1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Turizmde yeni yönetmelik! Online seyahat hizmetlerine sıkı denetim
Turizmde yeni yönetmelik! Online seyahat hizmetlerine sıkı denetim

Turizmde yeni yönetmelik! Online seyahat hizmetlerine sıkı denetim

“Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 14 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. İlgili yönetmelikte gerçekleştirilen değişiklikler şu şekilde;

A+A-

5/10/2007 tarihli ve 26664 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Seyahat Acentaları Yönetmeliği’nde birtakım değişiklere gidildi.

Yapılan değişikliklere göre acentaların TÜRSAB üyeliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletme belgesinin düzenlenmesiyle kesinleşecek.

Seyahat acentaları, pazarlama ve satış faaliyetlerini gerçekleştirdiği online satış kanallarını Bakanlığa ve TÜRSAB’a bildirmek zorunda olacak.

Seyahat acentalarının pazarlama ve satış yaptığı online satış kanalları için de denetim uygulanacak.

Seyahat acenteleri; online platformlar, mobil uygulamalar ve diğer elektronik iletişim araçları kullanarak yapacağı pazarlama ve satış faaliyetlerini yalnızca bu faaliyetler için kullanacağı online satış kanalları üzerinden gerçekleştirecek. Bu amaçla kullanılan online satış kanalları üzerinden seyahat acentesi hizmetleri dışında başka faaliyet yürütemeyecek.

Seyahat acentesi ürünleri dışında, mal ve hizmet pazarlaması veya satışı yapılan elektronik ticaret alanlarında seyahat acentelerinin ürün ve faaliyetleri satışa sunulamayacak, satışa yönlendirmek amacıyla seyahat acentesi ürünlerine yer verilemeyecek. Ancak, seyahat acenteleri bu alanlara reklam ve ilan verebilecek.

Acenteler, müşteriye verilmek üzere düzenleyeceği paket tur veya tura ilişkin sözleşmelerde, işletme belgesinde yazılı olan; belge numarasını, seyahat acentesi ve ticaret unvanı ile adresini belirtmekle yükümlü olacaklar.

Satışı gerçekleştirilen ürünün başka bir seyahat acentesine ait olması halinde, ürün sahibi seyahat acentesinin sözleşmelerde açıkça belirtilmesi zorunlu tutuldu.

Bu değişikliklerle acentaların, online ortamda satış ve pazarlama faaliyetleri denetim alınıp; kaçak acentecilik faaliyetlerinin önüne geçilmesi sağlanacak.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.