1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türkiye süt üretiminde Avrupa’yı rahatsız etti
Türkiye süt üretiminde Avrupa’yı rahatsız etti

Türkiye süt üretiminde Avrupa’yı rahatsız etti

OVA Süt ve Gıda Mamulleri Gıda Mühendisi Mehmet Kahya, Konya’nın süt tozu üretiminde birinci sırada olduğunu belirtirken, Ova Perakende Satış ve Bayiler Müdürü Durmuş Ali Kandak ise “Türkiye’deki süt üretimindeki artış Avrupa’yı rahatsız etti. Bazı kişile

A+A-

Ova Perakende Satış ve Bayiler Müdürü Durmuş Ali Kandak, Süt tozu üretiminin Trakya, Güney Marmara ve Ege bölgelerinde yapıldığını ancak yoğun olarak Konya’da üretildiğini belirtti. Durmuş Ali Kandak, Türkiye’deki üretimin yarısının Konya’da üretildiğini vurgulayarak, “Türkiye’de ilk sırada Konya yer alıyor. Biz firma olarak Türkiye üretiminin 5’te birini yapıyoruz. Süt tozu daha çok gıda sanayisinde kullanılıyor, halkımızın tüketim alışkanlığı az olduğu ve talep olmadığı için pek piyasada rastlamıyoruz. Bazı firmaların paketleyip marketlerde sattırdığına dair zaman zaman duyumlar oluyor ama ben de baktım rastlamadım. Olsa kullanılabilir kahvelerde.” ifadelerini kullandı.

ABD ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ SÜT TOZLARINI GÖNDERDİ
Süt tozunun yüzde 100 sütten üretildiğini ve sütün dayanıklı olması için kurutulmuş hali olduğunu dile getiren Akova (OVA) Süt ve Gıda Mamulleri Gıda Mühendisi Mehmet Kahya ise süt tozunun içinde herhangi bir gıda katkı maddesi ve imalat yardımcı maddesi olmadığını söyledi. Dünyada 100 yıldan beri tüketilen ülkemizde ise 1950’li yıllarda NATO yardımı altında gönderilen süt tozu hakkında bilgi veren Kahya, “NATO’nun askeri stokları, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Türkiye’ye hibe olarak verildi. Türkiye 2. Dünya Savaşı’nın kıtlığı nedeniyle beslenme bozukluğu, beslenme yetersizliği olan yerlerde ve özellikle kullarda öğrencilere o süt tozu eritilip pişirilip süt halinde çocukların içmesi sağlanıyordu. Ne yazık ki Amerika bize taze süt tozu göndermedi. Her ülkenin askeri stokları vardır. Sütte, süt tozu olarak askeri stok olarak stoklanır. Amerika’nın bu askeri stokları ömrünü doldurmuş üzerinden bir yıl iki yıl zaman geçmişti. Bu tozları imha etmesi gerekirdi. Onların kontrollü şekilde gömülmesi gerekirdi ama gömülmesi belki yer altı sularına zarar vereceği için bozulmadan gıda sanayisinde değerlendirilmiş olması gerekiyordu. Bunlar bizim gibi ülkelere Amerikan yardımı olarak gönderilip hem hoş geçinmek hem puan almak hem de atık üründen kurtulmuş olma gibi oldu. Bize gönderilen hibeler böyle çıktı.” diye konuştu.
Mehmet Kahya, Sütü süt tadında koruyan ve ömrünü diğer süt ürünlerine nazaran daha uzun yapanın süt tozu olduğunu vurgulayarak, yağlı olması halinde ömrünün 1 yıl yağsız olursa 2 yıl olacağını belirtti. Kahveye koyulan beyaz tozların süt tozu olmadığının altını çizen Kahya, yüzde 50’sinin şeker, yüzde 48’inin yağ, yüzde 2’sinin de süt proteini içerdiğini ifade etti.

