1. YAZARLAR

  2. Cengiz DÖNMEZ

  3. Türfad’ın Ödül Töreni
Cengiz DÖNMEZ

Cengiz DÖNMEZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Türfad’ın Ödül Töreni

A+A-

Konyamızdaki saygın spor kuruluşlarından birisi de kısa adı TÜRFAD olan, Türkiye Futbol Adamları Derneği’nin Konya Şubesi’dir.. Bu Derneğin, Konya Şubesi tarafından geçtiğimiz günlerde (14 Mayıs Cumartesi) bir ödül töreni düzenlendi. Ödül Töreni’nin adı, “İnsanlar Yaşarken de Anılmalıdır..” Meram Belediyesi’nin de katkılarıyla düzenlenen törenin en anlamlı tarafı da insanların, yaşarken ödüllendirilmiş olmasıdır..
Çoğumuz biliriz ki, ülkemize, çeşitli alanlarla büyük hizmetleri ve katkıları olmuş insanlar, ancak öldüklerinden sonra, onlara değer verilir.. Adlarına sempozyumlar, konferanslar.. düzenlenir, ölümünün arkasından koca koca ödüller takdim edilir yakınlarına.. Ölen ölmüş de, ölmeden de insanları onurlandırmak, onlara değer vermek gerekmez mi? Ölen kişinin adı bir mahalleye veya sokağa veriliyor da ölmeden önce niye verilmiyor?

İşte bu bakımdan TÜRFAD Konya Şubesi’nin ödül töreni bu yönüyle çok anlamlıydı.. Konya’da, Konya sporuna veya futboluna önemli katkıları bulunan kişileri yaşarken de hatırlamak ve onları birer plaketle ödüllendirmek bu bakımdan önemliydi..
Meram Belediyesi’nin yeni yaptırdığı Uluslararası Gençlik Akademisi’ndeki törende, bir çok saygın spor adamı bir araya gelip, belki de yıllarca görüşmediği insanları görüp, birbirleriyle hasret gidermeleri görmeye değerdi.

Bu törene, İstanbul’dan kalkıp gelen Eskişehirspor’un efsane Başkanlarından, TÜRFAD’ın da Genel Başkanı olan Aydın Begiter ve Genel Merkez üyeleri , bu anlamlı güne renk kattılar. Kulüpler Birliği ve Eskişehirspor Kulübü eski Başkanı Halil Ünal, Samsun Şube Başkanı Gültekin Kullukçu, Antalya Şube Başkanı Nurettin Utku da ödül törenine katılmışlardı.. Peki, bu törende kimler ödüllendirildi. Tarihe kayıt tutmak için isimlerini yazayım:

Konya Valisi Muammer Varol, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Konya Milletvekilleri Recep Konuk ve Uğur Kaleli, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, İstanbul eski Milletvekillerinden Görme Engelli Lokman Ayva, Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Halter Federasyonu eski Başkanı Hasan Akkuş, İşadamı ve Konyaspor Sponsorlarından M.Ali Atiker, Konya Basketbol İl Temsilcisi M.Berk Torun, Konyaspor Asbaşkanı ve Basın Sözcüsü Ahmet Baydar, Gazeteci ve Torku Arena Stadyum ve Tesis Müdürü Ahmet Eser, Konya Futbol eski İl Temsilcisi ve Konya İl Hakem Kurulu eski Başkanı Spor Yazarı Cengiz Dönmez, 2.Lig’e yükselen İdmanyurdu Bayan Futbol Takımı Antrenörü İbrahim Özalp, KASK eski Başkanlarından Tahir Taşyüz, Konya Antrenörler Derneği Asbaşkanı Yakut Denizler, Futbol Hakemi ve spor programı sunucusu Uğur Doğan, Konya İdmanyurdu eski Asbaşkanlarından Ragıp Horasan, Yeni Meramspor Kulübü Başkanı Mustafa Ortaarabacı, Saha Komiserleri Derneği Başkanı Ahmet Özen, Futbol Hakem ve Gözlemcileri Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Himyeri, Kon TV Spor Müdürü Selahattin Akçakaya, Muhasebe Gençler Spor Kulubü Başkanı ve ASKF Genel Başkan Yardımcısı Nihat Çelikkollu, Sporsever Kadir Dağlıkoca, TSYD Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Durmaz, Gazeteci Mustafa Güden, Bisiklet Federasyonu eski Asbaşkanlarından Süleyman Okur ve Konyaspor Kulübü eski Başkanlarından M.Ali Kuntoğlu..
Törene; başta Konya Valisi Muammer Erol, Meram Belediye Başkan Vekili Fahri Eken, Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Ersöz başta olmak üzere çok sayıda misafir de katılarak, bu törene varlıklarıyla katkıda bulundular..

TÜRFAD’ın bu güzel gününü organize ederek, sporseverleri bir araya getirmeyi başaran Konya Şube Başkanı Dursun Seyis’e de ayrıca teşekkür etmek gerekir..
Valimiz Muammer Erol ve TÜRFAD Genel Başkanı Aydın Begiter’in, Konyaspor taraftarlarına Fair-Play Ödülü verilmesi konusundaki teklifleri de hayli alkışlandı ve kabul gördü..
Peki Konya’da ödül verilebilecek başka spor adamları da yok muydu? Şüphesiz ki vardır. Onlara da önümüzdeki yıl verilebilir ve bu tür ödül törenleri umarım aynı güzellikte devam eder..
Son olarak sözümü bir İran Atasözüne atıfta bulunarak noktalamak istiyorum.. İranlılar der ki, “ben ölmüşüm, dünya benim neyime..” Evet, öldükten sonra, insanları badem gözlü yapmak yerine, onları yaşarken insan yerine koymak, değerlendirmek, onurlandırmak, onları mutlu etmek gerekir.. TÜRFAD Konya Şubesi’nin de yaptığı bu olmuştur, yani “insanlar, yaşarken de anılmış”tır..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.