1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Turizm Ve Mevlana
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm Ve Mevlana

A+A-

Daha öncede yazdım.
Herkesin bildiği bir şeyi biz kez daha tekrarlayayım. Turizm bacasız fabrikadır. Bunu iyi üretime sokarsak, iyi değerlendirirsek gerek Türkiye, gerekse de Konya’nın çok kazancı olur.
Konya birçok medeniyetin kesiştiği bir noktadadır. Etrafı ve içi tarihi ve mistik bir çember içindedir. Kilistra, Sille, Çatalyühük 10 bin yıllık insanlık tarihini bağrında bugünün insanlarına sunuyor.Akşehir Nasreddin Hoca ile gülmece kenti.Termal kaplıcalarıyla Ilgın, Hz. Hadimi türbesiyle Hadim, Gölü ile Beyşehir ve diğer tarihi ve dini mekanları ile Konya bulunmaz bir kenttir. Beyşehir’de güneşin batışı İsviçre’den sonra en güzel şekilde burada izlenebilmektedir.
Orta Anadolu ve Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun Akdeniz’e en rahat ve kolay ulaşılacağı noktadadır.
İşte bir dini gün, gece geçirdik. Konya’da Miraç Kandili münasebetiyle Mevlana Müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
Hz. Mevlana’yı ziyaret eden, yüzlerce vatandaş, Hazreti Mevlana’nın sandukası önünde dua etti. Mübarek gecede, Mevlana Müzesi’nin hemen yanında bulunan Sultan Selim Camii de dolup taştı. Camiye sığmayan vatandaşlar, cami avlusunda ve müze bahçesinde seccadelerini açarak namazlarını kıldı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar ziyarete açık olan Mevlana Müzesi’ne gelen vatandaşlar, Müslüman aleminin mübarek Miraç Kandili’ni kutladıklarına ve Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden işçilere dua ettiler. Allah bize böylesi bir faciayı bir daha yaşatmasın. Ülke gündemini geren konularda, kardeşliğimiz sağlaşlaşssın, İç ve dış düşmanlarımıza Allah fırsat vermesin dediler.
Bu arada İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan beye de Miraç kandili nedeniyle teşekkür ediyorum. Çünkü Hz. Mevlana Müzesi ve benzeri yerler o akşama münhasıran geç saatlere kadar ziyaretçilere açık tutuldu. Buradan belirtmek isterim ki, özellikle hafta sonlarında ve tatil günlerinde eğer teknik ve güvenlik açısından bir sakınca yoksa akşam saatlerinde de bu tür yerlerin açıl tutulmasının iyi olacağını düşünmekteyim.
Yukarıda da belirttiğim gibi Turizm gelirleri ile ülkenin birçok konuda ihtiyacı giderilebilir. Komşularımız Yunanistan, İtalya ve İspanya turizmde önemli gelir elde ediyorlar. Neden bizde bir İspanya, Bir Yunanistan gibi olmayalım.
Mademki, Hz. Mevlana dedik, yazımızı da Hz. Mevlana’nın sözlerinden bir demet ile yazımızı noktalayalım:
Kendindeki şu müthiş savaşa bak. Başkalarının savaşıyla ne diye oyalanıyorsun?
Gülen nar, bahçenin (yüzünü) güldürür; (Hak) erlerinin sohbeti de seni erlerden eder.
Edebi olmayan yalnız kendine kötülük etmiş olmaz. Belki bütün dünyayı ateşe vermiş olur.
Buğday, yukarıdan aşağıya, yerin dibine gider de ondan sonra yerden baş çıkarıp yükselir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.