1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türkiye 6. Bitki Koruma Kongresi Konya’da başladı
Türkiye 6. Bitki Koruma Kongresi Konya’da başladı

Türkiye 6. Bitki Koruma Kongresi Konya’da başladı

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nce düzenlenen uluslararası katılımlı Türkiye 6. Bitki Koruma Kongresi Konya’da başladı. Tarımsal faaliyetlerde ürün kayıplarının azaltılmasına katkı yapmak ve bilimsel çalışmalara ağırlık vermek am

A+A-

Novotel’de düzenlenen kongrenin açılışına Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, SÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Aydın Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Nuh Boyraz, Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih Özdemir ve çok sayıda davetli katıldı.

ARAŞTIRMA SONUÇLARININ PAYLAŞILMASI AMAÇLANIYOR

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Nuh Boyraz, yaptığı konuşmada, tarımın yeryüzünde canlı yaşamı devam ettiği sürece vazgeçilmez sektör olarak önemini sürdüreceğini belirterek, yapılan hesaplamaların, 2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunu besleyebilmek için bugünkü bitkisel üretimin en az iki katı üretimin yapılması gerektiğine işaret ettiğini ifade etti.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Aydın da Selçuk Üniversitesi sahipliğinde gerçekleştirilen kongrede, 6’sı çağrılı olmak üzere 275 adet sözlü, 555 adet poster bildiri sunulacağını söyledi. Yüksek katılım ve bildiri sayısına sahip kongrede, entomoloji, fitopatoloji, herboloji ve biyolojik mücadele bilim dallarında sunumların gerçekleştirileceğini aktaran Prof. Dr. Aydın, “Sunumlarımızdan elde edilen verilerle bilim insanlarımız ve özel sektör arasında önemli paylaşımlar ve işbirliklerinin gerçekleştirileceğine inancım tamdır. Ülkemiz ve bitki koruma camiası için büyük önem arz eden uluslararası katılımlı Türkiye 6. Bitki Koruma Kongresi’nde sizlere başarılı ve verimli çalışmalar dilerken, kongremizin hazırlanmasında emeği geçen başta sayın Rektörümüz olmak üzere tüm organizasyon komitesine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“BU SÜREÇ, ÜLKEMİZİN AYAĞA KALKIŞIDIR”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise ülkemizde tarihe not düşülecek olağanüstü günlerin yaşandığını belirterek, “Kongre Organizasyon Başkanımız bahsetti; darbe girişiminin akabinde bizi ziyarete geldiler. ‘Hocam nasıl hareket edelim? İptal mi yoksa erteleme mi?’ şeklinde bir teklifle geldiler. Tabi ülkemizde olağanüstü günler yaşıyoruz. Tarihe not düşülecek günlerdir unutmayın. Yarın, bu günlerle ilgili hepinizin çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacak çok şeyler var. Bu süreç, yaklaşık 100 yıldır hapsedilmiş, gücünü harekete geçirmesi engellenen bir ülkenin ayağa kalkışıdır aslında. Bu süreçleri atlatmanın tek yolu da birlik ve beraberlik içinde hareket edebilmektir. İşte bu düşüncelerden hareketle ziyaretimize gelen organizasyon komitemize dedik ki ‘Bizler üniversiteyiz, bizler bilim insanlarıyız ve üniversitelerin hizmetleri, bilim adamlarının hizmetleri kendi alanlarında ülkeye, topluma hizmet etmektir. Öncelikli vazifemiz budur. Dolayısıyla her şeye rağmen biz bu kongreyi yapacağız, yapmamız gerekiyor’ dedik ve sağ olsunlar bize güvendiler, kendilerine güvendiler. Bu organizasyonu gerçekleştirdiler.” diye konuştu.

Konya’nın tarım alanındaki birikiminin de üst düzeyde olduğunu anlatan Prof. Dr. Şahin, Ar-Ge Merkezi bağlantılı çeşitli tarım alanları istasyonları oluşturarak, özellikle tohumculuğun daha iyi düzeylerde yapılabilmesi ve bitki ıslahı alanında çalışmaların gerçekleştirilebilmesi için altyapı hazırlıklarına başladıklarını sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından, kongreye katkı sağlayanlara plaket takdim edildi. Kongre, 8 Eylül’de sona erecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.