1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. TRAFİK KAZALARININ ANA SEBEBİ : YETERSİZ EĞİTİM
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

TRAFİK KAZALARININ ANA SEBEBİ : YETERSİZ EĞİTİM

A+A-

Ülkemizde trafik kazaları devasa otobanlar yaptırsanız da bitmez. Eğitim sistemimiz bu konuda oldukça yetersizdir. Okullarımızda trafik eğitimine dair dersler verilse de öğretmenler müfredat gereği, öğrenciler ise alacağı not için gayret gösterecekler. Uygulamadan uzak bu metotla ise her zamanki gibi net bir sonuç alınmayacak. Öğrencilere her şeyden önce trafikte saygı anlayışını empoze etmediğimiz sürece caddelerde kendini ulaşılamaz şoför olarak nitelemekte ve bindiği arabanın modelli olması durumunda ise kapıldığı gösteriş hastalığından sıyrılıp ta gerekli olgunluk düzeyine ulaşamamaktadır. Bu da beraberinde yeni trafik canavarlarının doğmasına sebep teşkil etmektedir. Hani şu trafikte yüksek sesle müzik dinleyenleri de bu kategoride değerlendirebiliriz. Dinlediği müziğin ritmiyle kabaran damarlarında hücuma geçen kan misali trafikte de sonu süratle seyrederken kapıldığı hava atma içgüdüsüyle hiç beklemediği beklenmedik sonu kendisine yaklaştırmaktadır. Bu da devamında büyük tehditler ve önüne geçilemez büyük kazaları meydana getirmektedir.

Bir diğer tehdit ise arabanın önemli olan kısımlarına mutat kontroller yaptırmaması sonrasında ortaya çıkan üzücü hadiselerdir. Trafik muayene istasyonlarının faydası işte bu noktadadır. Ağır kusur olarak görülen tüm arızalar giderilmedikçe vizesini alamayan vatandaş mecburen sanayinin yolunu tutarak bu konuda gerekli tamiratı yaptırmakla hem kendinin hem de sevdiklerinin can güvenliğini emniyet altına almaktadır.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan Muğla Marmaris yolunda ki midibüs kazasının sebebi arabanın bazı bakımlarının yaptırılmaması olmuştur.

O kazada bildiğiniz gibi midibüs sahibi Bülent Ç, çıkarıldığı mahkemece "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan tutuklanmıştı.

Başbakan Yıldırım, gazetecilerin kazayla ilgili soruşturma olup olmadığı yönündeki sorusuna "Büyük bir kaza, her yönüyle araştırılacak. Araştırmalar sonucunda kazanın sebebi mutlaka ortaya çıkacaktır. Sebebi ne olursa olsun giden geri gelmiyor, eksikler eğer araçta varsa, yolda varsa veya sürücüde varsa bunların hepsi ortaya çıkarılacak." yanıtını vermişti.

Türkiye'de son 10-15 yılda altyapının ve yolların oldukça geliştiğini hatırlatan Yıldırım; "Yollarla ilgili kusurlardan dolayı kazalar hemen hemen yok. İnsan hatasını önleyecek henüz bir makine icat edilmedi, her şey insanla başlıyor, insanla bitiyor. Yolların kralı olmadığını kuralı olduğu gerçeğini her fırsatta her yerde değinerek, mutlaka ta ilkokul çağından ileri yaşlara kadar eğitim, eğitim, eğitim. 1-2 dakika acele çok şey fark ettirir. Bizim arzumuz seyahat eden vatandaşlarımızın sevdiklerine ulaşması, sevdiklerine kavuşmasıdır." diyerek asıl yaranın eğitim yetersizliği olduğuna temas etmişti.

Uzun yıllardır yollarda nice insanımız dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle vefat etti. Nice evlatlar öksüz ve yetim kaldı. Nice yuvalar yıkıldı. Bunca ibretlik hadiseye rağmen üzülerek görüyorum ki yollarda akan kanlar azalacağı yerde artarak devam ediyor. Gerek kişisel ihmaller gerekse insanımız beynine yer etmiş olan; “ Bana bir şey olmaz “ yanlış düşüncesi sebebiyle kazalar beklenmedik anda meydana gelmekte ve nice canlar yollarda ruhunu teslim etmektedir. Özellikle ülkemiz trafik ahlakının ve trafik kazalarının artışında ki ana etken insanımızın hatalarını kabul etmemesi ve inatçı yapısıdır. Birçok batı ülkesinde ki trafik anlayışının oldukça olgun bir tarzda olması ve insanların birbirine takındığı sorumlu ve anlayışlı yapısı sonucunda o ülkelerde ki trafik seyrinde sıkıntılar yaşanmamakta ciddiyet üzere kurulu düzen bu seyirde yürümektedir. Ülkemizde çok sayıda insanın varlığında ana etken eğitimin yeterli düzeyde olmaması ve kişiler arası olması gereken empati yapımızın yerleşmemiş olmasıdır. Zaman geçtikçe de daha da ketum bir seyir alan bu hal, böyle devam ettiği sürece yakın zamanda hataların kabul edilmemesi ve inatlaşmaya yönelik daha da negatif bir yapıya bürünmektedir.

Daha da kötüsü bu konuda henüz hiçbir şekilde önlem alınmaması sonucunda içinden çıkılmaz bir hal almaya başladığını görmekteyiz. Bu böyle sürdüğü müddetçe daha da kötü bir hale doğru koşar adım gittiğimizi kabul etmemiz gerekiyor.

Bu konuda daha güzel günlere adım atmak için illaki eğitim anlayışını zihinlere kazıyacak olan bir yapıya bürünmemiz gerekiyor.

Aksi takdirde daha nice ana ve babalar ağlamaya devam edecek nice evlatlar anasız babasız kalacaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.