1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Trakya ve Çukurova’nın rakibi Konya oldu
Trakya ve Çukurova’nın rakibi  Konya oldu

Trakya ve Çukurova’nın rakibi Konya oldu

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya’nın Ayçiçeği üretiminde Trakya’yı, Mısır’da ise Çukurova’yı geride bıraktığını aktardı.

A+A-

Ümit ÖZEL

Son 10 yıldır Konya’da ürün münavebe sistemine giren ürün sayısının arttığına dikkat çeken Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, özellikle sulu tarım yapılan Konya arazilerinde çeşitliliğin önemli seviyelere ulaştığını söyledi. Konya’da 15 yıl önceye kadar ekimi yapılan ürünleri sıralayan Başkan Ali Ataiyibiner, ana ürünün buğday, ikinci ürünün şeker pancarı üçüncü münavebe bitkisinin ise  kuru fasulye olduğunu aktardı. Ancak bu sıralamanın son 10 yılda yapılan sulama yatırımları ve çalışmaları ile değiştiğine dikkat çeken Ataiyibiner, Konyalı çiftçilerin sulanabilir arazilerde daha çok kar getiren ürünlere yöneldiğini belirterek, ekilen ürün dengesinin ve sıralamasının değiştiğini söyledi. Değişen dengelerde münavebe sistemi içine silajlık ve tanelik mısır, sofralık ve cipslik patates ile ayçiçeği girdiğini ifade eden Başkan Ali Ataiyibiner, ekim alanının daralmasına rağmen bu ürünlerin buğdayı geçemeyeceğini de ifade etti.

MISIRDA ÇUKUROVA, AYÇİÇEĞİNDE  TRAKYA’YI GEÇTİK

Son 15 yılda çiftçiye yönelik yapılan destekler, ürün çeşitliliğinin teşvik edilmesi, teknolojinin yaygınlaşması ve Konya Ovası’na su getirilmesi gibi etkenlerle, Konyalı çiftçiler alternatif ürünlerin ekimine yöneldi. Sadece Karapınar'da geçen yıl 50 bin dekar olan ekim alanı bu yıl 100.000 dekar seviyesine ulaştı. Konya genelinde de ekim alanı hızla genişleyen ayçiçeğinin üretim potansiyelinin ovada ciddi seviyelere ulaştığını ifade eden Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, “Konya ayçiçeği üretiminde Trakya ve Çukurova’yı geride bıraktı. Bu üründen dekarda 600-700 kilo verim alınıyor. Konyalı çiftçilerimiz bu şekilde getirisi ve dekardaki verimi yüksek ürünlere yönelmeye başladı. Sadece ayçiçeği de değil, mısır üretiminde de önemli seviyelere ulaştık. Çok uzak bir tarihte Konya’da bilinmemesine rağmen silajlık mısır üretiminde ise Çukurova’yı geçtik. Bunlar nöbetleşe ekim sisteminde Konyalıların ektiği ürünlerin sıralama ve dengesini değiştirdi.”dedi.

ÇİFTÇİ SUYUN HESABINI YAPIYOR

Sulanabilir arazilerdeki ürün çeşitliliğinin artmasının altında yatan temel neden sulama imkanlarının artması. İkinci sıradaki neden ise çiftçilerin sulu tarım yapacakları arazilerde girdi ve çıktı hesaplarını iyi yapar duruma gelmesi oldu. Konyalı çiftçilerin bilinçlenmesi ile birlikte yeni ürünleri tanımasını da değerlendiren Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, “Konya’da çiftçiler artık hesabını iyi yapıyor. Suyun hesabını iyi yapıyor. Ben burayı ekiyorsam su veriyorsam, masrafım artıyorsa, benim gelirimin de artması lazım diyor. Bu sebeple daha dar alanda daha fazla getirisi olan ürünler münavebe sistemine girdi. Hızla da yaygınlaşıyor.”ifadelerini kullandı.

img_4903.jpg
BUĞDAYIN EKİM ALANI DARALDI

Konyalı çiftçilerin uyguladığı münavebe ekim sistemi’nde (nöbetleşe ekilen ürün sistemi) geçmiş yıllarda sadece Buğday, şeker pancarı ve kuru fasulye bulunyordu. Bu sistem zamanla suyun kıymetinin anlaşılması ve teknolojinin yaygınlaşması ile farklılaştı. Sistem içinde buğday zirvedeki yerini korurken diğer ürünlerin dengelerinde değişimler oldu. Bu değişimlerin buğday ekilen arazilerin daralmasına neden olduğuna dikkat çeken Başkan Ali Ataiyibiner, “Münavebe sistemi içinde ürün çeşitliliğinin artması ve çiftçilerin suyun kıymetini anlamasıyla buğday haricinde diğer ürünlerin dengesi alt üst oldu. Buğday bu sistem içinde yerini korudu, yine en çok buğday üretiyoruz ancak ekim alanı 100 bin hektar civarında azaldı. 900 bin hektar olan buğday ekim alanımız 800 binlere düştü. Ancak bu Konya’nın ürettiği buğday azaldı anlamına gelmiyor. Teknoloji ve bilinçli üretimin yaygınlaşmasıyla yine 2 milyon tonun üzerinde buğday üretiyoruz. Buğday ekim alanını azaltırken, az alanda daha fazla ürün üreterek, münavebe bitkilerine alan açmış oluyoruz. Bu çok önemli. Ziraat Mühendisleri ve çeşitli uzmanlarla çalışmamızın ve AR-GE’ye önem vermemizin getiri bunlar.”dedi.
bugday-basak9.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.