1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüketim toplumu olduk
Tüketim toplumu olduk

Tüketim toplumu olduk

Geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomi paketiyle birlikte kredi kartına uygulanan taksit sınırlaması büyük ölçüde kalkmış oldu.

A+A-

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre, bireysel kredi kullanan kişi sayısı 2015 yılında 2 milyon artarak 25 milyon 800 bin kişiye çıkarken, ortalama bireysel kredi miktarı da 16 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

Kredi kartında taksit sınırlamaları kaldırılırken kredi kartı ve kredi borçlusu da katlanarak artmaya devam ediyor. Tüketiciler Birliği Derneği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, devletin yapmış olduğu taksitlendirme sınırının kısmen kaldırılmasını doğru bulmadığını ifade etti. Devletin taksit sayısını arttırmasındaki hedefin piyasaları canlandırmak olduğunu ama bunun beklenildiği gibi olmayacağının altını çizen Dinç, “Devletin taksit sayısını arttırmasındaki amacı, ekonominin canlandırılması, iç talebi arttırarak büyümenin sağlanmasıdır. Ancak burada gördüğümüz şey şu; taksit sayısı arttıkça vatandaşların ilk tercih ettiği şeyin cep telefonunu değiştirmek olduğunu görüyoruz. Vatandaşlar daha çok elektronik aletlere yoğunluk gösteriyor ve bu ürünlerin milli piyasamıza önemli sayılacak bir girdisi yok. Ekonomimize doğrudan katkısı yok. Siz cep telefonu üretmiyorsunuz ve doğrudan dış ülkelerden ithal ettiğiniz bir ürün. Dolayısıyla para yurtdışına gidiyor ve ülkemize bir fayda sağlamıyor. Beklenen etkiyi göstermesi biraz zor.” ifadelerini kullandı.

TAKSİT SAYISI ARTTIKÇA BORÇTA ARTACAK
Vatandaşların artan taksit sayısıyla birlikte borçlarının artacağını belirten Başkan Dinç, “Hükümet, kredi kartlarında taksit sayısının arttırarak, vatandaşı rahatlatma gibi bir beklenti içerisinde ama o açıdan bir fayda göreceğini zannetmiyorum. Ancak kredi kartı borçlarının ve kredilerin artık ödenmediği ve bir yığılma oluştuğunu görüyorduk. Bununla ilgili yeniden yapılandırma çıkıyor. Bu olumlu bir durum. Çünkü kredi kartı faizleri normal piyasa faizlerinin çok çok üstünde geziyordu. Bu yapılandırma ile 36 ve 48 aylık uzun vadelerle tasfiye edilmeye çalışılıyor ve bu doğru bir karar. Ancak vatandaşı daha çok borçlandıracak, daha uzun vadeye yayılacak taksit uygulamaları yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum. Vatandaş yine bankalara borçlanmaya ve bu borcun altında ezilmeye devam edecek.” diye konuştu.TÜKETİM TOPLUMU OLDUK
Mustafa Dinç, millet olarak tasarrufu sevmeyen bir toplumuz, tüketim toplumu olduk diyerek şunları söyledi: “Bulduğumuz kredi kartını sanki cebimizdeki paraymış gibi harcamayı ve borçlanmayı çok seviyoruz. Çoğu vatandaşın kredi kartı limitleri dolu. Bu limitleri ve taksitleri siz biraz daha arttırınca daha fazla ürüne heves etmeye ve daha çok tüketmeye meyil edecektir. Elektronik sektörü, 10 milyar dolar ile en fazla cari açığa sebep olan sektör olarak göze çarpıyor. Bir cep telefonunun teknik olarak ömrü 7 yılken biz 1-2 yıl içerisinde yeni bir cep telefonu alıyoruz. Hatta asgari ücretli bir çalışanın 6 ayda 1 cep telefonu değiştirdiğine şahit oluyoruz. Taksitleri bu şekilde arttırmak bunun gibi tüketime sevk edecektir ve bunun önünü almakta çok zor olacak. Hiç kimse gidip yerli bir ürünü alıp 9 ayda 9 taksitle alamıyordum, 12 taksite çıktı şimdi alabilirim demiyor. Beyaz eşya ve mobilya sektörü sahipleri kredi kartı olmadan taksit yapmaya başlamışlardı. Bunu kredi kartı kapsamına almak pek bir şey değiştirmeyecek. Vatandaş tekrardan bankaların mağduru olmaya devam edecek.”

Son olarak kredi kartı kullanan vatandaşlara öneride bulunan Dinç, kredi kartlarının bir ödeme aracı olduğunun farkına varılması gerekiyor diyerek, “Kredi kartı kullanımında çok dikkatli olmaları gerektiğini, kredi kartının bir kredi aracı olmadığı bir ödeme kartı olduğunu hatırlamalarını istiyoruz. Kredi kartıyla yapılan harcamanın tekrardan 1 ay sonra ödeneceği bilinmeli ve ona göre harcama yapılmalı. Vatandaş bütçesini aşmayacak şekilde ay sonu ödeyebileceği şekilde kullanması gerekiyor.” diye konuştu. (Mesut Ercüment)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.