1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Türkiye erken seçime gidiyor.
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye erken seçime gidiyor.

A+A-

Türkiye 16 Nisan 2017 referandumunda yüzde 51.4 Evet; yüzde 48.6 Hayır diyerek Parlamenter sistemi bitirmiş ve yerine Partili Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçme kararını vermiştir.

İşte bu değişiklik 24 Haziran da yapılacak bir erken seçim ile hayata geçecek ve Türkiye’de 1921 Anayasası ile uygulanmaya başlayan parlamenter sistem yani çift başlılık sistemi ortadan kalkacak yani eski sistem 97 yıl sonra sona erecek.

Yeni sistemde Partili Cumhurbaşkanı seçeceğiz ve bu Cumhurbaşkanı ülkeyi aksi bir durum olmadığı sürece 5 yıl yönetecek bundan önceki 11 Cumhurbaşkanı’nı Parlamento seçti ve hiçbir Cumhurbaşkanı halka karşı sorumlu değildi.

Seçilen bu Cumhurbaşkanları yaptığı hiçbir ‘’icraatta’’ sorumluluğu olmayan ve hesap vermeyen Cumhurbaşkanları olarak görevlerini yaptılar.

Yeni sistemde ise seçilen Cumhurbaşkanı yaptığı veya yapmadığı tüm icraatlar’ dan dolayı halka karşı sorumlu olacağı ve hesap verebileceği için daha iyi bir sistemin ortaya çıkacağını ümit ediyorum.

Bir diğer konuda ülkemiz 97 yıllık Parlamento sisteminde sadece tek Partili iktidarlar döneminde ekonomik istikrar ve kalkınma yaşamış diğer koalisyonlar döneminde ise hep krizler ile mücadele etmiş bir ülke olarak ülke ekonomisi çok kötü dönemlerden geçmiş ve yıllarca IMF’den para dilenir ülke konumuna getirilmiştir.

Türkiye’nin gündemin de her ne kadar Hükümet erken seçim yok dese de vatandaşların bir erken seçim beklentisi vardı. Ancak bu seçimin bu kadar kısa sürede olacağını kimse beklemiyordu.

Geçtiğimiz hafta MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi henüz tam devreye girmedi. 3 Kasım 2019'da kadar ulaşmak her dakika zorlaşıyor. Bu işi uzatmaya gerek yok. Kaosa oynayanların oyununu bozmak şart. Türkiye'nin, ABD, Fransa ve İngiltere ile kurduğu ilişkiler değişime uğramıştır. Cumhurbaşkanlığı sistemi acil bir hal almıştır." dedi. Ve 26 Ağustos 2018 tarihini verdi.

Bahçeli’nin bu çağrısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sonunda 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçim kararı alınarak 2019 yılında yapılması planlanan seçimler üzerinden Türkiye üzerinde karanlık emelleri olanların planları altüst edilmiştir.

Türkiye’ son günlerde sınır içi ve sınır ötesi operasyonlar ile teröre ve onun destekçilerine vurduğu büyük darbeler ve Ortadoğu’da ki gelişmelerde aktif rol almasından sonra içerde önce ekonomik Kriz çıkarma ve sonra da kargaşa çıkarma hedefi olan içerdeki hainler ve bunların dışardaki destekçilerinin planlarını bozmuştur.

 

24 Haziran seçimlerin de AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur ittifakının adayı Sayın Erdoğan’dır. Diğer muhalefet Partileri’nin bir kısmı henüz aday belirlemediler.

Bu alınan seçim kararı ile başta CHP olmak üzere muhalefet hazırlıksız yakalanmıştır.Şimdi muhalefet alelacele aday bulma telaşına düşmüştür. Yani muhalefetin bu durumu gözüne far tutulmuş Tavşan misali afallamalarına sebep olmuştur.

CHP’nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu aday olmayacağı kesin gibi ama kimi aday gösterecek oda belli değil ancak CHP’de şimdiden aday bolluğu yaşanıyor.

İyi Parti’nin genel başkanı Meral Akşener aday olacağını açıkladı.

Saadet Partisi’nde ise Abdullah Gül’ün ismi geçiyor özellikle Abdullah Gül’ün Saadet, CHP, HDP ve İYİ Parti’nin ortak aday olarak gösterilebileceğini söyleyenler var.

Gül’ün ortak aday olarak anılması oldukça manidar 2007 yılında Gül’ü Cumhurbaşkanı seçtirmemek için meydanlara çıkanların hatta darbeyi bile göze alanların şimdi Gül ismi üzerinde uzlaşabileceklerini belirtmeleri taraflardan birinin değiştiğini gösteriyor ama bu değişen tarafın kim olduğunun kararını siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

Son olarak 24 Haziran da yapacağımız seçimin Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 655 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.