1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tüberküloz tehdidi
Tüberküloz tehdidi

Tüberküloz tehdidi

Hayvancılığın son yıllarda hızla geliştiği Konya’da son 2 ayda 3 hayvancılık işletmesinde tüberküloz hastalığı görüldü.

A+A-

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 20 Mayıs, 15 Nisan ve 17 Mart’ta 3 kez tüberkülozlu hayvan kesimi için ihale açtı.

3 İŞLETMEDE GÖRÜLDÜ
Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü son iki ayda 3 kez “tüberkülozlu hayvan kesimi” ihalesi açtı. İl Müdürlüğünün internet sayfasında 20 Mayıs 2016’da yayınlanan “Tüberkülozlu Hayvan Kesimi” başlıklı duyuruya göre, Meram İlçesinde bir işletmede 22 adet büyükbaş hayvanın Tüberküloz hastalığı dolayısıyla kesiminin yapılacağı ifade ediliyor. Söz konusu kesimi yapmak isteyen firmaların Meram İlçe Müdürlüğü’ne bugün saat 14.00’e kadar başvurmaları isteniyor.
Daha önce 15 Nisan’da Karapınar ilçesinde bir işletmede 122 büyükbaş hayvan için, 17 Mart 2016’da ise yine Karapınar ilçesindeki bir işletmede 104 adet büyükbaş hayvanın kesimi için yine duyuru yapıldı.

İNSANLAR İÇİN BÜYÜK TEHDİT
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün “Sığır tüberkülozu nedir?” başlıklı yayınında tüberkülozla ilgili özetle şu bilgilere yer veriliyor:“Sığır tüberkülozu, insanlarda da görülebilen zoonoz bir hastalık. Hayvanlarda tüberküloz etkenleri vücuda genellikle solunum ve sindirim yoluyla girerek hastalık meydana getiriyor. Hayvanların barınaklarda çok sıkışık bulunmaları, hijyenik koşulların iyi olmaması, uygun olmayan bakım ve beslenme koşulları, temiz hava ve egzersiz yetersizliği, dışarıdan sürüye kontrolsüz hayvan girişi, enfekte hayvanların sütleriyle buzağıların beslenmesi hastalığın bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırıyor. İnsanlara bulaşma genelde enfekte et ve sütün tüketilmesiyle gerçekleşiyor.”/Dünya

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.