1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Trump ile Pauli arasında fark yok
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Trump ile Pauli arasında fark yok

A+A-

Henüz üniversitede öğrenciyken futbolun önemi üzerine bir yazı kaleme almıştım. Yazımda futbolun yalnızca sahada oynanan bir oyun olmadığı üzerineydi. Amacım futbolun içerisine dahil olan bahis şirketleri ve sponsorluklar ile birlikte oyunun 1 topun peşinde koşan adamlar klişesinden çıktığını anlatmaktı. Futbolun endüstri ilişkisinden bahsederken pazartesi günü oynanan Fransa-Türkiye maçı oyunun daha karanlık olan siyasi yönünü de ortaya çıkardı.

Yer: Fransa UEFA 2020 EURO Elemeleri mücadelesinde Türkiye son dünya şampiyonu Fransa ile karşılaştı. Maçta Grioud’un golüne Kaan Ayhan karşılık verdi. Milli takım bu sonuçla lider gittiği deplasmandan lider döndü. Ancak Kaan’ın 81. Dakikada attığı gol ve takım halinde yapılan asker selamı tüm dünyada en çok konuşulan hareket oldu.

Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye’ye parmak sallayan ülkeler, gol sonrası yapılan selam için peşi sıra Türk oyuncuları yerden yere vurdu. Sıralayalım, -UEFA gol sevinci nedeniyle inceleme başlattı Fransız süper star Griezmann’ın asker selamı fotoğrafı yokmuş gibi davranıldı.
-Cenk Şahin Almanya’da ırkçılığa uğradı. Naki skandalından sonra Pauli’nin 2. vukuatıydı.
-Kaan Ayhan Alman kulübü tarafından uyarıldı. Neden gol attın Kaan denildi.
-Türkiye’nin 2020 final organizasyonun iptali için İtalya başvuru yaptı. Halbuki Çizme’yi ilgilendiren hiçbir durum yoktu.   

Siyasetin bu kadar futbolun içerisine girmesi ve yaptırımları “No Tolerans” diyip  final organizasyonu için rüşvet alan eski UEFA Başkanı Platini’yi bile masumlaştırır. Milli gururumuz Merih Demiral’ın da Juventus kariyeri zor geçecekmiş gibi görünüyor. Bu oyun o kadar büyük ki ülkeler artık propagandalarını futbol üzerinden yapıyor. Türkiye Barış Pınarı ile yalnızlaştırılıyor. Daha açık bir dille Avrupa Türkiye’yi terör örgütlerine karşı mücadelesi sonrası cezalandırıyor.

Trump’ın ABD- Türkiye ticari ilişkilerine yaptırım uygulaması ile terör sempatizanı Deniz Naki’nin formasını sırtına giymediği için Cenk’i kadro dışı bırakan St. Pauli takımının amacı aynı hiçbir farkı yok. Bize düşen ise sosyal medya üzerinden “Eyy Amerika..” “Fransa oraya gelirsek….” yazmak tabi ki değil. Nasıl kurtuluş mücadelesinde sesimizi tüm dünyaya duyurup işgallerin meşru olmadığını anlattıysak Barış Pınarı harekatının zorunluluğunu anlatmalıyız. En azından fikri sabitçiler için değil gerçekten bilgi sahibi olmak isteyenler için. Futbolda ise Avrupa’da mücadele eden Türk oyuncularımız için TFF destek vermesi gerekiyor.  Saha içerisinde kazandığımız başarıları masada kaybetmemeliyiz.   

 

Bu yazı toplam 950 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar