1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. TÜRKİYE ABD MÜNASEBETLERİ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE ABD MÜNASEBETLERİ

A+A-

Son günlerde Türkiye ile ABD arasında siyasi yönden bir soğukluğun hâkim olduğu görülmektedir. İki devletin ılımlı, belki de sıcak sayılacak bir şekilde süren yakınlığı hiçbir sebep yokken birdenbire soğudu.

         Bu gibi soğukluğun esas sebebi de bilindiği gibi, ABD kaynaklı idi. Aslında ne zaman bir soğukluk yaşansa sebebi daima karşı taraftan kaynaklandığı da bilinen bir hakikattir. Yoksa suçu karşı tarafa yıkmak gibi bir düşüncem yoktur.

         Çünkü bilindiği gibi, her zaman olduğu gibi, bu olayda da aynı davranışı ve kararlılığı gösteren Türkiye’dir. Yani soğukluğu doğuran davranışın sahibi ABD’dir.

         Bana göre böyle davranmanın altında yatan esas sebep başkadır.  

         Aslında böyle bir davranış düşünülseydi daha ileri bir noktada hareket edilmesi gerekirdi. Bunu yapacak olan devletin de Türkiye olması gerekirdi. Fakat her zaman Türkiye Cumhuriyeti, yapmış olduğu devletlerarası anlaşmalarında hep verdiği sözlerde sadakat gösteren taraf olmuştur.

Çünkü verdiği sözü tutan ve zor karşısında bile asla bu sözünden dönmeyen taraf hep Türkler olmuştur. Tabii böyle davranmasında inancının da büyük tesiri bulunmaktadır. Tarih, özellikle de Müslüman Türklerin böyle davranışlarına şâhittir.

Yapılan bu davranışın arkasında gelişen olaylara bakmak konunun iyi anlaşılmasına sebep olacaktır.

Bilindiği gibi, Birinci Cihan Harbinin sonunda, Türkiye’nin dört bir tarafı küçük- büyük devletlerle çevrilmiştir. Fakat bu devletlerin esas görevleri Türkiye ile mümkün olduğu kadar, ittifak içine girmemeleri olarak benimsetilmiştir.

Buna rağmen Türkiye, temelde bu devletlerle, birçok fedakârlık sonunda bazı saldırmazlık anlaşmaları ile sulh yapmayı sağlayabilmiştir.

Bununla birlikte özellikle de son yıllarda ekonomik açıdan da iyi sayılacak bir gelişme göstermiştir. Bu da böyle olmasına asla izin veremeyecek durumda olan, bir taraftan da dost olduklarını söyleyen Batılı ülkeleri rahatsız ettiği gibi, aynı ülkeden kopmuş komşu devletlerin de rahatsız olmalarını doğurmuştur. 

Bundan dolayı ABD başta olmak üzere dost bilinen ve NATO gibi bazı dostluk anlaşmaları içinde yer aldığımız devletler bazen gizli, bazen de açıktan olmak üzere bu yakınlaşmayı önleyecek hareketlere girişmişlerdir.

Bu sebeple de öteden beri aleyhimize kışkırtarak besledikleri PKK’yı bilinir hâle geldiği için, terk etmiş görünerek, fakat bu sefer de aynı işi fazlasıyla görebileceğini tahmin ettikleri PYD, YPG ve DEAŞ gibi yeni oluşumları desteklemeye başlamışlardır. Bunu Suriye’yi destekler görünerek ve fakat çoğu zaman da açıktan desteklemeye başlamışlardır.

Bu oyunlarını bozma yolunda Türkiye’nin attığı adımları görünce de yaptıkları, fakat asla dostluğa sığmayacak davranışlarından vazgeçmek yerine Türkiye’nin gözünü başka tarafa çevirmek istemişlerdir.

Bunu da bir büyükelçi marifetiyle uygulamaya sokmuşlardır. Yapılan bu iş sadece dikkatleri, yaptıkları ve tamamen Türkiye’nin aleyhine olacak girişimin üzerinden başka tarafa çekmek içindir. En kısa zamanda eski duruma döneceklerinden şüphem yoktur.

Bu yazı toplam 495 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.