1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Türkiye Gelişmiş
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Gelişmiş

A+A-

Bir söz vardır :
“Gidemediğin yer senin değildir”
Türkiye’nin son yıllarda gidilmeyen köşesi kalmamıştır.
Gerek hava yolu ile, gerekse kara yolu ile ve gerekse demiryolu ile Türkiye baştan başa ilmik- ilmik dokunmuş.
Bunu samimi olarak söylüyorum.
Duyan kulak belki, inkar edebilir ama gören göz ile beyne nakış edilen şeyleri inkar edemeyiz.
İşimizden ve bazı görevlerimizden dolayı Son bir hafta içinde Eskişehir- Afyon başta olmak üzere gezip gördüm. Arkasından da hemen Konya’dan özel aracımla çıkıp Aksaray, Nevşehir, Kayseri üzerinden Malatya ve Ezazığ’a gittim buraları dolaştım.
Şunu belirteyim.
Yolculuk gerçekten çok rahatlamış.
Hatırlayan ve gidip gezenler bilirler.
Zaman zaman hükümet “duble yollardan” bahsedince biraz abartı mı yapılıyor diye hayıflanıyorduk. Ama gördüm ki, az bile anlatılıyor.
Geçmişte de belli bölgelere ulaşmak için yolları kullanıyorduk. Dar, virajlı ve zor yollar. Araç sollamak çoğu zaman çok zor ya da kazalarla muhatap olunuyorduk.
İnanın bu gittiğim yerlerde hemen hemen tüm yollar pırıl pırıl sıcak asfalt ve duble. Hiçbir sıkıntı yok. Daha ilerisini söylemem gerekirse Do ğu illerine doğru gidildikçe yolların kalitesi daha da artıyor. Kimse” doğuya yatırım yapılmıyor” diyemez. Yol olduktan sonra yatırım yapılır ve yatırım ile birlikte refah düzeyi de artar.
Zaten bildiğimiz şey, Yol medeniyet demektir.
Gelelim bu illerdeki belediyecilik hizmetlerine…
Hangi partiden olursa olsun, gören göz bunları inkar edemez. Gerçekten Eskişehir çok temiz ve çok gelişmiş. Park bahçe ile donatılmış. “Eskişehir’de deniz var” dersek abartmayız. Çünkü Porsuk çayı öylesine düzenlenmiş, öylesine temizlenmiş ki, adeta bir zamanlar çöplük halinde olan bu yer bir deniz, bir mesire merkezi olmuş.
Ya Aksaray’a ne demeli, Ya Nevşehir ve Kayseri için neler söyleyelim. Aksaray ve Nevşehir düne kadar sıradan görüntülü bir kent idi. İnanın Kayseri çevre yolları ile, şehir düzenlemesi ile , temizliği ve trafik akışı ile Konya’yı fersah fersah geçmiş. Vatandaşlarla sohbet ettim. Abdullah Gül buraya çok yatırım yapmış diye takıldım. Bana dedikleri aynen şöyle :
“Bey efendi, elbette Abdullah Gül’ün yatırımları ve desteği inkar edilemez. Ancak Kayseri’yi Kayseri yapan AK parti’den bu dönemde belediye Başkanı seçilen Mehmet Özhaseki’dir. Partisi, pırtısı önemli değil. HDP’den de aday olsa biz kendisine Kayserili olarak destek veririz” dediler.
Malatya’nın nüfusu tabelada yaklaşık 800 bin civarında. Caddeleri, çevre düzenlemeleri ve diğer şehircilik hizmeti ile doğunun önde gelen illerinden olmuş. Aynı şekilde yine doğunun önemli bir kenti konumundaki Elazığ’da aynı. Adıyaman aynı…
Konya ile mukayese edilebilir mi?
Belki ben duygusal davranırım, isterseniz imkânınız varsa, buraları, Harput’u, Menzir’i gezin ve görün. Ancak şu kadarını söyleyeyim, Konya’nın bugünkü durumu bu saydığım illerden çok önde değil. Bir de ülkenin kalkınmada, her yerinin yolu ile, köprüsü ile gelişmesi sevindirici. Detayları daha sonraki yazılarımda sizlerle aktaracağım.
 

Bu yazı toplam 240 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.