İHRACAT İÇİN DESTEK ŞART
Kahya, 2 yıl önce günde 800-900 ton süt işlediklerini bu rakamın geçen yıl 600 tona bu yıl ise 400 tona düştüğünü söyledi. Pazarın durumuna göre üretimi azalttıklarını dile getiren Kahya, “Bazı ülkelerdeki savaşlar o ülkelere olan ihracatı azalttı. Oralardaki tüketimin azalması bizim gıda sanayine de tesir etti. İhracat için devlet desteği şart. Süt fiyatları da çiftçiyi memnun edici seviyede değil. Ancak dünya fiyatlarına göre de pahalı. Dünya da süt tozunun fiyatı bizden daha ucuz. Bu zaman zaman bizim maliyetimizin üçte ikisi oranına kadar düşer. Neredeyse bizim maliyetimizin yarı fiyatına kadar satılabildi süt tozları dünya ülkelerinde. Mevsimsel şartlara bağlı olarak da zaman zaman başa baş geldiğimiz zamanlar da oldu. Süt biraz daha ucuz olsa yani kiloda 10 kuruş ucuz olsa devlet desteği olmaksızın yurt dışına ihraç edebiliriz. Yurt dışındaki üretim maliyetlerinin daha düşük olmasından dolayı rekabet yapamıyoruz. Haliyle üretim kısıtlanmış oluyor.” sözleriyle üretimdeki düşüşün nedenlerini açıkladı.

AVRUPA’YI RAHATSIZ ETTİK
Süt ürünleri tüketiminde ahlaki olmayan kısıtlayıcı faktörlerinde etkili olduğunu anlatan Mehmet Kahya, bilgili bilgisiz bir çok insanın haksız yere süt ürünlerine saldırmasına ve kafaları bulandırmasına neden olduğundan bahsetti. Türkiye’deki süt üretiminin artmasının Avrupa’yı rahatsız ettiğini ifade eden Kahya, “Adam çıkıyor diyor ki pastörize süt içmeyin zararlıdır, fabrikasyon yoğurt yemeyin zararlıdır. Adamın uzmanlık alanı bambaşka. Masumane baktığımız zaman medyatik olmak için yaptığını düşünüyoruz. Ama bunların bir kısmının medyatik olmak için yapmadığını biliyoruz. Bir yerlerden para alıyorlar, besleniyorlar, sabote etmek için besleniyorlar. Buradaki tahmin ediyorum arkasında yatan art niyet şudur. Devlet son 10 yıldır hususen süt ve et hayvancılığının gelişmesi için büyük katkılar yaptı. Faizsiz büyük krediler verdi yani babanın oğluna yapmayacağını yaptı devlet baba. Bundan faydalanmak isteyen çok insan hayvancılığa yatırım yaptı çok çiftlikler açıldı. Yurt dışından araçlar getirildi. Daha önce süt üretim ortalaması hayvan başına çok düşükken bu oran yükseltildi. Türkiye’nin bundan 10 yıl önce sanayiye giden kayıtlardaki süt üretimi 4 milyon ton iken bugün bu rakam 15 milyon tonu aştı. Ciddi bir süt üretimi var. Avrupa bundan rahatsız oldu. Çünkü Avrupa’da daha önce kotalarla sınırlandırılmış olan süt üretimi geçen yıl serbest bırakıldı. İsteyen istediği kadar üretebilir konumuna gelince bu kendi ihtiyaç fazlasını yurt dışına satması gerekiyor. Türkiye’deki istatistiki verilere baktıkları zaman Türkiye gelecek gelecek 5-10 yılda Avrupa’ya rakip olacak tarzda bir üretim potansiyeli başladı. O zaman diyorlar ki bunu baltalayalım. Hiç sütle alakası olmayan entel bir adamın arada bir televizyonlara çıkıp da kendisine süt ürünlerinin zararını ispat etmek gibi bir vazife seçmiş ise birileri bunun cebine muhakkak ki bir şeyler koyuyordur. Sizi bedava muayene etmeyen adam vaktini bu işlere ayırıp da mesleği olmamasına rağmen çıkıp fabrikasyon yoğurt yemeyin diyorsa o adamı biri kiralamıştır. Profesörlük ünvanını kullanıyordur.” ifadelerini kullandı.

GIDA SANAYİSİNDE KULLANILIYOR
Son olarak süt tozunun daha çok gıda sanayisinde kullanıldığını söyleyen Kahya, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Süt tozu daha çok gıda sanayisinde kullanılır. Unlu mamüllerde, pastalarda, bisküvilerde çikolata sanayinde. Sütlü çikolatalarda süt yoktur mesela süt tozu vardır. Çikolatalar susuz ürünlerdir. Süt koysanız onu kurutamazsınız. Çikolatada kullanılan ürünler önce kurutulur. O kuruluğu ile kullanılır. Dondurma sanayinde kullanılır. Bebe mamalarında kullanılabilir.”/Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.