1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Türkeş aksiyoner bir insandı”
“Türkeş aksiyoner bir insandı”

“Türkeş aksiyoner bir insandı”

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, kuruluşunun 50. Yılı münasebetiyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Alpaslan Türkeş konuşuldu.

A+A-

19. Dönem Konya Milletvekili Musa Erarıcı, MHP Lideri Alpaslan Türkeş’in hayatını, davasını, Ülkücü Hareket ile merhum Türkeş’le ilgili hatıralarını dile getirdi. İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbette 1991’de MHP’den milletvekili seçildiğini ve o 1988’de MÇP’nin Merkez Karar Kurulu (MKK) üyesi olduğunu söyleyen eski Konya Milletvekili Musa Erarıcı, MHP Konya İl Başkanlığı görevinin ise 1980 ihtilâliyle son bulduğunu ifade etti. Erarıcı, 83’ten sonra Muhafazakâr Parti (MP)’nin kurulduğunu, MP’nin MÇP olduğunu ve siyasi parti liderlerinin siyasi serbestliğe kavuşmasıyla birlikte MÇP’nin “MHP” olarak yoluna devam ettiği kaydetti.
80’den önce Ülkücü Teknik Elemanlar Derneği’nin kurucu üyesi olduğunu ve Konya teşkilatında görev aldığını ifade eden Erarıcı, Alpaslan Türkeş’in Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesinin Köşker köyünden Kıbrıs’a taşındıklarını ve 1917’de Kıbrıs’ta dünyaya geldiğini söyledi. Büyük dedesinin Arif Ağa, babasının Ahmet Hamdi Efendi, annesinin ise Fatma Zehra Hanım olduğunu sözlerine ekleyen Erarıcı, “Başbuğ, ilk ve ortaokulu Kıbrıs’ta okuduktan sonra İstanbul’a taşınırlar. Askeri Liseyi bitirdikten sonra Harp Okulu’na girer. Teğmen rütbesiyle Harp Akademisi’ni tamamladıktan sonra kurmay subay olur” dedi.
TÜRKEŞ AKSİYONER BİR İNSANDI
Alpaslan Türkeş’in randevusuna sadık bir parti lideri olduğunu, Hindistan’a “Askeri Ateşe” olarak sürgüne gönderildiğinde Hindistan, Pakistan Bangladeş gibi ülkelerin basın ile radyolardan derlediği ekonomik, sosyal, askeri lojistik bilgileri bir rapor halinde yazıp hariciye bakanlığına gönderdiğini kendisinden öğrendiğini anlatan Erarıcı, “Türkeş katıksız bir Türk Milliyetçisi olup, vatanını her şeyden ve herkesten çok seven bir insan. Organizatör ve aksiyoner bir insan. Aynı zaman da bir devlet adamı. Yazar ve yazdığını fiiliyata koyan bir adam. Basılmış 10-15 kitabı var” dedi.
Türkeş’in siyasi hayatından kesitler sunan Erarıcı, Türkeş’in milliyetçilik hakkındaki görüşünü “Milliyetçilik anlayışımız maneviyatçı, akılcı, demokratik, çağdaş bir milliyetçiliktir. Milliyetçilik anlayışımız manevi şuurlanmaya dayanır.” şeklinde dile getiren Erarıcı, Türkçülük ve diğer görüşleriyle ilgili şu özlü sözleri paylaştı: “Türkçülük, her faaliyetin Türk milletinin milli menfaatlerine uygun bir şekilde düzenlenmesi, yürütülmesi görüşüdür.” Olarak ifade etti
TÜRKEŞ’İN RUHUNA HATİM DUASI
Anma toplantısına Eski Konya Milletvekilleri Hüseyin Arı ve Hasan Kaya, Eski MHP Konya İl Başkanlarından M. Ali Uz ve ilçe başkanlarından Yusuf İnanç, eski sendikacı Ahmet Polat ile eski ÜTED Konya İl Başkanı Ali Naltekin ve vatandaşlar katıldı. Sohbetten önce Muammer Koşdaş Hoca, Alpaslan Türkeş’in ruhuna okunan hatimlerin duasını yaptı. Katılımcılara ise gül suyu ve cezerye ikram edildi. AHMET ÖZER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.