1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TRAFİK VE KENT
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TRAFİK VE KENT

A+A-

Türkiye’de önemli ve dikkat çekici haftalardan birisi dün başladı.

Haftanın adı :
Trafik Haftası…

Trafik deyince çok şey yazılabilir. Ancak sanırım dünyada trafik kazalarının en çok yaşandığı ülkeler sıralamasında Türkiye önde ülkelerden. İstatistiki bilgilerle kafanızı doldurmak yerine daha gerçekçi bir yaklaşımla Türkiye’de trafik kazalarının en yoğun olduğu dönemler, tatil dönemleridir. Özellikle kısa dönem tatillerde yaşanan kazalar dikkat çekicidir.

Bunun iki nedeni vardır. Yoğunluk ve dikkatsizliğe bağlı olarak hız.

Konya fiziksel olarak büyüyen bir kent. Tabi ki, büyük şehirde yaşamanın da bir gereği olarak trafik yoğunluğu yaşanmaktadır. Asıl trafiği sıkıştıran ise kurallara uyumun az olması, insanların bir birine her alanda olduğu gibi, yeterli saygıyı göstermemesi ve kimse kusura bakmasın ama marketten sigara, ekmek alır gibi kolayca ehliyet verilmesidir.

Buna birde trafik magandaları eklendi mi, kentte trafik daha bir keşmekeşlik kazanmakta. Buna ilaveten  şehir içi yollarının da  yetersiz kalması, gerekli olan yerlere yeterli trafik işaretlerinin konulmamasına karşın, gereksiz bölmeler ve trafik ışıklarının ve yerinde yapılmayan alt ve üst geçitlerdir. Bunları belediyeler ve emniyet birlikte çözmelidir.

Bir örnek gösterecek olursak,  Emniyet Müdürlüğü önündeki yolun gereksiz şekilde  gidiş ve gelişinin dubalarla bölünmesine hala mana veremiyorum. Kazalara adeta davetiye çıkartıyor, yolu daraltıyor. Yine Selçukluda bir kez kaz yazmamıza rağmen dikkate alınmayan İstanbul yolundan  Selçukluya dönüş alt ve üst geçidinde, Çelikkayaların öndeki  trafik lambası akıp giden trafiği belli saatlerde kilitliyor. Tramvay yolu tıkanıyor. Bu trafik ışığının neden konulduğunu, ne işe yaradığını henüz anlamış değiliz. Buradan ilgilileri bir kez daha uyararak bu ışığın kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.

Yine şehrin bazı caddelerindeki saygısızca ve sorumsuzca yapılan parklarında Konya trafiğinin  karmaşasına neden olduğunu herhalde herkes görmesine karşın, bunların önüne geçilmemektedir.

Bunlara ilaveten  araç sayısı artıyor.Trafik sıkışıklığı her geçen gün  çekilmez hal alıyor.. Çünkü araç sayısı çoğalırken, kent merkezinde yeni yollar açılmıyor, açılamıyor. Zira kent merkezi apartmanlarla dolu. Kısa bir sokağı genişletmek demek, onlarca apartmanın yıkılması demek. Belediyelerin böyle bir bütçesi  yeterli olmaz diye düşünmekteyim..

 

O zaman ne yapılmalı? Araçlar ana caddelerden daha çok ara cadde ve sokakları kullanmalı. Ancak bunu da çoğu yerlerde Konya’da yapmak imkânsız. Çünkü çoğu ara sokaklar labirentten farksız...

Yine belirtmek gerekirse  İstasyon’dan hareket eden veya  Ankara beş yol tarafından gelen araçlar Alaeddin’in önünden geçip, Selçuk Otele dönüşü yok. Bırakınız buradan dönülmeyi, Alaeddin’den  Mevlana Müzesi önünden  Sedirler, Işgalaman semtine gitmek için dönüş yok. Bu caddelere dönüş yapabilmek için   Mevlana Kültür Merkezi  önünden dönüş yapmak gerekir. Bu hem zaman, hem sıkışıklık, hem de ekonomik kayıptır.

Aslında bu film değil, sürücüleri kent merkezinde sinir eden bir gerçek. Ve bu kent merkezinde yaşanan bu rezaleti Ulaştırma Koordinasyon Merkezi bir türlü görmüyor..

Dilerim bu yukarıdaki yerlerde ilgililer bir zahmet masalarının başından kalkıp oralara giderek kolay çözülebilecek sorunları çözerler ve şehirde trafikte biraz rahatlar.

Tabi ki bir uyarımda sürücülere..,

Lütfen kurallara uyalım.

Trafik polislerine yardımcı olalım.

Bir birimize saygılı olalım.

Gereksiz klakson kullanmayalım.

Bu yazı toplam 155 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.