Bunun için bir şey söylemeye gerek yok. İskeleti sağlam olmayan insanoğlu ayakta duramaz, yürüyemez, sağlıklı bir büyüme gösteremez.
Türkiye’nin ekonomisinin sağlamlığı da iskeleti sağlam kurum ve kuruluşlara bağlıdır.  Ülkemizde ve Konya’mızda bu bağlamda kurum ve kuruluşlar ne kadar çoğalırsa, ülke ve ülke insanı da o ölçüde gelişir ve mutlu olur, büyür.

Konya’mızın gurur ve onur duyduğu bir kurum var. Bu kurum TORKU’dur. Torku’nun büyüyüp gelişmesi, ismini olumlu şekilde duyurması inanın beni çok mutlu etmektedir. Bu kurumu kuran, geliştiren herkese ama, herkese teşekkür ediyorum.

Çünkü bizde bir söz vardır:
“Uzayan kol bizden olsun”

Konya firması olan TORKU geçtiğimiz günlerde binlerce dünya firmasının katıldığı “GÜVENİLİR GIDA”
Ödülünü üst üste 5. kez kazanarak dünya rekoru kırdı.

Bildiğim kadarıyla hemen hemen tamamı yerli üretim olan TORKU  firmasını ve yöneticilerini  kapıdaki güvenlik görevlisinden, en üst noktada olan insanına kadar tebrik ediyorum ve bu firmayı bir Konyalı olarak her zaman destekliyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi keşke Konya ve Türkiye’de TORKU gibi firmalar çoğalsa.
Günümüz dünyasında açıkça söylemek gerekirse ne yiyip, ne içtiğimiz belli değil.

Göz görmez, gönül katlanır.
Haram, helal, temiz, değil bir çok ürünü ister istemez tükettiğimiz gibi, bazen de öyle şeyleri tüketiyoruz ve para veriyoruz bu paralarla bize adeta zehir satıp, düşmanlarımıza kurşun veriliyor.
Türk milleti uyanık olmalı, yabancı ve bizim düşmanız olan, bizim sağlığımızla açık- gizli oynayan yerli ve yayancı mamulleri tüketmemeliyiz.

TORKU’nun tesislerini zaman zaman gezerim
. İnanın gözlerim görüp, için rahatlar ve süt ürünlerinden, et ürünlerine kadar hijyen şekilde üretildiğini düşünüyorum. Fiyatlar konusu da makuldür.
Bugün bir çoğumuzun çocuğunun yediği ve besleyici olduğunu bildiğimiz NUTELLA   içerisinde yer alan, maliyeti düşürmek için kullanıldığı iddia edilen palmiye yağının kanserojen olduğu tespit edildiği belirtiliyor. Başta İtalya olmak üzere birçok ülkede Nutella raflarda duruyor. Bu konularda da dikkat etmek gerekir.
Yüzde yüz yerli üretim olan TORKU’nun ürettiği benzer ürünü kullanmakla bunları aşacağız. İnsan sağlığı için yerli ve bilinen ürünleri üreten firmaları desteklemek gerekir. Bizim ilkokul çağında kutladığımız bir hafta vardı:

“Yerli malı, yurdun malı her Türk onu kullanmalı”
Yazımı  Kutad Bilig’den Yusuf Has Hicap’ın bir sözü ile bitireyim:
Helalin adı kaldı,
Gören yok.
Haram kapışıldı,
Hala doyan yok.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.