1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye dünyanın bor talebini karşılıyor
Türkiye dünyanın bor talebini karşılıyor

Türkiye dünyanın bor talebini karşılıyor

Dünyanın bor ihracatında lider ülkesi Türkiye, pandemiye rağmen 2020’de 1,73 milyon ton bor ürünü ihraç etti. Türkiye’nin 2021 ihracat hedefi ise 2,5 milyon ton.

A+A-

Son yılların adından sıkça söz ettiren yer altı zenginliği bor… Sanayinin pek çok alanında kullanılan borun en önemli özelliği, çevre dostu olması. Türkiye bor yatakları bakımından dünyanın en şanslı birkaç ülkesi arasında. Öyle ki dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip.

TRT’de yapılan habere  göre dünyada yıllık ortalama 4 milyon ton bora ihtiyaç duyuluyor. Kaba bir hesapla Türkiye, tek başına dünyadaki tüm talebi 700 yıl boyunca karşılayacak durumda.

Öte yandan Türkiye, dünya bor üretim kapasitesinin ise yüzde 48’ine sahip. Sadece 2020 yılında 1,68 milyon ton rafine bor ürün üretilmesi de bunun en önemli ispatı.

Eti Maden’in portföyünde 22 farklı bor ürünü var

Türkiye’deki bilinen bor yatakları Eskişehir-Kırka, Balıkesir-Bigadiç, Bursa-Kestel ve Kütahya-Emet’te bulunuyor. Bor madenlerinin üretilmesi, işletilmesi ve pazarlanması faaliyetleri Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Eti Maden’in portföyünde 22 farklı bor ürünü bulunuyor.

Camdan sağlığa sayısız üründe bor

Borun çok geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Tarımdan teknolojiye, camdan sağlığa kadar sayısız alanda bor ürünlerinden faydalanılıyor. Türkiye’de borun belli başlı kullanım alanları ve miktarları şöyle sıralanıyor: Cam yapımında yüzde 36 bor kullanılırken, seramik alanındaki kullanım bor oranı yüzde 31. Bunu yüzde 9 ile temizlik, yüzde 7 ile tarım izliyor.

Bordan üretilen ürünler

Türkiye, ağırlıklı olarak boru ham madde olarak ihraç etse de son yıllarda işlenmiş ürünler konusunda da ciddi atılım yaptı. Özellikle 2020’de önemli çalışmalar yapıldı. 7 Aralık 2020’de devreye alınan Lityum Karbonat Pilot Üretim Tesisi bunlardan biri. Bu tesiste lityum karbonat ve yan ürün olarak da boraks dekahidrat üretiliyor.

Yine savunma sanayiine yönelik füze rampaları, MR cihazları, otomotiv sektörü, dijital kameralar, cep telefonları ve gece görüş kameraları gibi pek çok alanda kullanılan nadir toprak oksitlerin üretilmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Bor ihracatında dünya lideri Türkiye

Türkiye’de işlenmiş bor ürünlerinin yanı sıra ihracat konusunda hayli yol kat etti. Pandemi nedeniyle geçen yıla oranla bir miktar düşüş görülse de 2020’de dünyaya 1,73 milyon ton bor ürünü ihracatı gerçekleştirildi. Böylece dünya bor sektöründe 2020 lideri yine Türkiye oldu. Türkiye böylece küresel talebin yüzde 57’sini karşıladı. Eti Maden’in faaliyet raporlarına göre 2021’de hedef 2,5 milyon ton bor ürünü ihraç etmek ve talebin yüzde 62’sini karşılamak.

Dünya bor ihracatında lider ülke konumunda olan Türkiye, bugüne kadar ihracatta deniz yolunu kullanıyordu. Buna artık demiryolu da eklendi. Türkiye’nin uzak doğudaki en büyük ihracat noktası Çin’e, yeniden canlanan tarihi İpek Yolu üzerinden ihracat yapılmaya başlandı.

Eti Maden ve TCDD’nin iş birliğiyle Çin'e ilk bor ihracatı 2021’in ilk ayında gerçekleştirildi. Türkiye’den Çin’e hareket eden tren, yol boyunca 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülkeden geçti. Başarıyla geçen ilk seferin ardından 2 sefer daha yapıldı. Böylece deniz yoluyla 45 ila 60 gün arasında süren yolculuk, demir yoluyla 15-20 güne kadar kısaldı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.