1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tsk’da Yeni Kadro
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tsk’da Yeni Kadro

A+A-

Oldum olası askere, polise sevgim ve saygın vardır.
Bu iki unsur Türk Milletinin bağrından çıkan, milletin içeride ve dışarıda güvenliğini, toprağımızı, canımızı, malımızı, hatta namusumuzu koruyan birimlerdir.
Türk Silahlı kuvvetleri mensuplarına “Mehmetçik” denilmesinin arka planında ise Türk Milletinin Türk askerine olan sevgisinin bir işareti, sembolüdür.
Elbette her toplum, her kurum içinde “çürük elma” olabilir. Ancak bunların bu kutsal kurumlar içinde yaşaması, barınması uzun ömürlü olmaz.
Askerin, polisin bu kişi veya kişilerce yıpratılmasına, askere sözlü veya fiili saldırılara hiçbir zaman seyirci kalmam, gönlüm razı olmaz.
Tabi ki asker askerliğini, polis polisliğini yapmalıdır. Görevi dışındaki işlerle meşgul olması, siyasi arenaya girmesi hiçbir zaman doğru değildir. Askerin, polisin disiplin anlayışına ve görev anlayışına her zaman saygı duymuş, gıpta etmiş birisiyim.
Her yıl Ağustos ayı içinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst kademesinde değişime gidilir ve eskileri şerefle yaptıkları görevlerinden emekliye ayrılırken, yeni komutanlar görev başına geçerler.
İşte son Ağustos ayında da bu işlemler yapıldı. Şöyle izleyebildiğim kadarıyla Genel Kurmay Başkanlığını bırakan Orgeneral Necdet Özel’e “devlet özel madalyalı” ile veda edilirken, yerine Kara kuvvetleri komutanı Hulusi Akar, genelkurmay başkanlığına, Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri Komutanının Muharip hava kuvveti orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanlığına,
Galip Mengi Jandarma Genel Komutanlığına atandılar. Kendilerine Türkiye’nin bu dumanlı havasında başarılar diliyorum.
Genel Kurmay Başkanı olan Hulusi Akar, sivil gibi düşünen, asker gibi çalışan bir kimliktir. Törere bakış açışı ise “Şahin “ bakışlıdır. Paralel yapıya kesinlikle karşıdır ve etkin mücadeleden yanadır.Emrindeki subay ve askerlere 3 şeyi sürekli yinelerdi: Atış, eğitim ve spor.
Askeri kalıplara, bürokratik engellere takılmayan bir düşünce ve yönetme tarzı vardı. Bu nedenle adı generallik döneminde "Seri Paşa"ya çıktı. Türk subaylarının modern ve özgür ve tartışmaya açık bir sistem içinde eğitilmesi gerektiğini dile getirirdi. İlk defa bir Genel kurmay başkanı doktora yapmış birisidir.
2011 yılında orgeneral oldu. Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulundu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile uyumlu bir komutandı.Ergenekon ve Balyoz gibi askere kumpas olarak nitelendirilen davalarda da, Özel ile aynı tutuma sahip olmaları dikkat çekiciydi.
Akar, ABD'de Pentagon’un "Liyakat Lejyonu" madalyasını aldı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, madalyanın Orgeneral Akar’a "NATO’ya sıradışı katkıları" nedeniyle verildiğini açıklamıştı. Madalyayı takan isim ise Süleymaniye'de Türk askerinin başına çuval geçiren Albay Bill Mayville'in komutanı ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno idi. Akar, bu madalya nedeniyle bazı çevrelerin eleştiri oklarının hedefi olmuştu.
Benim kanımca son yıllarda yapılan ve yeterli durumda olan TSK üst kademesi yerindedir ve başarılı olacaktır. PKK ile son derece etkin ve keskin mücadele edecektir ve Türk Milletini bu illetten kurtaracaktır.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.