1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Türkiye-Rusya İlişkileri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye-Rusya İlişkileri

A+A-

Türkiye’nin geçirdiği 7 Haziran sonrası bir belirsizlik olmuş, ekonomide döviz ve belki konularda bir yükseliş görülmüştür.
1 Kazım’da yapılan seçimlerle birlikte ortam yumuşamaya, işler yoluna gitmeye, ekonomi ise rayına girmeye başlamıştı.

Suriye’deki olaylar ve Rusya ile Uçak düşürme olası sonrası ise işler yeni karıştı. Türk ekonomisini canlandıracak adımların atılmaya başlandığı sırada, Rusya faktörü gündemi değiştirmekle kalmadı, yarattığı risk unsuruyla, yine ekonomi üzerinde bir baskının oluşmasına yol açtı.
Görünen odur ki, yapılan açıklamalar gösteriyor ve pek tansiyon düşecek görülmüyor. Rusya eğer ekonomik silahını kullanırsa, ki, bunların işareti var, Türkiye’nin kaybı ne olur ?
Her şeyden önce ekonomik yaptırımlar tek taraflı bir etki göstermez. Dolayısıyla Türkiye zarar görürse, Rusya’da en az Türkiye kadar zarar görecektir,
Üstelik ana gelir kaynakları olan doğal gaz, petroldeki sert düşüş… Avrupa Birliğinin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle zor bir dönemden geçileceği de bir gerçek. Ancak Moskova’nın Suriye sınırında yerle bir olan prestijini yeniden kazanabilmesi adına, birkaç güç gösterisine ihtiyacı olduğu da bir gerçek gibi görünüyor.
Dolayısıyla Rusya’dan ekonomik bir misillemeye karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Bu nedenle gözler öncelikle doğalgaza çevrilmiş vaziyette. Bunun yanı sıra bu ülkede iş yapan Türk firmaları sıkıntılı duruma geldi. Daha önce kaldırılan vize işlemleri yeniden başlatıldı. Doğalgaz konusunda Rusya’nın vanaları kapatması pek beklenmese de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi “ateşle oynayabilir “ler.
Bununla birlikte özellikle enerji ağırlıklı ortak yatırımlarımız var. Bu projelerin askıya alınmasıyla bu cepheden geçici de olsa yara alma ihtimalimiz söz konusu olabilir.
Bu olayda asıl darbenin ise ihracat, inşaat ve turizmden gelmesi kaçınılmaz gözüküyor. Çünkü Türkiye ile Rusya arasında ticaret Avrupa’dan Almanya’dan sonra Rusya ile yapılmaktadır.
Rusya, ihracatımızda ilk 9 ayda yaşanan yüzde 40 civarındaki azalmaya rağmen, halen Türkiye’nin büyük pazarı durumundadır. Toplam ihracat gelirimizde Rusya’nın payı küçümsenemez durumdadır. Bu yıl küçülme sürecine giren bu tablo daha da küçülecektir.
Nitekim gelen son haberler Türk mallarının Türk gümrüğüne takıldığı yönündedir. Yine Almanya’dan sonra turizm gelirimizin 2. Ülkesi Rusya’dır. Ülkemize gelen toplam turistin yüzde 12 sinin Ruslar oluşturduğu araştırmalardan görülmektedir. Bu tablodan Rus turistler son olarak ülkemize yaklaşık 2 milyar dolar bırakmıştır. Yine yukarıda da belirttiğim gibi dış müteahhitlik şirketlerimizin de bu ülkede ciddi yatırımları var.
Yani Ekonomimiz bu şartlarda büyük kayıp yaşayabilir. Bunu Rusya’da bildiği için küstahlık yapmaktadır. Türkiye’ne üretim yapısının büyük bölümü, ısınmamız doğalgaza bağlı durumdadır. Bütün bunlar göstermektedir ki, gerilim hem bizi, hem Rusya’yı sıkıntıya düşürecektir.
 

Bu yazı toplam 269 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.