1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. TÜRKİYE FRANSA MAÇI, HAÇLI SEFERLERİ VE KONYA  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE FRANSA MAÇI, HAÇLI SEFERLERİ VE KONYA  

A+A-

“Haçlı Seferleri; 1096-1270 yılları arasında Avrupalı Katolik Hristiyanların ve Vatikan’ın… Düzenlemiş oldukları seferlerdir. Baş hedefleri, Kudüs’ü almak ve Müslüman dünyasının zenginlerini ele geçirmektir. 200 yıla yakın bir süre içinde toplam sekiz Haçlı seferi düzenlemişlerdir..." O günden beridir Avrupalılarla Müslümanlar, özelliklede Müslüman Türkler arasında bir anlaşmazlık, bir mücadele oldu mu akla hemen bu tarihi olay(Haçlı Seferleri) geliverir.
Biz Türkler kin tutmayan, tarihle fazla ilgilenmeyen, bu günü dünle değerlendirmeyen bir yapıya sahibiz. Avrupalılar ise bunun tam zıddı bir hal içredirler. Onlar ne Malazgirt’i unuturlar ne Kudüs’ü, ne Anadolu’yu unuturlar ne 1453’ü, 1071’i…Avrupa elan haçlı ruhuna sahiptir.                                             
HAÇLILAR VE FARANSA
Haçlı seferlerine katılmayan Avrupalı devlet yok gibidir. Lakin bu seferlere en fazla asker ve ehemmiyet veren devletler Fransa ve Almanya’dır.  İlk haçlı seferini düzenleyen Papa II. Urban, doğduğu Fransa’yı dolaşarak Müslüman dünyasına karşı savaşacak askerler topladı. 1095’de Fransa’da toplanan Clarmant Konseyi’nde ilk gidecek askerlerin Tanrı tarafından seçilen Fransız askerler olduğunu iddia etti. Haçlı ordusu fikrini bu konseyde ilk ortaya atanlarda yine iki Fransız oldu. Konseye katılan Fransız kralı 4. Reymond ve Fransız Başpiskopos Adhemer Müslüman dünyasında savaşacak askerlere “Haçlı ordusu” denmesini teklif etti…”
İslam düşmanlığını Avrupa’da tetikleyen Kluni tarikatı da Fransız menşelidir. 1800 lerde Napolyon Mısır’a girerken haçlı ruhuyla girmiş, Osmanlı topraklarını parçalamaya yönelik Sykes Picot Antlaşmasında da bir Fransız rol almıştır.
HAÇLILAR DENİNCE AKLA GELİVERENLER 
… Fransa Kralı Filip Ogüst, Fransız VII.Lui,  Alman İmparatoru Frederik Barbaros ve İngiltere Kralı Arslan Yürekli Rişar…Antakya, Urfa, Kudüs, Şam, Trablu, Konya,  Miryokefalon…I Kılıçarslan,  II. Kılıçarslan, Danişment Gazi, Selahaddin Eyyübi, Nurettin Mahmud ….”
Görüldüğü gibi Dünya, Avrupa, İslam ve Türk tarihinin en önemli Tarihi hadiselerinden olan “HAÇLI SEFERLERİ” denince hafızamıza ilk gelen yer isimleri arasında Fransa, Türkiye, Konya yer alıyor. Ne var bunda diyebilirsiniz. 8 Haziran 2019 akşamı Konya’da oynanan Türkiye - Fransa maçını seyrederken benim aklıma,  tarihin en önemli, en acımasız, en kanlı olaylarından biri olan ve yukarıda azıcık değindiğim tarihi bilgiler geldi. Eminim birazcık tarih şuuru olan Müslümanların, Hristiyanların ve biz Türkler ile Fransızlarında aklına bunlar gelmiştir. (Tabi i Konyalıların da)  Çünkü Haçlı seferlerinde düşmanlarımız olan Haçlıların içinde en yoğun olan millet Fransızlardı. Haçlılara karşı en çok savaşan millet ise Müslüman Türklerdi.
Bu maça giden veya TV başında maçı seyredip, bu büyük zafere tanıklık eden biz Türkler, bir yandan  Fransa ve  Milli takımımızın  önemli isimlerini duyarken  ( Kaleci: Areola, Hugo Lloris , Benjamin Lecomte , Mike Maigns,  Lucas Digne, Kurt Zouma,  Benjamin, N'Golo Kante, Blaise Matuidi, Tangu, Paul Pogba, Moussa Sissoko….),( Mert Günok,, Zeki, Çağlar,  Kaan Ayhan, Merih, Ozan, Hasan Ali , Deniz, Yusuf, Dorukhan, Burak Yılmaz…) öbür yandan da Haçlı Seferlerine katılan İslam ve Hristiyan komutanların adlarını hatırladık. Veya hatırlamamız lazımdı.  Ki “tarih bütündür. Bu gün dünden ayrılamaz”  gerçeğini yaşayalım.
DÜN BU GÜNDÜR BUGÜNSE YARINDIR  
Şu anda Başta Doğu Akdeniz olmak üzere Suriye’de, Irak’ta, Güney sınırlarımızda, Modern Haçlıların (ABD, RUSYA , FRANSA İNGLTERE, ALMANYA İSRAİL….) dün ne aramışlarsa bu günde aynı şeyleri aradıklarını, dün neler yapmışlarsa bu günde aynı şeyleri yaptıklarını ve yapacaklarını bilelim. bekamızı hatırlayalım. Futbolun sadece futbol olmadığını da bilelim. Bilelim ki  bu tarihi zaferden sonra Konya Stadında çalınan mehtere karşı çıkanların ne kadar tarihten, dolayısı ile zamandan bigane olduklarını anlayalım.
Konya Zaferimiz Kutlu olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.