1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Trump Ve Yemin Töreni
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Trump Ve Yemin Töreni

A+A-
Aslında bugün KOSGEP ve Banka kredilerini yazacaktım. Ancak ABD başkanı Trump’un  yemin töreni benim daha çok dikkatimi çekti. 

ABD’nin 45.başkanı Trump hafta sonunda bugüne kadar yüzde 40’ın altında halk desteği ile seçilen en düşük oylu başkan görevi Obama’dan devraldı.

Obama ilk göreve geldiğinde de  Türk halkı çok şey beklemişti.Ancak Obama beklentilerin aksine  Türkiye’ye yeterli yakınlığı ve desteği vermediğini düşünüyorum.

ABD ‘nin 45. Başkanı Donald TRUMP yemin töreninin ardından 45.inci başkanı olarak yemin ederek göreve başladı. Türkiye ile saat farkından dolayı  yemin törenini bekleyerek uykusuz kaldığımı söyleyebilirim. Daha sonra Türk TV leri bu töreni aktardı.İzlediğinizi sanıyorum.

Yemin töreninde ne diyordu ABD’nin 45. Başkanı:

“Tek yüreği, tek vanı paylaşıyoruz.” Bu söz çok önemli bir sözdü ve bizim ülkede yaşayanlara da örnektir ve mesajdır.
ABD’nin yeni başkanı Donald Trump Trumponomics adı verilen  yeni ekonomik düzeni küresel ticaretten,  uluslar arası şirketlerin yatırımlarına yatırımlarına ve Wall Street’e kadar herkesi etkileyecek gibi görünüyor.

ABD’de Obama dönemi bakarsanız yoksullukta, zenginlikte arttı.Bunu görebilmek için Obama’nın göreve başladığı ile, bıraktığı tarihler arasında mukayese yeterlidir.
Dolar Milyarderi George Soros Davos’ta ilginç ve bir o kadarda ses getirecek  açıklamalarda bulundu ve Trump’un ticaret savaşına hazırlandığını, ancak bunda başarısız olacağını iddia etti.
Uluslar arası Para Fonu( IMF) başkanı Lagarde ise 2017 yılının en büyük riskinin, Trump yönetiminin izlemeyi planladığı yol haritasında “Dibe doğru yarış başlama ihtimalinin büyük olduğunu belirtiyor.
Bazı yorumculara göre Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaşadığı olaylar ve başına ne geldiyse aynı kaderi Trump’unda  başına gelebileceğini belirtiyorlar. Ama sonuçta Erdoğan’a Türk halkının verdiği destek Trump’un geleceği için ışık olabilir demektedirler.
 
ABD'nin yeni başkanı Trump’un resmi ilanı dolayısıyla icra edilen törenin ritüellerini size sunmak istiyorum.
İşte bunlar :
1-      Yeni başkan ve yardımcısının kiliseden gelişi,
2-      2- Hıristiyan din adamlarının dualarıyla merasimin başlaması,
3- İlahi icrası,
4- İncil üzerine yemin edilmesi,
5- Başkanın, Amerikalılara Tanrı'nın kendilerini koruyacağını
Hatırlattığı duasıyla bitirdiği konuşması,
6- Bir Hıristiyan din adamının konuşması,
7- Bir Yahudi din adamının açıkça "İslami teröre!" karşı savaş
   Çağrısında da bulunduğu konuşması,
Şimdi yukarıdaki maddeleri iyi değerlendirmemiz lazım. Benim dikkatimi çeken konular içinde yeni başkan yardımcılarının kiliseden gelmesi, İncil üzerine yemin etmesi, Hıristiyan din adamının dualarıyla merasimin başlaması ve en önemlisi de Yahudi bir din adamının açıkca “İslami teröre !” karşı savaş çağrısında bulunması.
Acaba sizim böylesi yüksek düzeyde göreve gelen bir insanımız göreve başlarken, bir din adamının konuşması ve bu insanın ise Kur’an-ı Kerim üzerine yemin etmesini bazı çevreler nasıl karşılardı. Bu işin bir yönü.
Diğer yönü ise Yahudi  bir din adamının “İslami Terör” den bahsetmesi ve savaş çağrısını endişe verici bulduğunu belirterek ve kınayarak noktalıyorum.
Efendiler! Herifler bizden teröre yani İslam'a karşı savaşmamızı istiyorlar.

Not: Yeni başkanın stratejik konularda danışacağı Yahudi bir müsteşarı var. Bu zat aynı zamanda başkanın damadı.  
Bu yazı toplam 540 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.