1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Türkiye ile ABD arasında S-400 ve F-35 krizi
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye ile ABD arasında S-400 ve F-35 krizi

A+A-

Son zamanlarda ülkemizin gündemini çokça meşgul eden S-400 yüksek irtifa hava savunma füzelerini almak için 2017 yılında Rusya ile 2,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Türkiye S-400 Anlaşması yaptıktan sonra ABD ile sürekli sıkıntılı olan ilişkileri bugün nerde ise kopma noktasına geldi.

Türkiye S-400 anlaşması yapmadan önce ABD’den daha önceki başkanlar döneminde ABD’nin sattığı yüksek irtifa hava savunma füze sistemini Patriot almak için defalarca başvuruda bulunmasına rağmen mevcut ABD başkanı ve önceki başkanlar sürekli ABD kongresinin satışı onaylamadığını bahane ederek Türkiye’ye bu sistemleri satmamıştır.

Türkiye’de haklı olarak kendi hava sahasını korumak için bu ihtiyacını Rusya’dan karşılayınca ABD bu sefer Türkiye’yi tehdit etmeye başlamıştır.

ABD Türkiye’yi üretim aşamasında yazılım ortağı olduğu F-35 savaş uçaklarının teslim edilmeyeceğini ve Türkiye’nin ortaklıktan çıkarılacağı bununla da yetinmeyen ABD Türkiye’ye bazı ekonomik tedbirler alacağı yönünde tehditlerine devam etmektedir.

ABD niye karşı çıkıyor.

ABD’nin bahanesi alınan S-400’lerin NATO üyesi olan Türkiye’nin bu ihtiyacının NATO üyesi ülkelerden karşılanması gerektiğini ve ayrıca S-400’lerin yeni nesil F-35 savaş uçakları için tehdit olduğunu bahane etmektedir.

S-400’ler; havadan saldırı araçlarını imha etmek üzere tasarlanmış bir hava savunma sistemi. S-400 radarları, 600 km uzaktaki tehdidi algılayıp 400 km’lik menzile girişine kadar birkaç dakikada tüm hesaplamaları yapıp füzeleri ateşleme konumuna geçebiliyor.

Ancak! Bu füze sistemi Ruslar tarafından geliştirilmiş olduğu için Batı unsurlarını düşman olarak algılayacak şekilde kodlanmış durumda.

ABD, Türkiye’nin NATO sistemini kullandığını, S-400’leri konuşlandırması halinde Batılı uçakları düşman olarak algılayacağını savunuyor.

Bir diğer itirazları da Rusların Türkiye’de yerleştirilecek S-400’ler sayesinde en gelişmiş savaş uçağı olan F-35’lerin teknolojisiyle ilgili erişime sahibi olacakları yönünde.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına değinerek, "Silah alım kararları her NATO üyesinin kendi ulusal kararlarıdır.

Aynı ABD NATO üyesi Yunanistan’ın Rusya’dan aldığı S-300 hava savunma sistemine sahip olması ama bu durumun NATO için herhangi bir sorun teşkil etmemesi geliyor.

Yani Yunanistan’da S-300 varken neden bizde S-400 olamıyor?

ABD’nin tüm tehdit ve zorbalığına rağmen Türkiye S-400’ler konusunda kararlı olduğunu bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştır.

Erdoğan, S-400'lerle ilgili, "Türkiye S-400 hava savunma sistemi alacaktır' demiyorum, almıştır.

Biz bu işi bitirdik" dedi. Erdoğan, S-400'lerin tesliminin önümüzdeki ay tamamlanacağını da söyledi.

Muhalefetimiz ne diyor?

Ana muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin, “Şimdi bir ülkenin silah sistemleri arasında uyum olması lazım. Birbirini tamamlayan sistemler olması lazım. Değişik ülkelerden farklı silahlar alırsanız bu gelecek açısından olumlu sonuçlar doğurmaz” diyerek ABD’den yana tavır almıştır.

 Diğer muhalefet partisi İP’in genel başkanı Meral Akşener de S-400 anlaşmasına ilişkin tuhaf iddialarda bulundu. “Senin F-16’ların onları tanımıyor, onlar F-16’ları düşman uçağı olarak görüyor.

Koyacaksın bir depoya çürüyecekler” diyen Akşener, şu skandal iddiada da bulunmuştu: “Büyük bir güvensizlik durumunda sarayın korunması için alındığına dair bir duyum var. Umarım doğru değildir diyerek oda ABD’den yana tavır almıştır.

Ama milletimiz Türkiye’nin bu kararına tam destek vermektedir.

Bu yazı toplam 934 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.