1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Türkiye Bir Konya İki kaybetti
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Bir Konya İki kaybetti

A+A-

Seçim oldu biti. Hayırlı olsun! Olanda hayır vardır. Mademki demokrasi ile idare olunuyoruz, madem halkın tercihi her şeyi belirliyor o zaman sonuçlara uymak da herkesin görevi. Bu mevzuda ki ebedi gerçeği unutmayalım; “ kema tekünü Yüvella aleyküm/ Nasılsanız öyle idare olunursunuz…”
Partiler propagandalarını yaptılar, basındaki gruplar “kendi takımları” için canhıraş çalıştılar, değişik siyasi, sosyali, ekonomik etkin gruplar, dışardaki rol biçiciler rollerinin haklarını verdiler. Ve sonuç ortada. Kim kazandı kim kaybetti, kazanan nasıl niçin kazandı, kaybeden nasıl niçin kaybetti şimdilik pek belli değil. Bu seçim ağacının semeresi /meyveleri (acı veya tatlı) olgunlaşınca belli olacak, Görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler. Çile ve sıkıntı çekmeden, yokluk görmeden elde edilen nimetin kadrü kıymeti pek olmaz. Dünü unutanlar yarınların hakkını veremezler.
Bu seçimlerde Konya Tarihi bir fırsat yakalamıştı. 81 Vilayetin göklerde aradığı nimeti o kucağında bulmuştu. Lakin yukarda da dediğim gibi kolay elde edilen nimetlerin, değerlerin kadrü kıymeti pek bilinmiyor. Konya bu seçimde eski oylarını aşmalı, Türkiye rekoru kırmalıydı. Ama olmadı. Umalım ve dua edelim de başbakanlık Konya’dan gitmesin. Tabi sadece ummak ve dua etmek çok güzel de yetmez bir yandan da çalışmak gerek. Başta Ak Parti yönetimi olmak üzere parti ayırımı olmaksızın tüm vatandaşlar, kurumlar, kuruluşlar, STK lar, basınımız… Başbakanlığın Konya’da kalması için çaba sarf etmeliyiz. Yüzyılda bir gelen bu nimetin değerini iyi bilmeliyiz. Aksi halde hepimiz kaybederiz. Sadece kaybetmekle kalmaz diğer şehirlerin diline düşeriz. Maazallah böyle bir şey olursa Türkiye Kamuoyunun bizler için yeni bir Atasözü bile icat edeceğini hayal ediyorum: “ Gonyalının Başbakanlığı Kaybetmesi gibi”
Bu seçimde bence Türkiye bir kaybettiyse Konya iki kaybetmiştir. Türkiye’nin kaybetmesinin sebebi Ak Partinin iktidarı kaybetmesi falan değildir. Ya? Türkiye’nin koalisyonlara mahkûm olmasıdır. Vatandaş görecek ki (görüyor) koalisyon demek ardı arkası kesilemeyen pazarlıklar, konuşmalar, didişmeler, çekişmeler demektir. İşin kötüsü bu durum koalisyon kurulduktan sonra da devam eder. CHP, veya MHP tek başına iktidar olsaydı bu teşhis yanlış olurdu. Hatta toplumun biriken gazının alınması açısından da iyi olurdu. Toplumdaki etkin ve yetkin gruplar ile normal vatandaş da oluşmuş olan; “ Bu partiyi kimse yıkamaz. Bunları seçim yolu ile göndermek mümkün değil. Erdoğan tek adamlığa ilerliyor. Bu durum onu diktatörlüğe götürebilir…” evhamlarının sona ermiş olması bu seçimin kazanımları arasında sayılabilir. Bu küçük kazançlar kaybettiğimiz büyük zararlara değecek mi onu da zaman gösterecek.
İçine girdiğimiz şu kutlu Ramazan ikliminde içten samimi dualar edelimde milletimiz,
Sadece kendisinin değil ümmetin de kurtuluşuna vesile olacak çabalar göstersin, çalışmalar yapsın. Rabbımız da bu çalışmaların, bu duaların neticesinde zillete düşmüş ümmete bir çıkış yolu nasip etsin (amin)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.