1. YAZARLAR

  2. Dilhan Dumanoğlu

  3. Tüketiyorum öyleyse varım
Dilhan Dumanoğlu

Dilhan Dumanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Tüketiyorum öyleyse varım

A+A-

Descartes’in “Düşünüyorum öyleyse varım” sloganı günümüzün modern toplumu için “Tüketiyorum öyleyse varım” sloganına dönüşmüş olarak gözüküyor.

Günümüz insanı, tüketim nesneleri ile çepeçevre kuşatılmış bir durumda. İnsanların gündelik alışverişlerini ihtiyaca göre değil de yükselen bir değer olan, moda mal ve hizmetlere göre belirlenmesi, algılanması ve güdülenmesi, tüketimi var olma, kabul görme aracı haline sokmuştur.

Zenginlik mal para olduğu kadar tüketim kültürü ile de toplumda bireylerin bilinç altına yüklendi.

Ve bir de moda değeri olan ve hızla yenilenen malların tüketiminde, tüketmek prestije dönüşür.

Bir kadın çıkıp koluna taktığı çantanın bir daire parası olduğunu sosyal medya üzerinden göstermeye çalışarak, tüketiyorum öyleyse varım diyor. Aslında zenginliğini, kişisel gelişmesi ve beyni ile ortaya koyması gerekli iken, çantası ile kimliğini ve kişiliğini ortaya koymaya çalışıyor.

Yani tüketim kültürü çok vahşice insanların beynine pompalanıyor.

Tüketim toplumunda birey ne kadar çok tüketirse o kadar çok saygınlık kazanır. Tükettikçe parası var algısı ile daha fazla saygınlaşır. Böylece insanlar tüketim çılgınlığı içerisinde, toplumsal ayrıcalık kazandıkları zannını taşımaya başlıyorlar.Bir sarmal gibi sürekli tüketmeye devam ederler..

Kapitalist sistem tüketimi, ilerleme ve mutluluk aracı olarak sundukça bireyin tercihlerini çoğaltıp tetikliyor..Tükettikçe sistemin sömürenlerine uşaklık ederek itaat etmiş oluyor.

Esas konu kapitalist sistem ve tüketim olgusu.

Tüketin kültürü yemeye ve içmeye de yansıdı..

FastFood ve hamburger kültürü, yeme kültürü ile topluma pompalandıkça pompalandı. Sağlıklı geleneksel beslenmeden uzaklaşıldı.

Ve bize bir ilah gibi sunulan Coca Cola..

“Mega tröstler; lobileri yoluyla bu tartışmayı Türkiye’ye getirtmezler” demişti ulusalda bir yazar…

Kola’dan bahsetmiş..

Dikkat çekmek istemişti. Mış olarak da kaldı.

Cola’nın insan sağlığına verdiği zararları anlatıp, mega tröstlerin piyasada ilahlaştıklarını, insanların tüketim alışkanlıklarını, kendi ürünleri olan kolayla, nasıl doldurduklarından bahsedip bu trollerin piyasa ekonomisini ellerine geçirdiklerinden söz etmişti.

Bunlar piyasaya hakim işletmeler.

Bu işletmelerin birleşmesindeki amaç, sistemin hükmedeni olabilmek. Piyasada manüplasyonlar yapmak ve ürünlerini öyle veya böyle insancıklara satabilmektir. Özellikle de yüksek kar ile.

Sigara vbbir çok ürün, insan sağlığına zararlı, fakat peynir ekmek gibi satışları yapılmakta. Geçmişte boy boy reklam afişleri yapılarak, bireylerin bilinçaltına hükmedildi ve sigara içmenin bir ayrıcalık olduğu mesajı ile geniş kitleler sigara içme bağımlısı yapıldı.

Dünya garip bir yer. Hem zararlı ürünleri üretip sattırıyorsun sonrasında da zararlı ürünleri kullanmayın diye bilinç yaratmak için uğraşıyorsun.

Bu yazı toplam 616 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar