1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Türkiye 1, Konya 2, Dağlılar 3 Kazandı
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye 1, Konya 2, Dağlılar 3 Kazandı

A+A-

Haziran seçimlerinde Ak Partinin oy kaybetmesi üzerine ,”Türkiye 1, Konya 2 kez kaybetmiştir” demiştim. 1 kasım seçimlerindeki netice ise tersi bir hükmü vermemizi gerektiriyor. Bu seçimlerde başlıkta da dediğim gibi Türkiye 1 kazandı, "Gonya" 2 kazandı, Lakin "Gonyamızın" dağ kesimi Hadim, Taşkent, Ermenek, Bozkır, Seydişehir, Beyşehir… 3 kez kazandı. Niye mi? Şundan dolayı, Konya'nın dışında yaşayan Konyalılar iyi bilerler, diğer vilayetlerde yaşayan vatandaşlarımız Konya’dan gelip geçerken hep ovayı görürler. Ankara çıkışından başlayıp Karaman bitene kadar devam eden ağaçsız, kurak, dümdüz, çölümsü araziler, insanların Konya ve Konya'nın coğrafyası hakkında yanlış kanaatlere sahip olmalarına neden olurlar.
Coğrafi olarak iki Konya vardır: 1- Dağ Konya 2- Ova Konya. Türkiye’de insanların Konya ile ilgili kanaatlerini hep ikinci Konya oluşturur. Uçsuz bucaksız ovalar, ağaçsız kurak araziler, Türkiye’nin tahıl ambarı şehir… Halbuki Konya'nın önemli bir kısmı Yani güneyi, yani Akdeniz’le Konya arasındaki sınır Toroslarla kaplıdır. Bu bölge de “ Ova Konya'nın” zıddına büyük arazilere rastlanmaz . Aksine sarp yamaçlar, büyük kayalıklar, taşla çakılla dolu verimsiz tepeler vardır. Arazinin az, sarp kayalıların ve maki ormanlarının çok olduğu “Dağ Konya'sında” iklim oldukça serttir. Şehre uzaklık, yolların coğrafi şartlar gereği inişili çıkışlı dar ve yokuş olması ulaşımı ve nakliyeyi epey zorlaştırdığından turizm de gelişmemiştir. Ova Konya'nın tam tersi buralarda yaşayanlar, zorlu yaşam koşulları ile karşı karşıyadırlar. Dağ Konya'sında yaşayanlar arazinin azlığı nedeni ile maddi imkan ve zenginlik açısından Ovalı Konyalılardan her zaman geridirler.
Bu ön bilgiden sonra başlığa dönecek olursak, bu seçimlerde, “Türkiye 1, Konya 2, Dağlılar 3 Kazandı” Çünkü hem Başbakanımız Ahmet Davutoğlu hem de Konya Milletvekilimiz, Ahmet Sorgun, (Hadimli,Aladağlı olarak ) hemşehrimizdir. Yani ikisi de hem Konyalıdır hem de dağlıdırlar. Millet Vekilimiz Ahmet Sorgun Bey, hiçbir zaman köyünü, köyünün bölgesi olan Aladağ ve dağ Konya’sının tümü ile ilişkisini kesmemiş, devam ettirmiş vefalı biridir. Bu nedenlerle de "Dağlının" içinde yaşadığı şartları ve onların ruh dünyasını en iyi bilenlerdendir. Rabbım inayet etti ve şimdi vekil oldu. O zaman işin tabiatı gereği tabi başta Konya olmak üzere - lakin özel de Bu bölgenin yani “dağ Konya’sının” ve orada yaşayanların dertlerini- sorunlarını meclise taşıyacak. Allah şükür ki Başbakanımız da yörenin evladı olduğu için kısa sürede sonuç alacak. Gerçi ben son köy seyahatim de gördüm ki işler çoktan başlamış. Köylerin yollarına el atılmış. Yer Köprüye inen yoldaki hummalı çalışma bunun göstergesi. Buna ek olarak “Dağ Konya'sı” ile ilgili bir çok proje üretilebilir. Benim hemen aklıma geliveren, köylerin yaylalarını Konya halkının görüşüne arz etmek. Tabiattan, dağdan, yayladan, ormanlardan uzak olan öğrencilerimizi, vatandaşlarımızı yayla ile tanıştırmak, onları bilgisayarın, cep telefonunun, şehrin mazot kokan gürültülü caddelerinden uzaklaştırmak, şehirlerin gürültü esaretinden kurtarmak için çalışmalar yapılabilir. Allah şükür vatandaşın gelir seviyesi yükseldi. Neredeyse her ailenin arabası var. Oraların güzelliklerini görseler, temiz havasını alsalar, oralara her yıl gitmek isterler. Okul gezi programlarına, izci kamp programlarına bu yaylalar alınabilir. Şu anda tüm Avrupa’da modern hayattan bıkmış, doğal hayatı yaşamak isteyen binlerce kişi, Nevşehir’in bazı köylerine, Ege'nin bazı yaylarına gidip köy hayatı sürüyorlar. Aynısını bizlerde yapabiliriz. “Torosların çocukları” olarak dağlarımızla, bağlarımızla, ormanlarımızla, sarp, yüksek kayalıklarımızla, berrak, temiz sularımızla insanları bölgeye cezbedebiliriz.

Rabbım, bu seçim sonuçlarını ümmete millete hayırlı kılsın. Konyamızda en kazançlı seçimlerden birini başardı. Başbakan çıkaran bir il olarak en büyük kazancı sağlayacağımızdan eminim. Ve dağlı bir Konyalı olarak Ahmet Sorgun beyin seçilmesini ayrı bir kazanç olarak gördüğümü ifade etmek isterim. Niyet hayırdı akıbet hayr oldu inşallah.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.