1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Tüm Okullarımız Dershane Kalitesinde Olacak
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Tüm Okullarımız Dershane Kalitesinde Olacak

A+A-

Güncel gelişmelerden birisi olan dershanelerin kapatılmasıyla alakalı yaşananlar karşısında eğitimde yeterlilik konusu yeniden tartışılmaya başlanacak gibi gözüküyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasıyla bu konuya son noktayı koydu. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren dershanelerin ruhsatlarının artık yenilenmeyeceğini açıklayarak eğitim sistemimizde ki kanayan yaralardan birine daha neşter vurulacağının sinyalini verdi.
Normal okullarda ki eğitimin yetersizliği nedeniyle işletilmekte olduğu bilinen dershanelerin yerine artık normal okullarımızda verilen eğitim kalitesinin artacağına dair umutlar bu vesileyle yeşermeye başlamıştır.
Çünkü okullarımızda zor şartlarda eğitim veren öğretmenlerimizin daha da etkin eğitim anlayışı ile hareket edecek olması ve velilerimizin bütçesini inanılmaz derecede sarsan ve geçim şartlarını zorlaştıran bir kambur daha bu vesileyle ortadan kalmış olacak.
Uzun bir süredir dershanelerin kapanıp kapanmayacağına dair söylentiler dolaşıyordu. Bununla alakalı net açıklamayı sayın bakan ağzından duymak güzel bir gelişme oldu.
Mantıken doğru olan mevcut eğitim sistemini tamamlayıcı alternatifler geliştirmek yerine mevcut sistemi daha verimli hale getirmek olmalıdır. Çünkü dershaneler sebebiyle maddi gelire göre kaliteli eğitim alma söz konusu oluyor bu da vatandaşlarımızın gelir seviyesine göre adaletsiz bir durumun ortaya çıkmasına sebep teşkil ediyordu. Parası olanlar için sorun olmasa da maddi anlamda sıkıntı yaşayan velilerimiz evladını dershanelerde okutamamanın sıkıntısını yaşıyor ya da bu imkandan yararlanabilmesi için canhıraş çalışarak bin bir borçla dertle evladının eğitim hayatı için kendi kendin harap ediyordu.
Artık bu gidişat son bulacak. AK Parti iktidarının en çok dua aldığı çözümlerden birisi de bu olacak.
Dershanelerimize kuyruğunu kaptıran velilerimizin söylenen astronomik rakamlar karşısında ki biçare halini tahmin edebiliyor musunuz?
Dershanelerin fiyat politikaları ve öğrenci velilerini yolunacak kaz gibi görmeleri uzun zamandır zaten şikayet konusu idi. Başarılı öğrencileri sahiplenmeleri ise tamamen reklam amaçlı ve gelecek sezona daha çok öğrenci çekmek amacıyladır. O öğrencilere burs sağlayıp dershaneden ücretsiz faydalandırmalarında ki ana sebep daha çok ticari amaca dayalıdır.
Milli Eğitim Bakanının açıklamasından sonra belli çevrelerden itiraz sesleri yükselmeye başladı. Çeşitli oluşumlara ve cemaatlere bağlı dershaneleri işletenlerin sesleri bu açıklamadan sonra yine yükselmeye başladı. Senelerdir milletin kanını eme eme servetlerine servet kattılar. Şimdi bu sistemin devre dışı kalmasına ve akan suyun kesilmesine rıza göstermiyorlar.
Buna tepki verirken çoluğunu çocuğunu okutmada naçar kalan ebeveynlerin durumlarını hiç düşünüyorlar mı acep?
Bundan sonra ne olmalı?
Mevcut eğitim sistemimizin dershanelerin sağladığı katkıyı aratmayacak şekilde yenilenmesi ve daha da kalitelendirilmesi ele alınmalıdır. Öğrencilerimizin daha ilkokul çağlarından itibaren sağlıklı eğitim almalarını sağlayacak düzenlemeler yapılmalı ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza en iyi şartlarda eğitim sağlayacak sistem geliştirmeliyiz.
Mevcut dershanelerin özel okul statüsüne alınması mantıklı bir çözüm olacaktır. Kızının veya oğlunun özel okulda eğitim almasını isteyen veliler için ek bir seçenek olarak işlev görmeleri yerinde olur.
Eğitim sistemimizle alakalı bu son gelişmeler kim ne derse desin çok isabetli olacaktır. Öğretmenlerimiz için daha da donanımlı çalışma prensibine dair bir takım hazırlıklar yapıldıktan sonra dershaneler sonrası ilk eğitim öğretim yılında Allah’ın izniyle bunun semeresi fazlasıyla alınacaktır.
Şunu da biliyorum ki bu iş için bir takım kulis faaliyetleri yürütülecek ve bu uygulamadan vazgeçilmesi uğruna bin bir türlü çaba sarf edilecektir. Bu tür çalışmalara tevessül edenlerin vereceği tepkiler çok yakında ayyuka çıkacaktır. Ama hükümetimizin vatandaşla birlikte olması ve onların maslahatlarını birinci planda tutması çok daha önemlidir.
Büyük rakamların döndüğü pastada ki dilimi paylaşmak için kıyasıya rekabet eden ve velilerimizin cebine göz diken bu dershanecilik sisteminin kalkmasına tepki veren kesimlerin bugüne kadar kazandıkları paralar kendilerine sittin sene yeter.
Yeter artık velilerimizin cebindeki son meteliğe göz dikmeleri…
Yeter artık maddi durumunun yüksekliğine göre eğitim başarısının katlanması…
Yeter artık ödeme güçlüğü çeken velilerimizin kara kara düşünmesine sebep veren bu saçma sistemin devamıyla zor durumlara düşürülmesi…Bu yazı toplam 208 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum