1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Türban, Pantolun
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Türban, Pantolun

A+A-

Çok değil bundan 30-35 yıl öncesine gidersek hiç böyle bir sorun yoktu.
Atatürk’ün kurduğu 1920’li ilk meclisteki fotoğraflara da bakarsanız aynı durum söz konusu.
Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, eşi Latife hanımda başörtüsü takıyordu.
Bende bir köylü çocuğuyum.Köylü olmakla da her zaman iftihar ederim. Olduğumuz yerde değil, kendimizi geliştirirsek insan oluruz.
Türkiye nüfusunun kim ne derse desin, kentte yaşayanlarda dahil olmak üzere en az yüzde 70-80 ‘i ya köylü, ya da köy kökenli. Onlarda başörtüsü takmaktadırlar.
Atatürk ne demiş :
“Köylü Milletin efendisidir.”
Türkiye’de kılık kıyafet kanunu ne zaman çıktı?
3 Kasım 1934 tarihinde çıkartıldı. Kim çıkarttı bu kanunu. Milletin temsilcileri.
Yani o günden bu güne köprünün altından çooookkkk sular aktı.
O gün meclis kılık kıyafeti çıkardığı kanunla düzenledi. Bugünkü mecliste düzenlemelidir.
Türban’dı, başörtüsüydü kaşıya, kayışa, inatlaşa, inatlaşa işi bu noktaya getirdik.
Laiklik nedir ?
İnsanların inandığı gibi yaşamasıdır.
Yalnız burada durmak lazım. Töre var, adet var ve bununda ötesinde birisi yaşarken, toplum değerlerini rendiçe etmeden, toplumu rahatsız etmeden yaşamalıdır.
Yanlış anlaşılmasın. Kesinlikle ne başörtüsüne, ne türbana ne da başı açık birilerine karşı değilim. Nasıl düşünüyorsa, nasıl inanıyorsa insanlar öyle yapsınlar. Yeter ki, bu işi siyasi bir amblem haline getirmesinler. Hiç kimse başını açmakla, pantolon ya da etek giymekle namussuz olmaz, giyenlerde namus abidesi olmazlar. İnsanın inanışı, vicdanı ve kalbi ne ise şekil ile bu düzeltilmez. Benimde en yakınlarım arasında başörtüsü takan, türban bağlayan da var, paltolun giyen, etek giyenlerde var. Başı açık olanlarda var.
Şimdi gelelim işin püf noktasına…
Bir zamanlar sokaklarda pecmurde, sakalı, saçı bir birine karışmış, giysileri palyonco kılıklı insanlar vardı. Güvenlik güçleri bunları topluyordu.
Bırakınız başka mekânları TBMM’ne poşulu, şalvarlı, perçemli, şortlu, pijamalı, Bir başkası çarşafla gelse ne yaparsınız?
Bildiğim kadarıyla bazı milletvekilleri tutuklu. Meclis kendi imtiyazlarını kullanamaz halde. Meclisin imtiyazları sadece yasama imtiyazı değil. Dokunulmazlık imtiyazı var.Anayasa var, BM'ye bağlı kararlar var, AİHM kararları var, milli üst hukukun kararları var. Oların hepsi bir kenara bırakırsanız iç tüzüğün 56'ncı maddesi var. İç tüzüğün 56'ncı maddesi düzenleyici, buyurucu bir hükümdür. Doğru mudur, eğri midir, gerekli midir o tartışma dışı. Ama maddi hukuk bakımından ortada bir iç tüzük hükmü varken o hüküm maddi vakayı ortaya koyarken, o hüküm taraftarı bağlayıcı, kuralcı ise siz nasıl boşluk var diyebilirsiniz? O zaman iç tüzükte boşluk varsa, yarın sabah namazından kalkıp gelen bir milletvekili başında namaz takkesiyle girse ne yapacaksınız? Bir başkası şalvarla gelirse ne yapacaksınız? Ona diyorlar ki (O kadar da olmaz) ama o kadar da neler oldu ki Türkiye'de o niye olmasın? Onun için hukukun alanındaki bir boşluğu 5 partimizin koklayarak, öperek, okşayarak, met ederek bize yansıtması maddi gerçeği değiştirmez. Bu adım adım hedefe yaklaşmadır, başlangıçtır.
Bunun bir sınırı olması gerekmez mi?
Türkiye'nin böyle bir tehlikeyle karşı karşıya geldiği günleri bizim yaşımızdaki insanlarla birlikte yaşadık. Bir devletin içersinde anarşi olabilir, terör olabilir, düşmanlar ve ülkesine sızmak isteyen düşünceler olabilir. Ama gelecekte Türkiye’deki tehlikeleri görmek lazım. Bunu abartarak söylemiyorum. Bir siyasi maksadım, beklentim ve amacım da yok. Derin günlerden gelen duygularım, birikimlerim, yaşadıklarım, hatta bir kısmını da beraber yaşadıklarımız bana bu sözleri söyletiyor.
Özgürlüklerin bu kadar sınırsız olduğu bir dünya var mı?
Devlet olarak AB’ye giremedik ama, sanırım sanki kılık-kıyafette bu işin hem de zirvesindeyiz. Allah sonumuzu hayır etsin…
 

Bu yazı toplam 246 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.