1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Türkiye de Mutlu Olmak Çok Kolay
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye de Mutlu Olmak Çok Kolay

A+A-

Türkiye'de yaşıyorsanız ve az veya çok siyasetle, toplumsal olaylarla ilgileniyorsanız mutlu olmak çok kolay. Ülkemizde verilen eğitim ve cemiyet hayatımız ön yargılarımızı sürekli (hem de hormonlu gıdalarla) beslediğinden, zihnimiz, tefekkür dünyamız analitik kritik düşünme okyanusundan uzaklarda seyretmeye devam ediyor. Bu durum hakikatte kötü bir hal olmasına rağmen uygulamada, pratikte bizlere sahte bir mutluluk sunduğundan güzel bir şey. Buna batılılar Felix Culpa diyorlar. Benzetmek gibi olmasın bu halimiz sorunlardan bıkan, dünyadan usanan, dertlerine, sıkıntılarına normal yoldan çare bulamayan insanların bunlardan kaçmak, sıkıntılarını unutmak için sigaraya, alkole, maazallah uyuşturucuya dalması gibi bir şey.
Türkiye'de yaşıyorsanız ve mutlu olmak istiyorsanız çok fazla çaba sarf etmenize gerek yok. Gazetelere bakın, televizyonları seyredin yeter. Maşallah basınımız genelde karpuz gibi ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta iktidar (hükumet, Erdoğan) karşıtları öbür tarafta tarafta iktidar (hükümet, Erdoğan) yanlıları. Bu iki kategorinin dışında kalan ve üçüncü taraf diyeceğimiz grup o kadar az ve etkisiz ki onların kıymeti harbiyesi yok gibi. Şimdi diyeceksiniz ki mutlu olmak için her şeyin yolunda olduğuna inanmalı ve ülkenin güllük gülistanlık yönetildiğini düşünmeliyiz. Böyle olanların mutlu olması kolay, ya karşı taraf? Yani, " ülke batıyor, yolsuzluk hırsızlık çoğalıyor, özgürlükler azalıyor, diktatörlüğe doğru gidiyoruz, AB , ABD neredesiniz? " diyenler niye mutlu? Onlarda işin teferruatına girmeden Türkiye'nin Türkiye halkının sosyolojisini, psikolojisini çözme zahmetine katlanmadan vatandaşlık vazifelerini yerine getirdiklerine inandıkları için mutlular. Yalancı bir aldanış onları zihni ve vicdani huzura götürüyor.
Bu girişten sonra düşüncelerimi müşahhaslaştırıyorum. Eğer Türkiye'de yaşıyorsanız öyle veya böyle iktidar yanında saf tutmuşsanız mutlu olmak için TRT, A haber, ATV, Kanal a, Kanal 24, Kanal 7, Beyaz TV, Ülke tv, TV Net, TGRT, Kon TV ... Gibi kanalları seyredin, bu kanallardaki tartışma programlarını kaçırmayın. Yine Hükümeti destekliyor ve "her şey yolunda gidiyor" düşüncenizi bozmak istemiyor saadetinizin devamından yana iseniz, Sabah, Takvim, Akit, Türkiye, Akşam, Star, yeni Şafak, Vahdet... gibi gazeteleri okumaya devam edin. Çok mutlu, huzurlu, saadetli, selametli olursunuz.
Yok, mutluluğu acılarda arıyorsanız, mutluluğu yenilmişlikte buluyorsanız, saadeti mücadelede, huzuru "kavgada" arıyorsanız, kaos, karmaşa düzensizlik, hırçınlık, bağırma, çağırma, her şeye muhalefet etme ... yaşam tarzınız haline gelmişse o zamanda televizyonlardan Kanal D, CNN Türk, Fox tv, Star, STV, Bugün, Meltem tv, Halk tv... Gibi kanalları seyredip; Zaman, Bugün, Taraf, Hürriyet, Milliyet, Posta, Vatan, Cumhuriyet, Sözcü, Milli gazete, yeni Çağ, Birgün... gibi gazeteleri okuyun! Tabi bu arada basında önemli bir yeri olan HABER TÜRK gazetesini ve televizyonunu, Ulusal Kanalı ve Aydınlık gazetesini ayrı tuttum. Çünkü onlar diğerleri kadar taraf değiller. Bilhassa aydınlık ve Ulusal Kanal özgün bir yayın politikası izlemekteler. Haber Türk kanalında da hem programlar, hem katılımcılar genelde dengeli. Ha bu arada taraf dediğimiz bu kanalların ve gazetelerin hepsinin tarafgirlikleri yüzde yüz değil elbette. Bu oran gazete ve kanalına göre değişiklik gösteriyor. Ben genel durumu yansıtmaya çalıştım.
Bu manzara vatandaşlarımızı mutlu etse de, bizleri yalancı bir mutluluk diyarına hicret ettirse de iyi, güzel ve doğru değil. Bu durum fıtrata aykırı. Ne iktidar yüzde yüz doğru işler yapıyor, ne de muhalefet yüzde yüz doğru şeyler söylüyor. Normal bir ülkede, normal bir toplumda, insanların, partilerin, cemiyetlerin, hükümetlerin, muhalefetin hem doğru, hem yanlış yapabileceği düşüncesi temel düşüncedir. Bu hal zaten insan olmanın tabi bir sonucudur.
İyi ki vatandaşlarımızın önemli bir bölümü (ister iktidar yanlısı ister muhalefet yanlısı olsun) bu temel gerçekten uzak yaşıyorlar ve bu nedenle de çok mutlu oluyorlar. Yaşasın mutluluk.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.