1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üye Belediyeler Toplantısı KKTC'de yapıldı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üye Belediyeler Toplantısı KKTC'de yapıldı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üye Belediyeler Toplantısı KKTC'de yapıldı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üye Belediyeler Toplantısı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ev sahipliğinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Girne kentinde gerçekleştirildi.

A+A-

Programa, KKTC İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile üye belediyelerin başkanları, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile üye belediyelerin başkanlarının yanı sıra, Moldova, Kırgızistan, Bosna Hersek'ten yerel yönetim temsilcileri katıldı.
KKTC İçişleri Bakanı Baybars, TDBB'nin Yönetim Kurulu Toplantısının KKTC'de gerçekleştirilmesinin hem yerel yönetimlerin güçlendirilmesi hem de Türk dünyası arasındaki sarsılmaz bağların güçlendirilmesi açısından son derece önemli olduğuna dikkati çekti. Baybars, "Türk dünyası arasında bulunan mevcut kültürel, tarihi bağlar gerçekten sarsılmazdır ve Türk dünyasının ortak çıkarları, hep bir arada dayanışma ve yardımlaşmayı gerektirir. Özellikle yerel yönetimler konusunda TDBB'nin derin tecrübeleri olduğu hepimizin malumudur." dedi.
"Bu, birliğin ne kadar aktif bir rol oynadığının göstergesidir"
Yeni dönemde güzel bir geleneğin başladığının altını çizen Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim  Altay, "Bütün toplantılar Türkiye'de değil hem yönetimde bulunduğumuz üyeleri ziyaret ediyoruz hem de Azerbaycan ve Bosna Hersek ile başladığımız programlara, KKTC ve Bosna Hersek arasındaki ikili görüşmelerle devam ediyoruz. Bu aslında gelinen noktada birliğin ne kadar aktif bir rol oynadığının göstergesidir." ifadelerini kullandı.
Altay, şöyle devam etti:
"Toplantılarımızda 11 ülke olarak bu toplantıları gerçekleştiriyoruz, bu aslında gönül coğrafyamızın ne kadar zengin, bilgi birikimimizin ne kadar güçlü olduğunun da bir göstergesidir. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden itibaren de Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile ortak çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz. Yerelde ne kadar güçlü bir hizmet olursa merkezi hükümetlerimiz de o kadar rahat eder."
- "Türk dünyasına üye 22 belediyemiz var"
KKTC'de bulunan ve 28 belediyeden oluşan yapıyla Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği'nin çalışmaları içerisinde yer almaya çalıştıklarını kaydeden Özçınar, "Türk dünyasına üye 22 belediyemiz var. Diğer üye olmayan belediyelerimizi Türk dünyası saflarında birleşmeye davet ediyoruz." dedi.
Program, TDBB ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin başkanlarının fikir alışverişinde bulunmasıyla devam etti. AHMET ÖZER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.