1. YAZARLAR

  2. Mustafa KARGA

  3. Torunlarımız nefes alabilecek mi?
Mustafa KARGA

Mustafa KARGA

Mustafa KARGA
Yazarın Tüm Yazıları >

Torunlarımız nefes alabilecek mi?

A+A-

Çeşitli kaynaklardan çıkan katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi, çevre kirliliği oluşmasına neden olmaktadır. Hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarının karşılanması için teknolojinin gelişmesine bağlı olarak endüstrileşmenin de artması gerekmektedir. Bu artış beraberinde var olan doğal kaynakların hızla tükenmesine neden olmaktadır. Hızlı nüfus artışı, Plansız kentleşme, Plansız endüstrileşme, Doğal kaynakların hoyratça kullanılması gibi nedenlerle kirlenen dünyamızı acaba ne kadar daha kirletebiliriz gibi hareket etmeye de ısrarla devam ediyoruz.

****
Son yıllarda teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesi, çevre sorunlarının da artmasına sebep oluyor. Artan nüfusla birlikte devreye giren altyapılar, faaliyete geçtikleri günde bile yetersiz kalıyor. Bu plansız endüstrileşme ve sağlıksız kentleşme, nükleer denemeler, bölgesel savaşlar, verimi arttırmak amacıyla tarımda kimyasal maddelerin bilinçsizce kullanılmasıyla birlikte, gerekli çevresel önlemler alınmadan ve arıtma tesisleri kurulmadan yoğun üretime geçen sanayi tesisleri, çevre kirliliğini tehlikeli boyutlara çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor. Yapılan araştırmalar dünyadaki mevcut çevre kirliliğinin % 50' sinin, son 35 yılda meydana geldiğini ortaya koyuyor. Buda bize insanların eğitim seviyelerinin, teknolojinin, sosyal yapının ve imkanların gelişmesiyle çevre bilincinin doğru orantıda seyretmediğini gösteriyor.

*****

Nüfusu kalabalık olan ya da hızla kalabalıklaşan ülkelerde çevre sorunlarının çok olduğu ya da artış eğiliminde olduğu düşünüldüğünde Türkiye’yi gelecekte büyük sorunlar bekliyor diyebiliriz. Birleşmiş Milletler'in yaptığı nüfus tahminlerine göre, Türkiye nüfusunun 2025 yılında 92 milyona yükselmesi beklenmektedir. Bu durum ülkemizin bugün olduğu kadar, gelecekte de çevre sorunları ile karşı karşıya kalacağının bir göstergesidir.

****

Yapılan araştırmalar ve gözlemler sayesinde geleceğe ait senaryolar günümüzde rahatlıkla çizilebilmekte. Bu tahminlerin doğruluk paylarının da yüksek olduğu düşünüldüğünde çevre sorunlarının yakın gelecek en büyük derdimiz olacağını söylemek gayet mümkün. Günümüzde solunum yolları ve solunuma bağlı rahatsızlıkların oranındaki artış çevre kirliliğinin insan sağlığına etkilerini ortaya koyuyor. Şuan çokta umursamadığımız, plastik şişeymiş

Kartonmuş, petrokimya ürünmüş diye ayırt etmeden gelişi güzel kullandığımız ürünler, araç yakıtları, fabrika atıkları ve ısınma için kullanılan yöntemler aldığımız nefesi bugün bile ne kadar tehdit ediyor, yetkililerin istatistiklerine bakılabilir. Bu hızla kirletmeye ve harcamaya devam edersek, belki de önümüzdeki 20 yılın sonunda sağlıklı nefes alabilmenin şu ankinden 10 kat daha zor olduğu günlere uyanacağız.
Çevre Sorunları Nelerden Kaynaklanmaktadır?

Göçler ve düzensiz şehirleşme,
Kişi başına kullanılan enerji, su, kağıt, kömür vb. artışı,
Ormanların tahribi, yangınlar ve erozyon,
Aşırı otlatma ve doğal bitki örtüsünün tahribi,
Konutlardaki ve işyerlerindeki ısınmadan kaynaklanan (özellikle kalitesiz kömür kullanımı) hava kirliliği,
Motorlu araçlar ve deniz araçları, Maden, kireç, taş ve kum ocakları,
Gübre ve zirai mücadele ilaçları,
Atmosferik olaylar ve doğal afetler
Kanalizasyon sularının arıtılmaksızın alıcı ortamlara verilmesi ve sulamada kullanılması,
Katı atıklar ve çöp,
Sulak alanların ve göllerin kurutulması,
Arazilerin yanlış kullanımı, Kaçak avlanma,
Televizyon, bilgisayar, röntgen ve tıbbi cihazların yaygınlaşması ile meydana gelen radyasyon,
Endüstriyel ve kentsel kaynaklı gürültü

Bunların tamamı aslında çevreyle birlikte çocuklarımızın, belki de torunlarımızın hayatını karartıyor. Bilerek ve bilinçlenerek bunların önüne geçebileceğimize inanıyorum.

Bu yazı toplam 476 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.