1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Türkiye ile Çin arasında 4 anlaşma imzalandı
Türkiye ile Çin arasında 4 anlaşma imzalandı

Türkiye ile Çin arasında 4 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi için geldiği Hangzhou'da Çin ile Türkiye arasında çeşitli alanlarda 4 anlaşma imzalandı. Çin'in ilk kez ev sahipliği yapacağı "G20 Liderler Zirvesi" iki gün sürecek.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi için geldiği Çin'de temaslarına başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşme gerçekleştirirken yapılan heyetler arası görüşmenin ardından iki ülke arasında çeşitli alanlarda 4 anlaşma imzalandı.

Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Enerji İdaresi ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında yenilenebilir enerji alanındaki işbirliği anlaşması ve kömür alanındaki işbirliği anlaşması imzalandı.

Öte yandan iki ülke arasında Türkiye'nin antepfıstığının Çin'e ithal edilmesi anlaşmalarının imzalandığı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de hazır bulundu.

G20 Liderler Zirvesi
Çin'in ilk kez ev sahipliği yapacağı "G20 Liderler Zirvesi", dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip 20 ülkenin yanı sıra davetli ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla uluslararası kuruluşların yetkililerini bir araya getirecek.

Zirveye dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G20 ülkeleriyle, ev sahibi Çin'in davet ettiği Çad, Mısır, Kazakistan, Laos, Senegal, Singapur, İspanya, Tayland da katılacak. İki gün sürecek zirveyi yaklaşık 5 bin basın mensubu izleyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı bu yılki zirvenin ana teması, "yenilikçi, canlandırılmış, bağlantılı ve kapsayıcı dünya ekonomisi" olarak belirlendi. Bu kapsamda liderler, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için kısa vadede sorunların tespiti ve uzun vadede sorunların temel nedenleriyle mücadele yollarını değerlendirecek.
Zirvede yenilikçi kalkınma yoluyla, dünya ekonomisinin büyümesi ve yeni kaynakların keşfedilmesi için bilim ve teknolojinin yanı sıra kavramlarda, sistemlerde, kurum ve kuruluşlarda, iş modellerinde ve yapısal reformlarda yaratıcılık hedeflenecek.

Durağan dünya ekonomisinin canlandırılması için itici güç olacak yeni yolların aranacağı zirvede, ortak gelecek için G20 ülkelerinin birbiriyle bağlarının güçlendirilmesi, gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülke ve insanların dünya ekonomisinden yararlanması için atılacak adımlar değerlendirilecek.

Zirve programı
G20 Liderler Zirvesi'nden bir gün önce, 3 Eylül'de G20'de iş dünyasını temsil eden açılım grubu B20 Zirvesi düzenlenecek.
Zirvenin ilk gününde ise, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden oluşan BRICS ülkelerinin başbakanları ve devlet başkanlarınca gayri resmi toplantı düzenlenecek.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in konukları karşılamasıyla başlayacak zirve, hatıra defterinin imzalanması ve aile fotoğrafı çekiminin ardından açış konuşmasıyla resmen başlayacak. Zirve, "Politika Eşgüdümünün Güçlendirilmesi ve Büyüme İçin Yeni Bir Yol" başlıklı ilk oturumun ardından G20 liderleri onuruna verilecek akşam yemeğiyle devam edecek.
Zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanlarıyla eşlerine Hangcou kentinin turistik bölgelerinden West Lake Gölü'nde tekne turu ve kültür gösterisi düzenlenecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.